2.el Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

28.02.2020
1.327
A+
A-
2.el Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

2. el araçlar için alınan taşıt kredilerinde bankaların belirlemiş olduğu kurallar geçerlidir. Her banka ortak şartlar koysa da 2. el taşıt kredisi farklı olan kampanyalar ya da koşullar yer alabilir.

2. El Taşıt Kredisindeki Koşullar Nelerdir?

2. el araba alacakların çekmek istedikleri kredilerde onlardan istenen şartlar aşağıdaki gibidir.

 • 18 yaşından küçükler taşıt kredisi için bankaya müracaat edemez.
 • SGK kaydı bulunmayanlar taşıt kredisi başvurusunda bulunamaz.
 • SGK kaydının 6 aydan daha fazla bir süredir aktif olması gerekmektedir.
 • İpotekli araçlara taşıt kredisi çekilemez.
 • Bankaların vatandaşlar için belirledikleri kredi notu bulunmaktadır. Bu notun düşük olması durumunda kredi başvuruları kabul edilemez. Kredi notu düşük olanlar bankaya olan kredi kartı borçlarını düzenli bir şekilde ödemelidir. Bunun yanı sıra düzenli olarak harcama yapılması ve bankaya para girilmesi ya da bankadan para çıkması soncunda da kredi notu yükselir.
 • Bankalar kredi verirken kredi notundan önce sahip olunan gelire bakmaktadır. Genelde bankaların istedikleri gelir durumu aylık düzenli olarak olmalıdır ve çekilecek kredi miktarına karşılık maddi gelirin de yeterli olması gerekmektedir.
 • İkinci el araçlarda 8 yaşından büyük araçlar için kredi verilmez.
 • İkinci el araç alacakların kredi çekmesi durumunda bu çekilen miktar aracın sahip olduğu kasko üzerinden yapılmaktadır.

2. El Taşıt Kredisinde Hangi Evraklar İstenir?

Taşıt kredisi başvurularında istenen belgeler şu şekildedir.

 • Vatandaşlardan maaş durumlarını gösteren belge istenmektedir.
 • Kredi başvurularından önce nüfus müdürlüğüne gidilerek ikametgah belgesinin alınması gerekmektedir.
 • Hangi araç için kredi çekilecekse bu araca ait ruhsat ve fatura bulunması gerekir.
 • Vatandaşların kredi başvurularını göstermeleri gereken maaş belgelerinin yanında ek gelire sahip olunması durumunda bunun da beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Emekli olup taşıt kredisine müracaat edeceklerden emekli aylıklarının ne kadar olduğuna dair belge istenmektedir.
 • Herhangi bir odaya kayıtlı olan vatandaşlardan bununla ilgili bilgilerin yer aldığı belge talep edilmektedir.
 • Ticaret ile uğraşanların kredi başvurularında gelir durumlarının beyanı istenmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Araba Sigortası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Vakıfbank İkinci El Taşıt Kredisi Başvurusu

Vakıfbank ile 2. el taşıt kredisi çekmek isteyenler banka şubelerine gidebilir ya da online olarak başvuruda bulunabilir. Banka müşterilerine 60 ay kadar vade imkanı sunmaktadır. Yapılan kredi hesaplamaları arabanın kasko değeri üzerinden gerçekleşmektedir.  Vakıfbank vade seçeneklerini aracın yaşına göre belirlemektedir. Araç 5 yaştan küçük ya da 5 ile 8 yaş arasında olabilir. Bu durumda ödeme planlarında vade sayısı değişim göstermektedir.

Bankadan kredi talebinde bulunmak isteyenler “https://basvuru.vakifbank.com.tr/” internet adresi üzerinden talep oluşturabilir. Siteye girildiğinde müşterilerden kişisel bilgiler istenmektedir. Bu bilgilerin sisteme eksiksiz bir şekilde girilmesi önemlidir. Ardından “hemen başvur” sekmesine tıklanarak başvurular bankaya iletilmiş olur. Kredi başvurularında yaşanabilecek olası sorunlar ve diğer sorular için bankanın müşteri iletişim numarası olan 0850 222 07 24 numaralı hattan ulaşım sağlanabilir.

Akbank İle 2. El Taşıt Kredisi Alma

Akbank ikinci el taşıt kredisi için online olarak “https://www.akbank.com/” internet adresine giriş yapılmalıdır. Daha sonra burada direkt olarak ikinci el taşıt kredisi başvuru ekranı açılır. “Başvur” sekmesine tıklanarak başvuruda bulunmak için gerekli bilgilerin doldurulması istenir.

Akbank birçok bankadan farklı olarak ikinci el taşıt kredisinde araçlarda kasko olma gerekliliğini istememektedir.  Banka başvuru sırasında T.C. kimlik numarasının yer aldığı herhangi bir resmi belge istemektedir. Bunun yanı sıra başvuru sırasında ikametgah belgesi ve  maaş bordrosu da hazır bir şekilde bulundurulmalıdır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.