3600 Günden Emekli Olma Şartları Nelerdir, Maaş Miktarı Ne Kadar?

08.03.2020
895
A+
A-
3600 Günden Emekli Olma Şartları Nelerdir, Maaş Miktarı Ne Kadar?

3600 günden emeklilik için şartlar başında kişinin en az 15 senelik sigortalılık süresini tamamlamış olması gelmektedir. 3600 günden emeklilik için adından da anlaşılacağı üzere kişinin 3 bin 600 gün prim ödemesi de zorunludur. 3 bin 600 günden emeklilik hayali kuran kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli nokta kişinin sigorta girişinin ne zaman yapıldığıdır. Aynı zamanda erkekler ve kadınlar için bu süre değişiklik gösterebilir. Bu kişilerin sigorta başlangıcının 1999 ve öncesinde olması gerekir. Buna ek olarak 15 sene ve 3 bin 600 sigorta prim ödeme şartlarının da aynı anda yerine getirilmesi gerekir.

3600 Günden Emekli Olanlara Ödenen Maaş Miktarı Ne Kadar?

3600 günden emekli olanlara ödenen maaş miktarı hizmet süresinin 2000 yılından önce olup olmadığına göre değişiklik göstermektedir. Eğer kişinin hizmet süre aralığı 2000 yılında  sonra ise kişinin 3600 günden emeklilikten alacağı miktar buna orantılı olarak düşüş gösterecektir. Eğer hizmetin tamamı 1999 tarihinden önce ise ortalama alınacak olan maaş miktarı bin 400 TL ile bin 600 TL arasında değişiklik gösterecektir. Hizmet süresinin birazının 2000 senesi birazının da 2008 arasında olması halinde alınacak olan maaş miktarı bin 200 TL ile bin 400 TL arasında değişiklik gösterir. Eğer kişinin hizmet süresi ağırlıklı olarak 2008 senesinden sonra ise bu kişilerin alacakları maaş miktarı 800 TL ile bin TL arasında değişir.

Yasada Sigorta Borçlanması

Yasada sigorta borçlanması Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanuna göre belirlenmiştir. Buna göre hangi günlerin sigorta prim gününden sayılabileceği belirlenmiştir. Bu günler şu şekilde sıralanabilir:

  • Askerlikte geçen süreler,
  • Doğum tarihinden sonra 2 seneyi geçmemek kaydıyla geçen süre,
  • Hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri,
  • Grev ve lokavtta geçen süreler,
  • Sigortalı kişinin sigortalı iken herhangi bir suçtan tutuklanması ya da göz altına alınması,
  • Sigortalı olmadan avukatlık stajını yapan kişilerin normal staj süreleri,
  • Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi gören kişilerin yurt içinde ya da yurt dışında geçirdikleri süre (uzmanlık öğrenim süreleri için).
İlginizi Çekebilir:  PTT Engelli Kredisi Başvurusu

3600 Günden Emeklilik Sigorta Kapsamı Nedir?

3600 günden emeklilik sigorta kapsamı devlet tarafından belirlenmiştir. Eğer bir kişi 3 bin 600 günle emekli olmak isterse, devletin uygulamaları arasında yerini almalıdır. Buna göre hem SSK yani 4A’lı olanlar, hem emekli sandığı yani 4C kapsamında olanlar, hem BAĞKUR yani 4B kapsaında olan kişiler 3 bin 600 günden emeklilik kapsamında değerlendirilebilirler. Gerekli şartların sağlanması halinde kişilerin emeklilik olanağından faydalanması mümkündür. Herkesin aldığı maaş miktarı durumlarına (tarihlere) göre değişiklik gösterebilir.

Ev Hanımları için Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Ev hanımlarının emekli olması için şartlar bulunur. Örneğin kişinin emekli olması için yerine getirmesi gereken ilk şart kişinin sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmaması gerekir. Kişinin emekli olabilmesi için yaşlılık ya da malullük gibi yardımlardan faydalanmaması istenir. Başvuru yapan kişinin 18 yaşında küçük olduğunun tespit edilmesi halinde kişinin yapacağı başvuru reddedilir. Kişilerin herhangi bir yerden aldıkları gelirin de olmaması gerekir. Kişinin üzerine eğer kayıtlı olan bir daire varsa bu durumda kişinin kira geliri elde ettiği söylenebilir. Bu durumda kişi ne 3600 günden emeklilik ne de isteğe bağlı emeklilik fırsatından faydalanabilir. Fakat eğer evden dikim, el işi ve buna benzer işlerden para kazanıyorsanız, sigortalı olarak çalışan olmadığınız için de isteğe bağlı olarak sigortalı olma hakkınız bulunur.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.