2021 AGİ Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır, Nasıl Alınır?

18.11.2020
601
A+
A-
2021 AGİ Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır, Nasıl Alınır?

Her sene sonunda olduğu gibi, bu sene de özellikle asgari ücret ile maaş alanlar için zam beklentisi oluştu. Her senenin başında yapılan zamların ve enflasyonun seyrini göz önüne alarak 2021 maaşlarını ve zamlarını tahmin etmek mümkün. Peki 2021’de AGİ ne kadar olacak? AGİ nasıl hesaplanacak?

AGİ Nedir?

AGİ, kişilerin geçim durumu, medeni halleri ve çocuk sayıları göz önünde bulundurularak, vergiden muaf tutulması hesaplamasına denilmektedir. Bu fark, işçiye devlet tarafından ödenir ve işverenin gelir vergisinden çıkarılır.

2007 yılına kadar, alışveriş fişlerinin toplanılarak iş yerlerine teslim edilerek vergi iadesi alınması yoluyla yapılan AGİ, artık daha modern yollarla hesaplanıyor.

AGİ hesabı ise şöyle yapılıyor: iş veren tarafından personele ödenecek senelik tutar, bir senelik asgari ücretin yüzde ellisine yüzde on beş oranı üzerinden hesaplanıyor.

2021 Enflasyon Beklentisi Ne Kadar?

Enflasyon artışı ya da azalışı, maaş miktarlarını ya da maaşa yansıyacak gider miktarlarını etkilemektedir. 2021 yılı için ön görülen enflasyon beklentisi %9,4 olarak açıklandı. Bu oran 2021 enflasyon değerine göre oldukça düşük durumda. Enflasyonun düşmesi ise, paranın daha çok şey alabilmesi, satın alma gücünün artması anlamlarına geliyor. Eğer 2021 enflasyon değeri tahmin edilenin üzerinde kalırsa, aradaki fark maaşlara yansıtılacak.

Enflasyon artışı tahminleri doğrultusunda, asgari ücret tahminleri de yapmak mümkün. Buna göre 2021 yılında, olması beklenen asgari ücret değerleri şöyle:

  • Merkez Bankası’nın 2021 enflasyon tahminine göre, brüt asgari ücret 3 bin 220 TL, net asgari ücret 2 bin 542 TL olacak.
  • TCMB’nin 2021 enflasyon tahminine göre, brüt asgari ücret 3.308 TL, net asgari ücret 2.612 TL olacak.
  • OVP enflasyon tahminine göre, brüt asgari ücret 3.178 TL, net asgari ücret 2.510 TL olacak.
İlginizi Çekebilir:  Senetle Beyaz Eşya Veren Mağazalar

AGİ Asgari Ücrete Dahil Midir?

AGİ tutarı kişilerin yaşayış ve imkanlarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak AGİ ödeneği kişilere ekstra olarak yapılmaz. AGİ asgari ücretin içerisinde yer alır.

Asgari Ücret Artışı Neleri Etkileyecek?

Asgari ücret artışı, enflasyon değerine göre kişilerin alım gücünde büyük etkiler yaratacak. Eğer enflasyon değerinin üzerinde, paranın değerleneceği oranda bir zam yapılırsa, yaşam kalitesi de artacak. Asgari ücret değişimi, şu durumları etkileyecek:

  • İşsizlik maaşı aynı oranda artacak.
  • İş görmezlik ödeneğinde artış olacak.
  • Yaşlılık v evde bakım maaşlarına zam uygulanacak.
  • Çalışanlar için asgari geçim indirimi artacak.

2021 Yılında AGİ Ne Kadar Olacak?

Eğer 2021 yılında asgari ücret zammı yapılırsa, otomatik olarak AGİ de zamlanmış oluyor. Ancak asgari ücret tahminlerinde olduğunun aksine, AGİ’de bir tahminde bulunmak mümkün değildir. 2021 yılında AGİ miktarları, ancak asgari ücret açıklandıktan sonra belirlenebilecektir. Güncel AGİ miktarları ise şu şekildedir:

İlginizi Çekebilir:  Ticaret Sicil Gazetesi Sorgulama Nasıl Yapılır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.