Ağır Engelli Raporu Nasıl Alınır?

29.04.2021
354
A+
A-
Ağır Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Ağır engelli raporu alınabilmesi için bazı şartların karşılanması ve bu şartların karşılanmasının ardından basit bir başvuru sürecinin işlemesi gerekmektedir. Ağır engelli raporu almak isteyen kişilerin çalışamayacak kadar engelli olmaları durumunda başvuru talebinde bulunarak sağlık kuruluna görünmeleri gerekmektedir. Sağlık kuruluna görünen kişinin engellilik durumu hesaplanır. Hesaplanan engellilik durumu %40 oranının üstünde ise kişilere ağır engelli raporu verilir. Bu sayede kişiler engelli raporları sayesinde pek çok ekonomik ve sosyal ayrıcalıktan yararlanabilmektedir. Ancak kişilerin başvuru yapmasının ve engellilik oranının %40’ın altında olması durumunda kişilere sağlık kurulu tarafından engelli raporu verilmez. Bu kişilerin sosyal ve ekonomik ayrıcalıklardan yararlanması mümkün olmamaktadır.

Engelli Raporu Alma Şartları Nelerdir?

Engelli olan bireylerin engelli raporu başvurusunun ardından bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Engelli raporu başvurusunun ardından kişilerin çıkacakları sağlık kurulunda gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından engellilik oranı hesaplanmaktadır. Hesaplanan oran kişilerin çalışmasına engel olacak ölçüde ise kişilere engelli raporu verilmektedir. Engelli raporu alınabilmesi için gerekli şartlar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Engelli kişiye ağıt olan başvuruların tamamının başvuru süreci sırasında tamamlanmış olması,
 • Engelli kişinin sağlık kurulu tarafından yapılan muayenelerin ardından en az %40 engellilik durumunun gözlenmesi,
 • Engelli kişinin hastaneden randevu almasının ardından hastane tarafından istenen tüm tetkiklere eksiksiz olarak katilim göstermesi,
 • Hastanede yapılacak 8 farklı muayenenin ardından rapor alım gününden önce randevu alması
 • 200 Türk Lirası değerindeki test ücretlerinin testlere tabii tutulmadan önce ödenmesi,
 • Sadece yetkili hastaneler tarafından yapılan tetkiklerin ve kurulda yer alan doktorlar tarafından işlem gerçekleştirilmesi.
İlginizi Çekebilir:  İzmir Senetle Ev Satılan Konut Projeleri

Yukarıdaki şartların sağlanmasının ardından kişilerin engelli raporu almasında herhangi bir problem gözlenmez ve kolaylıkla engelli raporu alınabilir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporunda Dikkat Edilmesi Hususlar Nelerdir?

Kişilerin sağlık kurulu raporu alırken dikkat etmesi gereken bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Kişilerin Ağır engelli raporu alabilmeleri için bu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Engelli raporu alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibidir:

 • Hastaneden raporun alınması durumunda kişilerin 2 kopya halinde rapor istemeleri gerekmektedir. Zira herhangi bir destek almak isteyen kişilerin başvuruda bulunması halinde engelli raporunun aslı istenmektedir.
 • Kopya şeklinde alınan engelli raporlarının üstünde hastane kaşesi ile birlikte basılmış olan “aslı gibidir” ifadesinin bulunması gerekmektedir.
 • Üzerinde “aslı gibidir” ibaresi bulunan raporlar tüm başvurularda sıkıntısız bir şekilde kabul edilmektedir.
 • Üzerinde “aslı gibidir” ibaresi bulunmayan raporlar destek alınmak istenen kurumlar tarafından kabul görmemektedir. Fakat kişilerin raporunda “aslı gibidir” ifadesinin bulunmaması halinde en yakın noterden bu ibarenin kaşelenmesi mümkündür.

Engelli Raporunun Sağladığı Kolaylıklar Nelerdir?

Engelli sağlık raporu bulunan kişiler bazı kolaylıklardan rahatlıkla yararlanabilmektedir. Engelli vatandaşın raporunun bulunması halinde yararlanabileceği kolaylıklar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Toplu taşıma ve uçak bileti alımlarında engelli indirimlerinden yararlanabilme imkânı,
 • Su, elektrik ya da doğalgaz faturalarında ödenecek ücrette indirim sağlanması,
 • Tüm kurum ve kuruluşlarda raporun göstermesi halinde öncelikli işlem yapma imkânı,
 • Sınav ya da okullara alım önceliği,
 • Yapılan tüm sınavlarda yanında bir rehber kişi ile sınava girme,
 • Araç alma gibi durumlarda uygulanan ÖTV indirimi,
 • Devlete bağlı tüm tiyatro ve müzelere ücretsiz giriş hakkı,
 • Engelli vatandaşlara özel olarak tahsil edilmiş engelli otoparklarına giriş sağlama olanağı,
 • GSM operatörlerinin engelli bireylere sağladığı özel indirimler.

Engelli Raporunun Geçerlilik Süresi

Engelli kişinin engelli raporu almasının ardından belli bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Engelli raporunun geçerlilik süresi üzerinde yazan yıl kadar olmaktadır. Sağlık kurulu tarafından yazılan yıl süresince engelli raporu kullanımına devam edilebilmektedir. Engelli raporu alınmasının ardından ortalama 2 ila 3 yıl geçerlilik süresi verilmektedir. Ağır engelli raporu süresi biten kişilerin tekrardan engelli raporu alabilmesi için başvuruda bulunması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Öğretmen Yolluk Hesaplama Nasıl Yapılır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.