Akülü Engelli Arabası Nasıl Alınır?

28.03.2021
474
A+
A-
Akülü Engelli Arabası Nasıl Alınır?

Akülü engelli arabası alınması için, bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Akülü araba kullanımı, engelli bireylerin hayat kalitesinin yükselmesine olanak vermektedir. Özellikle, kas hastası kişilerin ellerini etkili bir şekilde kullanamamaları nedeniyle, elle kontrol edilen tekerlekli sandalyelerin kullanılması kişileri zorladığı için bu kişilerin akülü arabaya ihtiyaçları vardır. Akülü engelli araba, ücreti SGK tarafından karşılanan hizmetlerden biridir. Engelli kişilerden beklenen şartlar sağlandığında, bu kişiler sadece akülü araba değil, diğer medikal hizmetlerden de ücretsiz bir şekilde yararlanabilmektedirler.

Akülü Engelli Arabası Almanın Koşulları Nelerdir?

Akülü engelli arabası almak için, engelli kişilerin talep edilen koşulları yerine getirmeleri beklenmektedir. Engelli kişilerden yapmaları istenen koşullar şunlardır:

 • Engelli kişiler, rapor yazmaya yetkisi bulunan hastanelerden engelli raporu almalıdırlar. Hastaneden verilen heyet raporu, kişilerin akülü araba kullanmaya uygun olduğuna dair olmalıdır.
 • Sağlık kuruluşlarından geçerli olan reçete alınmalıdır. Engelli kişilere verilen reçete, 10 gün içerisinde aktif duruma gelmektedir.
 • Engelli kişilerin, hastanede yapmaları gereken işlemlerin tamamlanmasının ardından, bir medikal şirketine gitmeleri gerekmektedir. SGK ödemesi ile akülü araba almak istediğini söyleyen engelli kişilerin, bu medikal şirketlerden garanti belgesi, fatura örneği, SGK için hazırlanan form gibi belgeleri almaları gerekmektedir.
 • Engelli kişi, toplanan bütün belgelerle beraber SGK’ya başvurmalıdır. Başvurusu değerlendirmeye alınan kişilere, 2 ay içinde akülü araba ödemesi yapılmaktadır.

Akülü Araba Almak İçin Şartlar

Akülü araba almak için, kişilerin sahip olarak yerine getirmeleri gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Kişilerin akülü araba alması için gerekli olan fiziksel şartlar şunlardır:

 • Kişinin ayakta durmak, yürümek için kaslarını etkili bir şekilde kullanamaması ya da engellilik durumu yaşaması,
 • Engelli kişinin ön kol, kolun tek tarafı ve el fonksiyonlarını kullanamaması,
 • Kişinin koroner arter hastalıklarına sahip olması, kalp yetmezliği yaşaması, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları yaşaması durumları da sağlanması gereken fiziksel şartlar arasında bulunmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Doğalgaz Abonelik Ücreti Ne Kadar?

Engelli kişilerin bu fiziksel şartlara sahip olduğuna dair, Ortopedi ve Travmatoloji, Beyin Cerrahisi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Erişkin veya Çocuk Nöroloji bölümlerinde görevli olan uzman hekimlerden birinin onayı gerekmektedir. Eğer, engelli kişilerde kalp yetmezliği ya da koroner arter hastalıkları varsa Kardiyoloji uzmanı, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları varsa da Göğüs Hastalıkları bölümünden onay alınması gerekmektedir. Yapılan testlerin ardından, Akülü engelli araba ödemesinin yapılması için işlemler başlatılır.

Kapsama Giren Akülü Arabalar Hangileri

SGK kapsamına giren akülü arabalar, şu şekilde sıralanabilir:

 • Tetraplejik ve Paraplejik Hastalar İçin Manuel ve Akülü Tekerlekli Sandalye,
 • Özellikli Akülü Tekerlekli Sandalye,
 • Standart Akülü Tekerlekli Sandalye,
 • Aktif Tekerlekli Sandalye,
 • Standart Manuel Tekerlekli Sandalye,
 • Hafif Manuel Tekerlekli Sandalye,
 • Pediatrik Tekerlekli Sandalye,
 • Banyo Tuvalet Sandalyesi.

Engelli kişilerin kullanımı için, bu özellik ve çeşitler dışında olan akülü arabaların alınması için ödeme yapılmamaktadır. Engelli kişiler, ihtiyaçlarına göre, listede yer alan arabalardan birini tercih edebilmektedirler.

Akülü Araba İçin Bağış Yapan Yerler

Akülü araba alımı için bağış yapan yerler de bulunmaktadır. Bağış yapan yerler, kişilerin SGK ödemesi dışında da Akülü engelli araba almalarına olanak vermektedir. Akülü engelli araba almak isteyen kişilerin, kamu ve özel sektörde yer alan bu firma ve kuruluşları yakından takip etmeleri gerekmektedir. Engelli kişilerin araba kullanması için bağışta bulunan yerler, belediyeler, kaymakamlıklar, valilikler, dernekler, yardım kuruluşları ya da vakıflar olabilmektedir. Akülü sandalyenin modeli ve kişiye ne zaman teslim edileceği, tamamen bağış yapan kurumun imkanları ile alakalı olduğu için sabit bir bilgi verilemez.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.