Albaraka Katılma Hesapları Nelerdir?

09.01.2020
1.346
A+
A-
Albaraka Katılma Hesapları Nelerdir?

Albaraka katılım hesapları müşteriler için en karlı ve uygun olan hesap türünü sağlamak üzere hazırlanmıştır. Bankanın faizsiz bankacılık prensibi bulunuyor. Hem sanayi hem ticaret hem de hizmet sektörlerinde finansman için bu hesaplar kullanılabiliyor. Karlı hesap olarak bilinen bu hesap altın, EUR, TL, USD gibi farklı para birimlerinden faydalanılabilir. İhtiyaçlarınızın değişmesi halinde, kendi istek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda karlı hesap çeşitlerinden faydalanabilirsiniz. Albaraka katılım hesaplarında faydalanmanız halinde EFT ve havale işlemleri için ücret ödemezsiniz. İşlemlerinizi ATMlerden, internet şubeden, mobil şubeden ya da Alo Albaraka üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bütün bununla sınırlı değil! Sizden hesap işletim ücreti de alınmaz!

Albaraka Katılma Hesapları Başvurusu Yapmak için Hangi Belgeler Gereklidir?

Albaraka katılım hesaplarına başvuru için gerekli olan belgeler vatandaşlık ve yer bilginize göre değişiklik gösterecektir. Eğer Türkiye’de yerleşik olan bir TC vatandaşı iseniz:

  • Pasaport, kimlik belgesi ya da TC sürücü belgesi,
  • Son üç ayda düzenlenmiş olmak koşulu ile elektrik, su ya da doğalgaz faturası,
  • Yerleşim yeri belgesi ya da resmi makamlar tarafından düzenlenmiş olan ve adres bilgisi veren herhangi bir belgenin temin edilmesi gerekir.

Eğer Türkiye’de yerleşik fakat yabancı uyruklu vatandaş iseniz:

  • İkamet tezketesi ya da pasaport belgesi,
  • Yabancı kimlik numarası,
  • Son 3 ayda düzenlenmiş ve adres bilgisini gösteren fatura ile başvuruların yapılaması gerekir.

5901 sayılı kanunda yer alan bilgiye göre, Türk vatandaşlığını kayıp eden kişiler yabancı statüsünde değerlendirilir.

İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk Konut Kredisi Faiz Oranı Ne Kadar?

Albaraka Katılma Hesapları için Kar Payı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Albaraka katılım hesapları için kar payı hesaplama bankanın internet sitesinde yer alan hesaplama makinesi ile yapılabilir. Buna göre 100 bin Tl değerinde para yatırmanız halinde 1 ayda ne kadar kazanacağınız hesaplanmıştır. Hesaba 1 ay içinde katılan brüt kar miktarı 850 TL olacaktır. Hesaba dağıtılan net kar ise 723 TL’dir. Yatırılan tutar ile net kar toplandığı zaman 100 bin 723 TL kazanılmış olur. Brüt oran yıllık yüzde 10 oranında hesaplanmıştır. Net oran ise yıllık yüzde 8,51’dir. Gelir vergisi oranı yüzde 15’tir.

Albaraka Katılma Hesaplarında Sigorta

Albaraka katılım hesaplarında sigorta sayesinde 150 bin TL’ye kadar olan kısım TMSF tarafından güvence altına alınır. TMSF Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu olarak bilinir. Kıyı bankacılığı bölgeleri TMSF kapsamına bulunmamaktadır. Dilerseniz 1 ay, 3 ay ya da 1 yıl farklı vade süreleri ile hesap açtırabilirsiniz. 1 yıldan daha uzun vadeli hesap açtırmak istediğiniz zaman dönemsel kar payı seçeneklerinden faydalanmayı seçebilirsiniz. Dilerseniz vadeli karlı hesabı açtırırken kendiniz süre belirleyebilirsiniz. Süre belirlerken en az 32 en çok da 1095 gün şartını salamanız gerekir. Karlı hesapta başlangıç için en az 250 TL olması gerekir. Dolar ya da Euro cinsinden başlangıç limiti de belireyebilirsiniz. Hesabınızda bulunan payı ancak belirlenmiş olan vade dönemlerinde çekebilirsiniz. Eğer daha erken para çekmek isterseniz Albaraka Türk özel iznini kullanarak da erken dönemde çekim işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Elde ettiğiniz kar oranı üzerinden brüt kazanç kesilir. Bu gelir vergisi içi bir zorunluluktur.

Albaraka Katılma Hesaplarında Hesaspta Fix Özelliği

Albaraka katılım hesaplarında hesapta fix özelliği sayesinde tatil günlerinde, haftasonlarında bile vade tarihleri aynı güne sabitlenmiş olur. Bu özelliğin aktif kullanılması için öncesinden banka şubeleri ile görüşülmesi gerekmektedir. Fix özelliğine sahip karlı hesaplarda standart kar paylaşım oranları uygulanır. Azami bakiyeler öncesinden belirlenmiştir. Buna göre bakiye 500 bin TL, 100 bin USD ya da 100 bin EUR ya da 2 gr altın olabilir. Tatil günlerine denk gelen vadeler için azami para yatırma limitleri bulunuyor. Dileyen müşteriler vade gününden önce cari hesap sayesinde talimat verebilir ve vade gününde paranın otomatik olarak transferini sağlayabilir. Vade günlerinin tatil gününe denk gelmesi halinde tatil günlerinde bile hesabınıza kar yatırılır. Karlı hesapta vade günü için hangi gün belirlenmişse, banka şubesi tatil günü olması dolayıs ile kapalı olur. Bu nedenle para yatırmak için virman talimatını yöntemini ya da banka ATM’lerini kullanmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk Konut Kredisi Kampanyası ve Şartları

Albaraka Ara Dönem Kar Payı Ödemeli Katılma Hesabı

Albaraka ara dönem kar payı ödemeli katılma hesabı sayesinde tasarruflarınızı yüksek kar paylaşım oranı ile biriktirebilirsiniz. Hem de bu hesap sayesinde düşük gelir vergisi avantajından faydalanırsınız. Tercihinize göre 6 aylık, 3 aylık ya da bir aylık kar payı ödemesi alabilirsiniz. Bu hesağ EUR, USD ve TL cinsinden açılabilmektedir. Vadesinden önce para çekmek isteyen kişiler ancak ana paranı yarısı kadar çekim yapabilirler. Ayrıca süreden önce en fazla toplamda 2 kere çekim yapılabilir.

Kar payı miktarı ne olursa olsun ana para miktarı etkilenmeyecektir. Müşteri hesap açılımı sırasında belirttiği ana para miktarını özel cari hesabında görebilir. Katılma hesabının önceden belirlenmiş olan kurallarına uyulmaması halinde yasal zorunluluk gereği yaptırım uygulanır. Buna göre yapılmaması gereken işlem yapılması ile birlikte, hesabın açılış gününden itibaren ödenmiş olan paranın yarısının alınması gerekir. TMMSF olara bilinen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, yatırılan paranın 100 bin TL’ye kadar ola kısmını güvence altına alır.

Albaraka Karlı Hesap (Resmi Sayfa)

Albaraka Birikimli Katılma Hesapları

Albaraka birikimli katılma hesapları sayesinde tasarruflarınızı avantajlı şekilde biriktirmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Hem de düşük gelir vergisi stopaj oranlarından faydalanarak! Bu hesağ 3 yıl vade ile açılabilir. Dilerseniz TL, EUR ya da altın veya USD cinsinden hesap açabilirsiniz. Hesabın açıldığı sırada aylık ya da 3 aylık para ilavesi periyodlarının seçilmesi gerekir. Her ay hesaba düzenli olarak para yatırmak gerekmez. Yani bir ay para ödemediğiniz için hesabınız kapanmayacaktır. Dilediğiniz zaman ödeme yapma lüksüne sahip olacaksınız. Kar dağıtımları yıllık olarak gerçekleşecektir. Karınızın üzerinden brüt kazanç kadar gelir vergisi için kesinti yapılması zorunludur. Hesabın vadesinden önce hesabın kapatılmak istenmesi halinde, o ana kadar yatırılmış olan brüt kar miktarının yarısı hesaptan çekilir.

İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk Adana Şubeleri Telefon Numaraları, Adres Bilgileri, Şube Kodları

Albaraka Birikimli Katılma Hesapları Kar Paylaşım Oranları Ne Kadar?

Albaraka birikimli katılma hesapları kar paylaşım oranları TL, EUR, USD ve altın için farklı miktarlarda hesaplanmıştır. Cinsin ne olduğu fark etmeksizin bütün türler için vade süresi 3 sene olacaktır. Asgari açılış bakiyesi TL, USD, EUR için bindir. Altın için ise en az 100 gr’dır. Bu miktarların altında hesap açılışı gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Gelir vergisi oranı TL için yüzde 10’dur. Bu oran USD için yüzde 18’dir. Altın için ise yüzde 15 oranında gelir vergisi kesintisi yapılır. KPO oranı da farklı birimler arasında değişiklik gösterir. TL için bu oran yüzde 90, USD için yüzde 80, EUR için yüzde 50, altın için ise yüzde 30’dur. Albaraka gerçek kişilere ait olan hesaplarda, hesap toplamı 150 bin TL’ye kadar olan kısım için sigorta güvencesi sunar. Güvence Tasarruf mevduatı sigorta fonu olarak da bilinen ve kısaca TMSF tarafından sağlanacaktır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.