Albaraka Türk Altın Alış Satış İşlemi

13.11.2019
1.477
A+
A-
Albaraka Türk Altın Alış Satış İşlemi

Albaraka Türk altın alım satım limitleri bireysel ve kurumsal kullanıcılar için aynıdır. Albaraka Türk altın alış satış limitleri maksimum 50 Bin TL ile sınırlandırılmıştır. Albaraka Türk altın alış satış saatleri ise sınırlandırılmamıştır. Yani alım satım işlmeleri 24 saat boyunca yapılabilir.

Altın alış satışında dikkat edilmesi gereken nokta hafta içi mesai saatleri (08:00- 17:00) haricinde yapılmak istenen alım satım işlemlerinin ancak marj uygulanan kur üzerinden yapılmasıdır. Ayrıca göz önünde tutulması gereken bir başka husus da yukarıda belirtilen mesai saatleri haricinde belirtilen 50 Bin TL işlem limitlerinde değişiklikler olabileceğidir. Bu bilgiler Albaraka Türk resmi sayfasından duyurulmuştur.

Albaraka Türk Altın Alış Satış ve Sesli Yanıt Sistemi

Albaraka Türk sesli yanıt sistemi ile altın bankacılığı yapılabiliyor. Bunun için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Bireysel bankacılık için 444 5 666 ya da 0 850 222 56 66 numarası arandıktan sonra ‘’7’’ numaralı tuşa basılarak altın bankacılığı işlemleri yapılabilir.
 • Kurumsal bankacılık için ise 0 850 222 55 56 numarası arandıktan sonra ‘’7’’ numaralı tuşa basılarak Albaraka Türk altın alış satış işlemleri yapılabilir.

Telefon bankacılığı ve/veya sesli yanıt sistemi ile altın alım satımı yapılması şifresiz işlemler kapsamında olmayıp şifre girilerek yapılabilecek bir işlemdir.

Albaraka Türk Altın Alış Satış ve ATM İşlemleri

Albaraka Türk ATM’leri ile altın alım satım işlemleri yapılabildiği gibi altın hesabı açma kapama işlemleri de gerçekleştirilebilir. ATM üzerinden altın hesabı açılması, kapanması, altın alınıp satılması işlemleri kartsız işlemler kapsamında yer almaz. Albaraka Türk ATM’lerinden yapılacak altın bankacılığı işlemleri kartlı işlemler dahilindedir.

İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk Şikayet Hattı Telefon Numarası Nedir?

Albaraka Türk Altın Alış Satışı Altın Hesabı Açılması

Albaraka Türk altın hesabı açılarak altın alım satımı yapılabilir. Albaraka Türk altın hesabı açılması için kullanılabilecek yollar şunlardır:

 • Tercih edilen herhangi bir Albaraka Türk Şubesine şahsen gidilerek müracaat edilebilir.
 • Albaraka Türk internet şubesi üzerinden altın hesabı açılabilir.
 • Albaraka Türk ATM’leri üzerinden altın hesabı açılabilir.
 • Albaraka Türk telefon bankacılığı kullanılarak altın hesabı açılabilir.
 • Albaraka Türk mobil şube üzerinden altın hesabı açılabilir.

Altın hesabı açılması ile Albaraka Türk müşterileri verimli bir yatırım yapmış olurlar. Açılan altın hesabına ait ilk 100 Bin TL tutarındaki kısım Tasarruf ve Mevduat Sigortası ( TMSF) kapsamında güvence altında sayılmaktadır.

Albaraka Türk Altın Bankacılığı

Albaraka Türk altın bankacılığı kapsamında 2 başlık vardır. Bu başlıklar şunlardır:

 • Karlı altın hesabı
 • Altın depo hesabıdır.
albaraka turk altin alim satim islemleri

Albaraka Türk Altın Resmi Sayfa

Albaraka Türk Altın Hesabı Açılması İşlemleri

Altın hesabı açılması için, hesap açmak isteyen başvuru sahibi tercih ettiği herhangi bir Albaraka Türk Katılım şubesine müracaat edebilir. Müracaat sırasında hesap açmak isteyen kişiden nüfus cüzdanının ibrazı istenir. Yanında nüfus cüzdanı ya da benzeri (sürücü belgesi, pasaport) bir kimliği olmayan kişilerin hesap açma istekleri dikkate alınmaz.

Albaraka Türk şubesinden hesap açılması sırasında başvuru sahibinden altın hesabı açılması için gereken en düşük miktarda altın alımı için gerekli nakit parayı da hesaba yatırması istenir.

Altın hesabı banka şubesi yerine internet şubesi ya da mobil şube kanalları ile de açılabilir. Böyle bir işlem yapılacak ise altın hesabı açmak isteyen kişi kendi adına daha önceden açmış olduğu hesabındaki nakit parayı kullanarak altın hesabı açabilir.

Altın hesabı ATM’den ya da telefon bankacılığı ile de açılabilir. Bu durumda da bir önceki paragrafta belirtildiği gibi hesap sahibi daha önceden açmış olduğu herhangi bir Albaraka Türk hesabında bulunan nakit parayı bu hesaba transfer ederek altın hesabı açabilir.

İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk Borsa Hesabı Var Mı? Nasıl Açılır?

Altın Depo Hesabı Özellikleri

Altın depo hesabına ait özellikler şunlardır:

 • Altın depo hesabı vadesiz özel cari hesap gibi açılabilir.
 • Altın depo hesabı kullanıcısı istediği zaman bu hesaptan alım satım yapabilir.
 • Altın depo hesabından Albaraka Türk tarafından hesap işletim ücreti talep edilmez.
 • İşlem yapılabilecek altın miktarı en az 0.01 gramdır.
 • Altın alış satış sırasında komisyon masraf ve vergi kesintisi gibi ek ücretler ödenmesi gerekmez.
 • Fiziki olarak var olan altınlar, çalınması ya da kaybolma vs. risklere karşı güvence altında olur.
 • Altın hesabından fiziki olarak altın çekilmesi isteniyor ise 5 işgünü öncesinden Albaraka Türk bankasına bilgi verilmelidir. Böylece hesapta bulunan altınlar 1 kg ve katları halinde teslim alınabilir.

Karlı Altın Hesabı Özellikleri

Karlı altın hesabına ait özellikler şunlardır:

 • Eğer altın hesabı 1 ay vadeli olarak açılacak ise altın katılım hesabı açılabilmesi için banka tarafından belirlenen en alt sınır 150 gramdır.
 • Eğer altın hesabı 32 gün ve daha uzun süreli vade ile açılacak ise, altın katılım hesabı açılabilmesi için banka tarafından belirlenen en alt sınır 100 gramdır.
 • Fiziki olarak var olan altınlar, çalınması ya da kaybolma vs. risklere karşı güvence altında olur.
 • Altın hesabından fiziki olarak altın çekilmesi isteniyor ise 5 işgünü öncesinden Albaraka Türk bankasına bilgi verilmelidir. Böylece hesapta bulunan altınlar 1 kg ve katları halinde teslim alınabilir.
 • Albaraka Türk karlı altın hesabı açılırken, hesap sahibinden hesap açılış ödemesi ya da hesap işletim ücreti alınmaz.
 • Karlı altın hesabı, hesap sahibinin tercihine bağlı olarak 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl ya da 1 yılın üzerinde olmak üzere vadeli olarak açılabilir.
 • En az 32 gün, en fazla da 1095 gün arasında esnek vadeli karlı altın hesabı da açılabilir.
 • Karlı altın hesabına ait ilk 150 Bin TL tutarındaki kısım bankacılık kanunu uyarınca Tasarruf ve Mevduat Sigortası ( TMSF) kapsamında güvence altında sayılmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk KOBİ Destek Kredisi ve Başvurusu 2020
Albaraka Türk Altın (Resmi Sayfa)

Albaraka Türk Karlı Altın Hesabına Verilen Kar Payı Oranları

Albaraka Türk karlı altın hesabı için kar payı yüzdeleri altının yatırıldığı vadeye bağlı olarak şunlardır:

 • Yapılan altın hesabı yatırımı için işlem gören altın 1 ay ila 180 gün arasında bankada bırakılacak ise, banka tarafından bu hesaba uygulanan kar payı % 25’dir.
 • Yapılan altın hesabı yatırımı için işlem gören altın 181 gün ila 1095 gün arasında bankada bırakılacak ise, banka tarafından bu hesaba uygulanan kar payı % 30’dir.

Albaraka Türk Altın Birikim Hesabı

Altın birikim hesabı için Albaraka Türk kullanıcısı kendi cari hesabından belirlediği tutarda altının belirlediği aralıklarla altın birikim hesabına aktarılması için talimat verebilir.

Bu hesaba aktarma yapmak için banka müşterisi kredi kartından da periyodik ödeme talimatı verebilir. Altın alıp altın birikim hesabına transfer için 1 aylık 3 aylık ay da 6 aylık dönemler halinde talimat verilebilir. Talimat verilebilecek minimum altın tutarı 0.5 gramdır.

Albaraka Türk Fiziki Altın Toplama İşlemi

Albaraka Türk Fiziki olarak altın toplayarak bankaya yatırılmasını sağlar.

Bu işlem için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Albaraka Türk, resmi web sitesi üzerinden altın toplama günleri ilan etmektedir.
 • Altın hesabı açtırmak isteyen kişiler ilan edilen günlerde altınlarını ilan edilen banka şubesine getirirler ve altın hesabı açarlar.

Albaraka Türk altın alış satış ve altın hesapları hakkında güncel bilgiler bunlardır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.