Albaraka Türk Emekli Kredisi

29.10.2019
729
A+
A-
Albaraka Türk Emekli Kredisi

Albaraka Türk tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen krediler emeklilerin farklı ihtiyaçlarına ve bilhassa acil nakit sıkıntılarına çözüm niteliğinde. Albaraka Türk emekli kredisi bankanın faizsiz bankacılık politikası gereği faiz değil kar payı masrafı eklenerek maliyeti müşteriye yansıtılan bir kredi türü. Albaraka Türk’ün emeklilere verdiği kredi tiplerinin bazıları şu şekilde:

 • Albaraka Türk’ün emekli müşterilerine yakınlarının veya çocuklarının düğünleri ile ilgili masrafları için kullandırttığı kredi kolaylıkları.
 • Albaraka Türk’ün emekli müşterilerine evlerine alacakları elektronik ev eşyalarına ilişkin masrafları için kullandırttığı kredi kolaylıkları.
 • Albaraka Türk’ün emekli müşterilerine ev veya yazlıklarına kurmayı planlıkları güneş enerjisi sistemlerine ilişkin kurulum masrafları için kullandırttığı kredi kolaylıkları.
 • Albaraka Türk’ün emekli müşterilerine inşa etmeyi planladıkları prefabrik konutlara ilişkin yapacakları masrafları için kullandırttığı kredi kolaylıkları.
 • Albaraka Türk’ün emekli müşterilerine evlerinde yapacakları tadilat işleri için fatura karşılığı oluştuğu kanıtlanan tamirat ve onarım masrafları için kullandırttığı kredi kolaylıkları.
 • Albaraka Türk’ün emekli müşterilerine bu kişilerin ailelerinde bulunan engelli kişilere yönelik yapmış oldukları harcama ve masrafları için kullandırttığı kredi kolaylıkları.
 • Albaraka Türk’ün emekli müşterilerine çocuklarına iş kurmaları amaçlı sağladıkları destekten kaynaklanan masrafları için kullandırttığı kredi kolaylıkları.

Albaraka Türk Emekli Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Albaraka Türk tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen kredilerin önemli yanı her farklı vadede aynı katılım payının uygulanıyor olmasıdır. Bu açıdan özellikle diğer özel bankaların faizleri ile karşılaştırıldığında Albaraka Türk kredileri uzun dönemde uygun katılım payları ile daha avantajlı hale gelmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk Döviz Alımı ve Satışı Ne Zaman Yapılır?

Albaraka Türk Emekli Kredisi Kimler Yararlanabilir?

Albaraka Türk tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen kredilerden yararlanabilecek kişiler emekliler ve maaşını bankadan alan emeklik hakkı kazanmış ancak halen çalışmaya devam eden banka müşterilerilerdir.

Diğer yandan banka yeterli şartları sağlaması durumunda emekli müşterilerin eşlerine de şahsi kredi limitleri dahilinde emeklilik kredisi verebilmektedir. Burada şayet kişinin limiti yeterli değilse o durumda banka eş kefaleti de isteyebilmektedir.

Albaraka Türk Emekli Kredileri (Resmi Sayfa)

Albaraka Türk Emekli Kredisine Nasıl Başvuru Yapılabilir?

Albaraka Türk tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen kredilere başvuru yapma şekli aşağıdaki banka kanallarında ibarettir.

 • Albaraka Türk şubeleri aracılığı ile,
 • Albaraka Türk internet bankacılığı aracılığı ile,
 • Albaraka Türk mobil bankacılık uygulaması aracılığı ile,
 • Albaraka Türk telefon bankacılığı aracılığı ile,
 • Albaraka Türk kredi başvuru SMS adresine SMS mesajı göndererek.

Albaraka Türk Emekli Kredisine Başvuru Şartları Nelerdir?

Albaraka Türk tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen kredilere başvuracaklarda aranan koşullar genel olarak diğer bankalar ile benzerdir. Albaraka Türk emekli kredisi alacak kişilerden şu şartları sağlamaları beklenir:

 • Kişilerin istedikleri ihtiyaç kredisini alabilecek derecede yeterli kredi notlarının olması şarttır. Kredi notu kişinin katımım bankasından veya özel bankalardan kredi kullanma durumuna göre değişmez. Tüm bankalar aynı kredi derecelendirme notlarını esas alırlar.
 • Kişilerin daha önceden batık veya yasal takibe takılan borçlarının olmaması gerekir.
 • Kişilerin diğer bankalarda kullanmakta olduğu mevcut kredi ve kredi kartı limitleri ile kişisel kredi limitleri arasında kalan tutarın talep ettikleri emekli kredisinden yüksek olması gerekir.
 • Kredi kullanacak emeklinin bankadaki hesabına faturaları için otomatik ödeme talimatı vermesi ve bankadan kredi kartı kullanması de kredi kullanım şansını önemli ölçüde arttırır.

Albaraka Türk Emekli Kredisine Başvuruda İstenen Belgeler Nelerdir?

Albaraka Türk tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen kredilere başvuracaklardan istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport gibi geçerli ve resimli kimlik belgesi,
 • Kişinin oturduğu eve ait şayet kira ise kira kontratı kopyası veya ev sahibi ise tapu fotokopisi,
 • Kişinin varsa araç ruhsatı veya başka gayrimenkulleri varsa onlara ait tapu veya hisse kopyaları,
 • Kişinin kendisinin veya eşinin üzerine kayıtlı son 3 aya ait ödenmiş faturalar,
 • Kişinin emekli olduğunu gösterir emekli olduğu kurumdan alınan emekli belgesi,
 • Kişinin aldığı emekli maaşını gösterir banka onaylı gelir veya maaş belgesi,
 • Kişinin ıslak imza ile imzalayacağı kredi başvuru formu,
 • Kişinin varsa diğer aylık düzenli kira vb. gelirlerini gösterir belgeler.
İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk Konut Kredisi Kampanyası ve Şartları

Albaraka Türk Emekli Kredisi Nasıl Alınır?

Albaraka Türk tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen kredilerin bankadan nasıl alınacağı ile ilgili olarak kredi tutarının tahsilinde müşteri isterse parasını şubeden kullanabileceği gibi isterse hesabına aktarılmasını veya başka bir bankada istediği hesaba havale veya EFT yapılmasını isteyebilir.

Diğer yandan bazen büyük tutarlı kredi tahsilatlarında banka müşterilerden şayet kredinin tamamını şubeden nakit çekeceklerde bir gün önceden şubeye bilgi vermelerini isteyebilir. Özellikle mesai saatinin bitimine yakın bankadan yapılmak istenen yüklü tahsilatlarda bankanın kasasının hazırlıklı olmama durumu söz konusu olabilir.

Albaraka Türk Emekli Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Albaraka Türk tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen kredilerin nasıl hesaplandığı ile ilgili olarak 30.000 TL tutarında bir emekli kredisine farklı vadelerde ödenecek taksit tutarları aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Albaraka Türk’ten alınacak 30.000 TL emekli kredisinin 12 ayda ödenmesi halinde aylık 1,25 kar payı oranı ile her ay 2.750,40 TL taksit ödemesi yapılacaktır.
 • Albaraka Türk’ten alınacak 30.000 TL emekli kredisinin 18 ayda ödenmesi halinde aylık 1,25 kar payı oranı ile her ay 1.914,17 TL taksit ödemesi yapılacaktır.
 • Albaraka Türk’ten alınacak 30.000 TL emekli kredisinin 24 ayda ödenmesi halinde aylık 1,25 kar payı oranı ile her ay 1.497,72 TL taksit ödemesi yapılacaktır.
 • Albaraka Türk’ten alınacak 30.000 TL emekli kredisinin 36 ayda ödenmesi halinde aylık 1,30 kar payı oranı ile her ay 1.095,44 TL taksit ödemesi yapılacaktır.
 • Albaraka Türk’ten alınacak 30.000 TL emekli kredisinin 48 ayda ödenmesi halinde aylık 1,35 kar payı oranı ile her ay 903,98 TL taksit ödemesi yapılacaktır.
 • Albaraka Türk’ten alınacak 30.000 TL emekli kredisinin 54 ayda ödenmesi halinde aylık 1,35 kar payı oranı ile her ay 837,76 TL taksit ödemesi yapılacaktır.
 • Albaraka Türk’ten alınacak 30.000 TL emekli kredisinin 60 ayda ödenmesi halinde aylık 1,35 kar payı oranı ile her ay 785,50 TL taksit ödemesi yapılacaktır.
İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk Kartı Nerede? Ne Zaman Gelir? Sorgulama

Albaraka Türk Emekli Kredisinin Geri Ödemelerinde Aksama Halinde Ne olur?

Albaraka Türk tarafından 2019-2021 döneminde emeklilere verilen kredilerin geri ödenmemesi durumunda banka ile kredi kullanan kişi arasında yasal takip ve icra davasına kadar uzanan bir süreç başlayabilir. Bu sebeple Albaraka Türk emekli kredisi kullanan emeklilerin aldıkları kredi taksitlerini düzenli ödemeleri önemlidir. Diğer yandan söz konusu aylık taksitlerin ödemesinde zorlanılması halinde mutlaka bankaya başvurup yapılandırma veya vade uzatma gibi imkanlar araştırılmalıdır.

Zira bankaya ödenecek kredi taksitleri 3 ay üst üste ödenmediği durumda bankanın kredinin kalan tüm miktarını tek seferde müşteriden isteme şansı vardır. Diğer yandan artık bu sürecin devamında banka alacağını banka avukatına devredecek ve müşteri bu sefer kalan tutarı avukatlık masrafları ile birlikte ödemek durumunda kalacaktır. Bu sürecin en sonunda ise banka tarafından müşteriye açılacak icra davası ve bu dava neticesinde bankanın aldıracağı haciz kararı ortaya çıkabilir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.