Albaraka Türk Nasıl Bir Banka?

27.11.2019
1.197
A+
A-
Albaraka Türk Nasıl Bir Banka?

Albaraka Türk Bankası; ülkemizde katılım bankacılığının sembolü haline gelen ve bankacılık dünyasında çığır açacak nitelikte bankacılık hizmetlerine sahip olan bankalardan bir tanesidir. Özellikle faizsiz bankacılığın öncülerinden olan banka 1984 yılında kurulmuş ve kurulduğu günden bu zamana kadar faizsiz bankacılık alanında sayısız hizmete imza atmıştır. 1985 yılında aktif olarak hizmet hayatına başlayan bankanın bugün Orta Doğunun en güçlü bankalarından bir tanesidir. Albaraka Bankacılık Grubuna bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren banka; İslam Kalkınma Bankasının ortaklığında Türk Ekonomisine bu zamana kadara sayısız hizmetler sunmuştur ve gelecekte de bu hizmetlerini sunmaya devam edecektir.

Albaraka Türk Katılım Bankası Özellikleri Nedir?

Albaraka Türk Katılım Bankası özelliklerine bakıldığında bankanın oldukça kaliteli ve geniş hizmet ağına sahip olduğu ve bu doğrultuda müşterilerine kaliteli bir hizmet anlayışı ile hizmet verdiğini söylemek mümkündür. Kısaca Albaraka Türk Katılım Bankası özellikleri ise şunlardır;

 • Banka müşterilerine sunmuş olduğu faizsiz kar oranlarını, cari ve katılma hesaplarında biriktirerek sanayi ve finansmanlarında işletir ve müşterilerine bu kar oranlarını sunar.
 • Albaraka Katılım müşterilerilerine sunmuş olduğu finansmanları; bireysel finansman, kurumsal finansman, finansman kiralama ve proje bazlı kar zarar ortaklığı gibi hizmetler çerçevesinde sunmaktadır.
 • En iyi bölgesel banka olma yolunda hızla ilerlemektedir.
 • Hem bireysel hem de küçük işletmelere oldukça önemli hizmetler sunmakta olup onlara finansman destek de sağlamaktadır.
 • Yurt içinde 230 şubesi ve 4 bine yakın çalışanı bulunan banka, ülkemizdeki dinamik katılım bankacılığının sembolü haline gelmiştir.

Yıllar İçinde Albaraka Katılım Bankasının Değişimi

Dünden bugüne Albaraka Türk Katılım Bankasına bakıldığında, bankanın türkiye ekonomisine sunmuş olduğu hizmetler göze çarpmaktadır. 30 yılı aşkın tecrübesiyle Albaraka Türk Katılım bankası, kendisine has doğru stratejileri sayesinde bugüne kadar büyümeyi başarmıştır. Albaraka Türk Katılım Bankasının yıllar içindeki gelişimini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • 1984, Albaraka Türk Katılım Bankası olarak bankanın kuruluş temelleri atılmaya başlanmış ve gelen tekliflerle faizsiz bir banka olan bankanın kurulumu tamamlanmıştır.
 • 1985, Albaraka Türk Katılım Bankası resmi olarak ilan edilmiş ve il özel finans kurumu olarak çalışma hayatına başlamıştır.
 • 1988, finansman kiralama işlemlerini yapmaya başlamıştır.
 • 1992, aktiflerinin hacmi 400 milyon doları aşan banka, şube sayısını 10’a yükseltmiştir.
 • 2002, bankanın şube sayısı 22’ye ulaşarak müşterilerine daha fazla alanda hizmet vermeye başlayan bankanın aynı zamanda bu yıllarda Visa ile anlaşma yapması ve müşterilerine kredi kartı hizmeti de sunmaya başlaması bankanın hacmini daha da arttırmıştır.
 • 2007, 24 bin yatırımcıdan 170 milyon dolarlık halka arza ve 7 milyon doların üzerinde talep alan banka, Türkiye ekonomisine bu dönemlerde ciddi katkılar sağlamıştır.
 • 2011, Albaraka Türk Katılım Bankası ilk yurt dışı şubesini Erbil Irak’ta açarak, 350 milyon dolarlık murabaha Sendikasyonu ile sektörün en büyük meblağ Sendikasyonu kredisine imza atmış ve ilk wakala işlemlerini gerçekleştirmiştir.
 • 2012, SİMURG sistemi başlatıldı.
 • 2013, ülke içindeki şube hacmini genişleten firma, yurt içi şube sayısını 166’ya çıkartmıştır. Yapmış olduğu çalışmalarla sermaye benzeri kredi sağlamıştır.
 • 2014, oldukça kısa bir süre sonra 35 yeni şube daha açarak şube açmada yeni bir rekor kıran banka şube sayısını 202’ye ulaştırmıştır. Aynı zamanda başlatmış olduğu SİMURG kapsamında da önemli kazanımlar elde etmeye başlamıştır.
 • 2015, bu yıllarda Türkiye’de yeni bir kavram olan Basel kriterlerine uygun olarak ilk sermaye benzeri sukuk işlemi gerçekleştirilmiştir. Müşteri odaklı hizmet çalışmalarına başlayan banka, bu yıllarda operasyon odaklı yaklaşımını bırakmış ve Mobil Şube Touch ID projelerini tamamlamıştır.
 • 2016, yurt içi kira sertifikası gerçekleştirilmiş ve banka “Bireysel Bankacılıkta En İyi Banka, ödülüne layık görülmüştür.
 • 2017, bu yıllarda şube sayısını 220’ye çıkaran banka Türkiye’nin en iyi katılım bankası seçilmiştir.
 • 2018, bankanın bu yıllarda şube sayısı 230’a yükselmiş olup Türkiye’ye Değer Katanlar Ödüllerinde Yılın En İyi Katılım Bankası olma ödülüne layık görülmüştür.
İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk Altın Hesabı Getirisi Nasıl Hesaplanır?

Yukarıda verilen özellikler bankanın en iyi banka olma yolunda sarfettiği çabanın ortak bir ürünüdür. Kurulduğu günden bu zamana kadar bankacılık faaliyetlerini sürdüren Albaraka Türk Katılım Bankası, faizsiz bankacılık alanında sunmuş olduğu hizmetleri ile bugün Türkiye’nin önde gelen bankalarından birisi haline gelmiştir. Her geçen gün hizmet ağını geliştiren banka, müşterilerinden almış olduğu güçle ilerde de aynı şekilde hizmetlerini sunmaya devam edecektir.

Albaraka Türk (Resmi Sayfa)

Albaraka Türk Vizyonu ve Misyonu

Albaraka Türk Katılım Bankası, kurulduğu günden bu zamana kadar kendisini her zaman geliştiren ve bir adım daha önde olmak için çabalayan lider bankalardan bir tanesidir. Zaman içinde yapmış olduğu doğru stratejik hamlelerle oldukça başarılı bir şekilde büyüyen bankanın bu sistemi şüphesiz ki başarılı bir vizyon ve misyon tanımı ile yakından alakalıdır. Albakara Türk Katılım Bankası vizyonu Dünya’nın önde gelen en iyi bankalarından birisi olmaktır. Kendisini bu uğurda daha da geliştiren banka; atmış olduğu adımlarla ve istikrarla bunu daha da geliştireceğini herkese kanıtlar nitelikte çalışmalara sahiptir. Albaraka Türk Katılım Bankası misyonu ise bankanın temel prensiplerinden birisi olan faizsiz bankacılık prensibine bağlı kalarak kurumsal değerlerine ve bankacılık etik ilkelerine uygun olarak bankacılık faaliyetlerini sürdürmek ve hem müşterileriyle hem de çalışanlarıyla ortak faydalarını paylaşarak toplumun finansal ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır. Kurulduğu zamandan bugüne kadar vizyonu ve misyonu doğrultusunda emin adımlarla ilerleyen Albaraka Türk Katılım Bankası, bu uğurda oldukça başarılı işler gerçekleştirmeye devam edecektir.

Albaraka Türk Katılım Bankası Kurumsal Değerleri Nelerdir?

Albaraka Türk Katılım Bankası kurumsal değerlerine bakıldığında bankanın kısa sürede nasıl bu kadar çabuk büyüdüğü oldukça rahat bir şekilde anlaşılmaktadır. Belirli değerleri çalışma hayatı boyuna hep bir adım önde tutan bankanın kurumsal değerleri ise şunlardır;

 • Büyümeyi sadece ben merkezci olarak değil çalışanları; müşterileri ve toplumla ortak olarak paylaşan banka, kurmuş olduğu iş birlikleri sayesinde kalıtım bankacılığının ülkemizde ve dünyada ki gelişimine ortak bir katkı sağlamaktır.
 • Toplumsal değerleri ve müşteri çıkarlarını önde tutan banka; güler yüzlü hizmet anlayışı ve kalitesiyle her zaman diğer bankalardan bir adım daha önde olmayı hedeflemektedir.
 • Başarılı olacağına inandığı fikirlere değer veren bankanın; bu alanda müşterilerini sonsuz şekilde desteklemesi Albaraka Türk Katılım Bankasının sahip olmuş olduğu en önemli değerlerden bir tanesidir.
 • Etik kurallar çerçevesinde kaynaklarını kullanan bankanın, aynı zamanda güvenilir hizmetler vermesi bankanın sahip olduğu önemli değerlerden bir tanesidir.
 • Sosyal sorumluluk alanında oldukça başarılı olan banka, toplumun yaşam standartlarını yükseltmek ve ekonomiye destek vererek çalışmaya devam etmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk POS Destek Hattı Numarası Nedir?

Yukarıda verilen kurumsal değerler, Albaraka Türk Katılım Bankasının sahip olmuş olduğu kurumsal değerleridir. Banka bu geçmişten günümüze sahip olduğu bu değerleri koruyarak ve her zaman müşterisini önde tutarak gelmiştir. Sahip olduğu önemli değerler sayesinde her zaman müşteri odaklı olarak çalışan banka; sunmuş olduğu hizmetlerini de müşterilerinin yüksek oranda kar elde etmesi ile sağlamaktadır. Bankanın hizmetleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve Albaraka Türk ailesine katılmak isteyen kişiler, bankanın resmi internet sayfasını ziyaret edebilirler.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.