Albaraka Türk Kimin?

22.11.2019
2.384
A+
A-
Albaraka Türk Kimin?

Katılım bankacılığı günümüzde oldukça geniş yer kaplamaya başlamıştır. Albaraka Türk de katılım bankacılığı adı altında kurulan ve alanında öncü bir katılım bankası olarak faaliyetlerine devam edebilmektedir. Albaraka Türk kurulan ilk katılım bankalarından da bir tanesi olma özelliğini taşımaktadır. Faizsiz bankacılık anlayışını benimseyen banka pek çok kişi tarafından bankacılık işlemlerini ve finansal işlemlerini gerçekleştirmede tercih edilen bir banka halini de almaktadır.

Albaraka Türk Nasıl Kuruldu?

Türkiye’de faizsiz bankacılık alanında faaliyet gösteren Albaraka Türk 1984 yılında kurulmuş ve 1985 yılında da faaliyet izni alarak bankacılık işlemlerine başlamıştır. Kurulduğundan beri faizsiz bankacılık prensipleri ile çalışan kar ve zarar unsurlarını dikkate alarak işlemlerini yürütmüştür. Albaraka Türk Bankacılık Grubu ve İslam Kalkınma Bankası ile Türk ekonomisine uzun süre hizmet veren bir yerli sanayi kuruluşunun bankaya öncülük etmesi ile kurulmuştur. Albaraka Türk kurulduktan kısa bir süre içinde hızla büyüyerek Ortadoğu’nun en güçlü sermayesine sahip olan kuruluşlarından birisi olmayı başarmıştır.

Kısaca Albaraka Türk Nasıl Tanımlanabilir?

 • Albaraka Türk bankacılık hizmetlerinde cari ve katılma hesaplarında biriken fonları ticaret ve sanayi finansmanlarında işleterek elde edilen karı faizsiz bir şekilde müşterilere sunmaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki kar etmenin garantisi hiçbir zaman yoktur
 • Albaraka Türk müşterilerine bireysel finansman kurumsal finansman finansal kiralama ve proje bazında kar zarar ortaklığına dayanan hizmetler sunmaktadır
 • Albaraka Türk dünyada 80 ülkede 1000’e yakın banka ile geniş muhabirlik ağı kurmuştur ve bu sayede de müşterilerine hızlı, kaliteli ve güvenli bir dış ticaret yapma olanağı sunmaktadır.
 • Albaraka Türk bireysel işlemlerin yanında bireysel ve küçük işletmelere de finansal ihtiyaçları için finansman desteği sağlamaktadır.
 • Albaraka Türk’ün sadece Türkiye’de değil aynı zamanda yurt dışında da 2 şubesi olmasıyla küresel bir katılım bankası olarak hizmet vermeye devam etmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk Mobil Şube İndir İşlemi Nereden Yapılır?

Albaraka Türk’ün Ortaklık Yapısı Nasıldır?

Albaraka Türk’ün çoğunluk hissesi Ortadoğu’da bulunan Bahreyn’e ülkesine aittir.30.06.2018 tarihi itibariyle ortaklık yapısında yabancı ortakların payı %65,99 olmuş yerli ortakların payı ise %8,78 halkı açılan payı ise %25,22 olarak belirlenmiştir. Saleh Abdullah Kamel ise Albaraka türkün sermayesine dolaylı yönden sahiptir ve hissesi de %31,80 olarak belirlenmiştir.

Albaraka Türk’ün Üst Düzey Yöneticileri Kimlerdir?

 • Albaraka Türk Genel Müdürlüğünü ve  yönetim kurulu üyeliğini Melikşah UTKU üstlenmiştir
 • Süleyman Çelik, Nevzat Bayraktar, Fatih Boz Hasan Altındağ Albaraka türkün genel müdür yardımcılarıdır
 • Süleyman Çelik, Mustafa Büyükbabaca Albaraka yönetim kurumu üyelerindendir

Albaraka Türk Şube Sayısı ve Çalışan Sayısı Ne Kadardır?

Albaraka Türk sürekli büyüyen ve gelişen bir katılım bankasıdır ve şu anda Türkiye’de 220 şubesi bulunmaktadır yurt dışında ise iki şubesi vardır. Albaraka Türk bu şube sayısını daha da artırmak için çalışmalar yapmaktadır merkezi ise Bahreyn de bulunmaktadır. Albaraka Türk çalışan sayısına baktığımızda ise 2000 ne yakın çalışan istihdamı bulunduğu görülmektedir.

Albaraka Türk (Resmi Sayfa)

Albaraka Türk iletişim Kanalları Nelerdir?

Albaraka Türk’ün resmi unvanı Albaraka Türk Katılım Bankası Anonim Şirketi olarak geçmektedir. Genel müdürlüğü ise İstanbul’da Ümraniye de bulunmakta olup açık adresi: saray mahallesi Dr. Adnan Büyükdeniz caddesi No:6 dır

Albaraka Türk katılım bankası genel müdürlük telefonu 0216 01 01 ve faks numarası ise 0216 666 16 066 olarak belirlenmiştir. Albaraka Türk katılım bankası swift kodu  BTFH TR IS dir. Albaraka Türk katılım bankası müşteri hizmetleri 0850 22 5 66 ya da 444 5 66 numaralı telefon numaralarıdır. Bu numaralar ücretsiz hat olup müşteriler yedi gün yirmi dört saat bu numaraları arayıp sorunlarını ya da yapmak istediği işlemleri gerçekleştirebilirler.

Albaraka Türk’de Dijitalleşme Nasıldır?

Albaraka Türk dijital sistemleri, teknolojiyi yakından takip etmekte ve en son yenilikleri müşterilerine sunmaktadır. Sunduğu en büyük dijitalleşme ise mobil ve internet bankacılığıdır. Müşteriler bu kanallar sayesinde pek çok işlemini rahatlıkla yapabilmektedir. Müşterilerin internet bankacılığı ve mobil işlemlerden yararlanabilmesi için müşterisi olduğu Albaraka Türk’e gidip talepte bulunmalıdır. Albaraka Türk internet bankacılığı özelliklerine bakacak olursak;

 • Albaraka Türk internet bankacılığı sayesinde tüm bankacılık işlemleri hızlıca gerçekleştirilebilir ve zamandan müşteriler tasarruf edebilirler.
 • İnternet bankacılığı sayesinde işlem maliyetleri düşürülebilir
 • Yatırım ürünleri dâhil tüm finansman hizmetleri internet bankacılığı sayesinde gerçekleştirilebilmektedir
 • İnternet bankacılığı sayesinde otomatik ödeme talimatı verilebilir ve fatura ve vergiler otomatik olarak ödenebilir.
 • İnternet bankacılığı ile avantajla döviz kurları ve yatırım işlemleri saniyeler içinde görülebilir
İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk Katılım Bankası İnsan Kaynakları Başvurusu

Albaraka Türk Telefon Bankacılığı

Albaraka Türk telefon bankacılığı ile hizmet almak için alan kodu yazılmadan müşteri hizmetleri numarası olan 0850 222 5 666 numaralı numara ya da 444 5 666 Alo Albaraka aranarak telefon bankacılığından yararlanılabilir. Bu numaralar da aranarak pek çok bankacılık işlemleri sorunsuz bir şekilde yapılabilir. Türkiye’nin neresinde  olunursa olunsun bu numaralar sabit ya da cep telefonundan arayabilirler. Yurt dışındansa 0216 444 5 666 numaralı telefon numarası aranabilir. Bu numaraları arayarak ATM kartı için şifre belirlenmesi yapılabilir kart yenileme işlemi yapılabilir kartlar işleme kapatılabilir ve işlem kayıtlarının incelenmesi istenebilir. Telefon bankacılığı kullanılarak döviz işlemleri hızla gerçekleştirilebilir, döviz alım satım işlemleri gerçekleştirilmesi yapılabilir döviz kurları hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Hesap açma işlemleri cari hesap ve katılma hesabı açtırılabilir ve bu hesapların ayrıntılı hesap dokümanları istenebilir hesap ekstresi düzenlenmesi talep edilebilir. Telefon bankacılığı ile fatura ve kurum ödemeleri gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır. Aynı zamanda telefon bankacılığı ile EFT, havale gibi para transferleri yapılması mümkün olabilir. İleri tarihli EFT havale ve virman talimatı verilebilir ve talimatlarda tarih ve mablağım değişiklidekileri yapılabilir. Adres değişiklikleri ve otomatik faks bilgileri güncellenebilir. Banka hakkında itiraz ve şikayetlerde bulunabilir. Çek ve senetler hakkında bilgi sahibi olunabilir. Telefon bankacılığı şifrelerinde değişiklik yapılabilir. Telefon bankacılığı ile aynı zamanda kredi kartlarının şifreleri değiştirilebilir ve bu değişiklik yapılırken tüm gizlilik önlemleri de alınır ki bilgiler kimsenin eline ulaşmasın. Telefon bankacılığı ile ekstrenin  mail ya da faks yoluyla gönderilmesini de talep etmek mümkün olacaktır. Dönem içi hareketlerin hareketleri ve borç bilgileri görüntülenebilir borç ödenebilir otomatik ödeme talimatı verilebilir.

Albaraka Türk ATM Bankacılığı

Albaraka Türk ATM bankacılığından Albaraka Türk müşterileri faydalanabilmektedir. Albaraka Türk ATM’lerini kullanılarak nakit ihtiyaçlara Türk lirası ya da döviz şeklinde karşılanması mümkün olacaktır. Aynı zamanda diğer bankalara ait tüm visa ve mastercard işlemleri kartlardan da işlemler belirli bir komisyon ücreti ile gerçekleştirilebilir. ATM’ler ile yedi gün yirmi dört saat para çekme para yatırma işlemleri gerçekleştirilebilirler. Döviz alış satış işlemleri de ATM üzerinden gerçekleştirilebilir. Cep telefonlarına TL Yükleme işlemleri de yapılması mümkün olacaktır. ATM‘lerden kartsız işlemlerin yapılması müşterilere çok büyük kolaylıklar sağlayabilmektedir. Kartsız işlemlerde tc kimlik numarası girilerek işlemlerin yapılması mümkün olacaktır. ATM’ler güçlü güvenlik sistemleri ile de korunmaktadır ki hırsızlık işlemleri, şifre çalma işlemleri büyük ölçüde önlenebilmesi için.

İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk Faizsiz İhtiyaç Finansmanı BaşvurusuZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.