Albaraka Türk Yatırım Hesapları

18.10.2019
1.557
A+
A-
Albaraka Türk Yatırım Hesapları

2021 itibariyle Albaraka Türk’te açılan yatırım amaçlı hesaplar yatırımcı müşterilere farklı risk seviyesine sahip alternatifler ile paralarını değerlendirme ve farklı oranlarda kazanç sağlama imkanı tanıyor. Albaraka Türk yatırım hesapları faizsiz kazanç prensibi ile yatırımcılara vadeli mevduat hesabı veya repo gibi faiz getirisi olan araçlar dışındaki neredeyse tüm yatırım araçlarını kullanma ve bunlardan gelir elde etme imkanı sunuyor.

Faizsiz kazanç sağlayan yatırım araçlarının temel mantığı bu araçların vadeli mevduat gibi sabit ve getirisi önceden belli bir getiri sağlamaması ve getirilerinin aslında ekonomik konjonktür ve belirsizlikler içerisinde meydana gelebilecek risk unsurlarından etkilenesinden kaynaklanıyor.

Başka bir deyişle Albaraka Türk yatırım hesaplarından yer alan yatırım araçlarına para yatıran bir kişinin aslında teknik açıdan para kaybetme riski de söz konusu oluyor. Ancak burada Albaraka Türk yatırım uzmanlarının etkinliği ve müşterilerin paralarını en iyi yatırım araçları ve yatırım ürünleri sepetinde değerlendirmesi devreye giriyor. Bu açıdan örneğin bir yatırımcı bu araçları Albaraka Türk desteği olmadan tek başına kullandığında zarar etme riski daha büyükken bankanın kendi büyük yatırım sepeti ve fon paketi içerisinde değerlendirilen ayrı ayrı müşteri fonları toplamı çok daha etkin ve yüksek getiri elde edilecek şekilde kullanılabiliyor.

albaraka turk yatirim hesabi

Albaraka Türk Yatırım Hesabı Sayfası

Albaraka Türk Döviz Hesapları

Albaraka Türk’te açılan döviz yatırım hesapları yatırımcıların en çok tercih ettiği hesaplardan birisi. Döviz yatırım hesaplarının başlıca özelliği şu şekilde:

 • Albaraka Türk döviz hesapları kullanıcılara yatırımlarını farklı döviz sepetleri oluşturarak değerlendirme imkanı veriyor. Bu açıdan örneğin bir müşteri yatırımının yarısını dolar yarısını Euro olarak değerlendirebiliyor.
 • Döviz yatırım hesapları genellikle enflasyon karşısında en az riskli ürünler. Genel olarak bakıldığında dövizin enflasyon artışı ile paralel bir seyirde artış gösterdiği görülmektedir.
 • Ayrıca döviz özellikle devalüasyon dönemlerinde yatırımcılar için yatırımlarının doğal olarak en az değer kaybetme riski olan yatırım aracı olarak ortaya çıkmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk ATM En Yakın Nerede?

Albaraka Türk Kıymetli Maden Alım ve Satım Hesapları

Albaraka Türk’te açılan kıymetli maden yatırım hesapları da yine döviz hesapları ile birlikte en çok tercih edilen yatırım hesaplarının başında gelir. Özellikle türev araçlar veya hisse senedi gibi yatırım hesaplarına göre özellikle tüm yatırımcılar tarafından daha net anlaşıldığı için kıymetli maden hesapları sıklıkla yatırım aracı olarak kullanılır. Kıymetli maden hesaplarının başlıca özellikleri şunlardır:

 • Kıymetli maden hesapları başta altın ve gümüş olmak üzere uluslararası piyasalarda illem gören konvertible tüm kıymetli madenler cinsinden alınabilir.
 • Kıymetli maden hesabı açan bir müşteri isterse farklı kıymetli madenlerden farklı oranlarda barındıran kıymetli, maden sepetlerinden birisine yatırım yapabilir.
 • Albaraka Türk yatırım uzmanları tarafından özel olarak oluşturulan kıymetli maden sepetleri farklı risk seviyelerinde farklı yatırım getirileri sunmaktadır. Burada doğal olarak yatırımın risk seviyesi yükseldikçe getiri beklentisi de artmaktadır.

Albaraka Türk Hazine Hesapları

Albaraka Türk’te açılan hazine bonosu yatırım hesapları özellikle sabit getiriye yakın garantili getiri elde etmek isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Albaraka Türk hazine hesaplarının başlıca özelliği şunlardır:

 • Hazine hesapları farklı vadelerde çıkarılmış hazine bonolarının ikinci el alınıp satılması şeklindeki bir yatırım sepetinden oluşur. Burada hazine bonolarının faiz oranı söz konusu olsa da ikinci el piyasada artık faiz getirisi önemini kaybeden ve hazine bonosu aynen bir fiziksel ürün gibi alım satım değeri üzerinden işlem görür. Bu durum da bu ikinci el bonoya yatırım yapan kullanıcının faizden kaçınmasını sağlar.
 • Hazine bonolarının en güçlü yanı bunların her zaman devlet garantisi altında olmasıdır. Dolayısıyla hazine bonosu ikinci el piyasada zaman içinde değer kaybetse bile bunu her zaman devlete geri satma şansı söz konusudur. Dolayısıyla yatırımcının negatif getiri elde etme durumu söz konusu olmaz.
 • Hazine bonoları vade sonu beklemeye gerek kalmadan her zaman kolaylıkla alınıp satılabilir. Bu açıdan likiditesi yüksek bir yatırım aracıdır.
 • Hazine bonosu alan kişinin riski bono üzerinde yazan getirinin hazine bonosunun gerçek piyasa değeri üzerinde ki altında mı olduğudur. Burada şayet hazine bonosunun piyasa değeri üzerinde yazan değerden fala ise o zaman bonoya yatırım yapmış kişi kardadır anlamına gelir.
İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk Operatöre Direkt Bağlanma Yolları Nelerdir? (Müşteri Hizmetleri)
Albaraka Türk Yatırım Hesabı (Resmi Sayfa)

Albaraka Türk Vadeli (Forward) Alım ve Satım Hesapları

Albaraka Türk’te açılan forward işlem yatırım hesapları özellikle dövizli işlem yapan ve döviz risklerini azaltmaya çalışan kurumsal veya ticari müşterilerdir. Albaraka Türk yatırım hesapları forward işlem araçlarının temel mantığı ve özelliği şu şekildedir:

 • Forward işlem araçları kişilerin ileriye dönük döviz alım ve satım işlemi yapmasını sağlar.
 • Bu işlemlerde kişiler ileriki bir tarihte belli bir miktar örneğin dövizi alacaklarının taahhüdünü verir ve bu tarih geldiğinde anlaşılan tutardan söz konusu miktarda dövizi alır.
 • Burada şayet o tarih geldiğinde kişinin dövizi aldığı fiyat o anki piyasa fiyatının altında ise o zamanki bu işlemden kar eder veya tam tersi üzerinde ise bu durumda bu işlemden zarar eder.
 • Tabi burada ileri tarihli alım ve satım fiyatları banka ve yatırım kurumlarında belirlenir ve yatırımcı bu fiyatı uygun bulursa işlemi yapabilir.

Albaraka Türk Hisse Senedi Alım ve Satım Hesapları

Albaraka Türk’te açılan hisse senedi yatırım hesapları sermaye piyasası içinde menkul kıymetler borsasında kote ve işlem gören hisse senetlerinin alınıp satıldığı bir hesaptır. Burada genellikle müşteriler belirli riski oranlarına sahip hisse senedi sepetlerini seçerek bunların yönetimini bankanın yatırım uzmanlarına bırakırlar.

Albaraka Türk Kira Sertifikası Hesapları

Albaraka Türk’te açılan kira sertifikası yatırım hesapları yatırım araçlarının uluslararası yatırım kuruluşları ile başka şirketlere kiralanması sonucu oraya çıkan kira getirisinin satılması anlamına gelir. Burada kira rayiçleri döviz cinsinden olduğu için bu konuda yatırım yapan kililer en kötü ihtimalle döviz getirisi kadar getiri sağlarlar. Bu yatırımın aracının en büyük riski ise kira getirisinin düşmesidir.

Albaraka Türk Türev Araç Hesapları

Albaraka Türk’te açılan türev araç yatırım hesapları özellikle alternatif yatırım alanlarında parasını değerlendirmek isteyen yatırımcılara hitap etmektedir. Türev araç hesaplarının başlıca özellikleri şu şekildedir:

 • Türev araç yatırım hesaplarının çok iyi takip edilmeye ve yönetilmeye gereksinimi vardır. Zira türev araçlar adından da anlaşılacağı gibi aslında başka yatırım araçlarının türevi durumundadır ve piyasada diğer yatırım araçlarında meydana gelecek değişimlerden ters orantılı olarak etkilenebilirler.
 • Türev araçlar bir sepet içerisinde bulunurlar ve sepet içinde bulunan yüksek riskli araçların oranı arttıkça sepetin genel risk oranı artar. Ancak buna karşın sepete yatırım yaparak elde edilmesi beklenen getiri de yükselir.
 • Türev araçlar yatırımcılarına riski azaltmak için future işlem yapma, swap yapma veya arbitraj gibi imkanlar sunarlar. Şayet iyi bir uzaman tarafından yönetilirse türev araçlardan zarar etme riski çok düşüktür.
İlginizi Çekebilir:  Albaraka Dijital Bankacılık Hizmetleri

Albaraka Türk Yatırım Hesapları ve Fonları

Albaraka Türk’te açılan fon yatırım hesapları özellikle farklı getiri oranları ile satışa sunulan yatırım paketleridir. Fonlar aslında birer sabit getirili yatırım aracı olmasına rağmen Albaraka Türk yatırım hesapları çerçevesinde satılan fonlar getirisi belirsiz olan yani faize benzemeyen fonlardan oluşur.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.