Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?

11.02.2020
2.443
A+
A-
Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?

2021 Araç muayene ücretleri yeni yılın girmesi ile 1 Ocak 2021 itibariyle yeniden düzenlendi. Bu yazımızda 2021 Araç muayene ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.

2021 Araç Muayene Ücretleri

2021 Araç muayene ücretlerinde yapılan son düzenlemelere göre uygulanan muayene ücretleri şunlardır:

 • Otobüs, kamyon çekici ve tanker için 2021 araç muayene ücretleri 462,56 TL olarak belirlenmiştir.
 • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork için 2021 araç muayene ücretleri 342,20 TL olarak belirlenmiştir.
 • Traktör (Römorklu, Römorksuz) motosiklet ve motorlu bisiklet için 2021 araç muayene ücretleri174,64 TL olarak belirlenmiştir.

2021 Araç Muayenesi Ücreti Ödeme Şekli

Araç muayene ücretinin ödenmesinde, sadece nakit olarak yapılan ödemeler kabul edilir. Kredi kartı ya da banka kartı kullanılarak yapılması talep edilen 2021 araç muayene ücretleri tahsilatı kesinlikle kabul edilmez.

2021 Araç Muayenesine Onaylanmayan Araçlar

2021 Araç muayenesine giren araç muayene sonrası  ‘’Emniyetsiz’’ veya ‘’Ağır Kusurlu’’ bulunduğu takdirde, araç sahibinin aracın kusurunu düzeltmeden trafiğe çıkması kural ihlali sayılır. Böyle bir durumda araç sahibine cezai yaptırım uygulanır. Araç sahibi mümkün olan en kısa sürede aracını tamir ettirdikten sonra tekrar muayeneye gelerek aracını kontrol ettirmekle yükümlüdür.

Bütün araçlar ancak muayene sonucu onay aldıktan sonra trafikte yer alabilir.

2021 Araç Muayenesi Onaylanmayan Aracın Tekrar Muayenesi

Araç muayene istasyonunda yapılan muayene sonucunda onay alamadı ise, araç sahibinin aracın ilgili kusurunu giderdikten sonra tekrar muayenesi için müracaat edilebileceği yerler şunlardır:

 • Eğer aracın muayenesi sabit muayene istasyonlarından birinde yapılmış ve araç ‘’Emniyetsiz’’ veya ‘’Ağır Kusurlu’’ bulunarak muayene onayı alamamış ise, muayene tekrarı için muayenenin yapıldığı aynı istasyona veya muayenenin yapıldığı şehir içinde yer alan diğer sabit muayene istasyonlarından birisine müracaat edebilir.
 • Eğer aracın muayenesi gezici muayene istasyonlarından birinde yapılmış ve araç ‘’Emniyetsiz’’ veya ‘’Ağır Kusurlu’’ bulunarak muayene onayı alamamış ise, muayene tekrarı için muayenenin yapıldığı aynı gezici muayene istasyonuna ya da muayenenin yapıldığı şehir içinde yer alan diğer sabit muayene istasyonlarından birine başvurabilir.
 • Traktör cinsi araçların muayenesi gezici traktör muayene istasyonunda yapılmış ve araç ‘’Emniyetsiz’’ veya ‘’Ağır Kusurlu’’ bulunarak muayene onayı alamamış ise, muayene tekrarı için muayenenin yapıldığı aynı ildeki gezici muayene istasyonuna, gezici traktör muayene istasyonuna ya da muayenenin yapıldığı şehir içinde yer alan diğer sabit muayene istasyonlardan birine başvurabilir.
İlginizi Çekebilir:  Emekli İkramiyesi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Kusurlu bulunan aracın tekrar muayenesi yukarıda sayılan yerlerde aynı ay içinde yapılır ise,   araç sahibi yeniden muayene ücreti ödemez. Fakat araç kusurlu bulunduktan sonra tekrar muayeneye geldiğinde birinci ve ikinci muayene arasında 1 ay veya daha fazla zaman geçmiş ise, araç sahibi tarafından muayene için ilk yatırılan ücret geçersiz olur. Bu durumda araç sahibi tekrar muayene ücreti ödemek zorundadır.

2021 Araç Muayene Ücretleri ve Araç Muayene Randevusu

Araç muayenesi için direk olarak muayene istasyonlarına gidilebildiği gibi internet üzerinden randevu aldıktan sonra da gidilebilir. İnternet üzerinden randevu alındıktan sonra randevu gün ve saatinde muayene istasyonunda olmanın avantajı, araç sahiplerinin sıra beklemeden muayene işlemlerini yaptırabilmesidir. Araç muayene randevusu alınması için takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Randevu almak isteyen vatandaş ilk önce TÜVTÜRK resmi sayfasına giriş yapar.
 • TÜVTÜRK resmi internet sayfasında en solda ‘’ÜCRETSİZ RANDEVU’’ bölümü yer almaktadır. Bu bölümde belirtilen kutucuklara araç sahibinden istenen bilgiler girilir.
 • Bu aşamada TÜVTÜRK tarafından araç sahibinden istenen bilgiler şunlardır:
  • Aracın plaka numarası,
  • Ruhsat seri numarası,
  • Daha sonraki basamakta ise muayene yaptırılmak istenen şehir adıdır.
 • Bütün bu bilgiler girildikten sonra en altta yer alan ‘’Devam’’ tuşuna basılır.
 • Ekranda açılan sayfada yapılan yönlendirmeler uyarınca hangi muayene istasyonuna gidilmek istendiği, hangi gün ve hangi saatte gidileceği bilgisi seçilir ve sisteme işlenir.
 • Böylece araç muayenesi için randevu alma işlemi tamamlanır.

2021 Araç Muayene Ücretleri ve Araç Muayene Randevu İptali

Araç muayenesi için randevu alındıktan sonra herhangi bir nedenle araç ilgili randevu zamanında muayene istasyonunda olamayacak ise bu kez randevunun iptal edilmesinde yarar vardır. Böylece iptal edilen randevu saatinde bir başka aracın muayenesi yapılabilir.

İlginizi Çekebilir:  AÖF Kayıt Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Randevu iptali için takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Randevu almak isteyen vatandaş ilk önce TÜVTÜRK resmi sayfasına giriş yapar.
 • TÜVTÜRK resmi internet sayfasında en solda ‘’ÜCRETSİZ RANDEVU’’ bölümü yer almaktadır. Bu bölümde belirtilen kutucuklara araç sahibinden istenen bilgiler girilir.
 • Bu aşamada TÜVTÜRK tarafından araç sahibinden istenen bilgiler şunlardır:
  • Aracın plaka numarası ve
  • Ruhsat seri numarasıdır.
  • Daha sonraki basamakta muayene yaptırılmak istenen şehir seçilir,
 • Bütün bu bilgiler girildikten sonra en altta yer alan ‘’Devam’’ tuşuna basılır.
 • Ekranda açılan sayfada yapılan yönlendirmeler uyarınca ‘’Randevu İptali’’ ya da yeni bir randevu alınması için ‘’Randevu Güncellemesi’’ yapılabilir.

2021 Araç Muayene Ücretleri ve Araç Muayene Zamanını Geciktirmek

Araç muayene zamanı geçirilmesi kesinlikle istenemeyen bir durumdur. Aracın muayenesi, ruhsatta bildirilen güne kadar yenilenmediği takdirde bu durum kanunen cezaya tabiidir. Böyle hallerde araç sahibine para cezası kesilir.

Uygulanacak para cezası 2918 sayılı ‘’Karayolları Trafik Kanunu’’ 35. Maddesinde belirtilmiştir. Bahse konu maddeye göre aracın muayene zamanının geçirildiği her ay için muayene ücretinin % 5’i kadar ceza ödenmesi gerekir. Söz konusu ceza tutarı muayene ücretine ilave edilerek araç sahibinden tahsil edilir.

2918 Sayılı ‘’Karayolları Trafik Kanunu’’ gereğince trafik muayenesi olmayan, trafik muayenesi gecikmiş ya da muayene sonucu ‘’Emniyetsiz’’ veya ‘’Ağır Kusurlu’’  raporu almış araç ile trafiğe çıkmak suç teşkil etmektedir.

TÜVTÜRK Araç İstasyonları Çalışmaları

TÜVTÜRK araç istasyonlarında  verilen hizmetler şunlardır:

 • Aracın gidilecek yola uygun olup olmadığının kontrol edilmesi,
 • Aracın periyodik muayenesinin yapılması,
 • Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünün yapılması,
 • Aracın tadilatı sonrası muayenesi, zorunlu muayenedir.

Araç muayenesi yaptırmak yasal zorunluluk olduğu gibi aynı zamanda araç sahibinin can ve mal güvenliği için de çok önemlidir. Bu nedenle trafiğe çıkması istenen aracın muayenesinin zamanında ve doğru olarak yapılması çok önemlidir. Yapılan trafik muayenesinde araçta daha önce araç sahibi tarafından fark edilmeyen kusurlar ortaya çıkacağı için araç sahibinin ve yakınlarının can ve mal güvenliği sağlanır. Ülkemizde trafik kazalarının çok üzücü sonuçlara yol açtığı ve kaza sıklığının çok olduğu bilinen bir gerçektir. Muayene tarihi geçmiş, tamiratı yapılmamış, özetle kusurlu araçlar ile trafikte yol alınması kazaya yol açabilir.

İlginizi Çekebilir:  Atom Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

Bu nedenle araç muayenesi konusunda vatandaşlar titiz davranmalı ve araçlarının periyodik kontrol ve muayene zamanlarını geçirmemelidirler.

Bakımsız araçlarla trafiğe çıkılmaması olabilecek trafik kazalarını ciddi oranda önler. Bütün bunların yanı sıra aracın periyodik bakımlarının ve muayenesinin zamanında yaptırılması motorun bakımlı olması, daha az yakıt yakılmasına ve aracın daha tasarruflu olmasını sağlar

2021 Araç muayene ücretleri hakkında açıklanan yasal ücret tutarları bunlardır. Bahse konu ücretler bir yıl boyunca geçerlidir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.