ASAT Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

18.02.2020
1.506
A+
A-
ASAT Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

2021 ASAT Borç sorgulama işlemi için çeşitli kanallar kullanılabilir. Bu yazıda ASAT abonelerine çeşitli yollardan 2021 ASAT borç sorgulama hakkında bilgiler veriliyor. ASAT Borç sorgulama yapılması için sorgulama yapan kişi tarafından abone numarası bilinmelidir. Abone numarası ve tesisat numarası aynı numaradır. ASAT borç sorgulamasından sonra borç ödeme işlemleri, hem kredi kartı ile hem de nakit olarak yapılabilir

 2021 ASAT Borç Sorgulama

ASAT borç sorgulama için ASAT e-şubesi kullanılabilir. E-şube üzerinden 2021 ASAT borç sorgulama ve ödeme işlemi için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • ASAT borç sorgulaması yapmak isteyen vatandaş ilk önce ASAT Online Ödeme adresine giriş yapar. Bu amaçla ‘’online.asat.gov.tr’’ yazısı üzerine tıklanır.
 • Daha sonra ekranda açılan sayfada istenen kutucuğa abone numarası yazılır.
 • Bu aşamadan sonra güvenlik aşamasında ekranda görüntülenen tek kullanımlık güvenlik kodu girilir.
 • Güvenlik kodu girişini takiben ‘’Sorgula’’ butonuna basılır.
 • ‘’Sorgulama’’ butonuna basıldıktan sonra ekranda fatura borcu görüntülenir.
 • Bu aşamada ekranda görüntülenen sayfada borç bilgileri ve bütün vergi vb. ödemeler de görünür.
 • Eğer sorgulama sonucu ulaşılan ekranda ‘’Borcunuz bulunmamaktadır’’ yazıyor ise, sorgulaması yapılan aya ait ödenmemiş herhangi bir borç olmadığı gibi geçmişe yönelik de borç yok demektir.
 • Bu aşamada ulaşılan sayfada sorgulaması yapılan aydan daha önceki aylara ait borç var ise bu borçlara ait bilgiler de görüntülenir.
İlginizi Çekebilir:  Faizsiz Çiftçi Kredileri Nelerdir?

2021 ASAT Borç Sorgulama ve Fatura Ödeme

2021 Fatura ödemesi için bir önceki bölümde anlatılan borç sorgulama basamakları aynı şekilde tekrar edilir. En son sorgulama basamağını takiben ekranda fatura borcu görüntülendikten sonra borç ödenmesi için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Ekranda açılan sayfada borç bilgileri görüntülendikten sonra sitedeki yönlendirmeler uyarınca kredi kartı bilgilerinin girişi yapılır.
 • Kredi kartı bilgileri girişi ile E-şube üzerinden ASAT borç ödeme işlemi sonlandırılır.

2021 ASAT Borç Sorgulaması İçin Abone Numarası Öğrenme

2021 ASAT borç sorgulanması için abonelik numarası ya diğer bir deyişle tesisat numarasının bilinmesi gerekir. Abone numarası ASAT tarafından yollanan faturanın üst kısmında yer alır.

E-devlet Üzerinden 2021 ASAT Borç Sorgulama

E-devlet sisteminden ASAT borç sorgulaması yapılabilir. E-devlet üzerinden ASAD borç sorgulama yapılması için takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • ASAT Borç sorgulaması yapmak isteyen vatandaş ilk önce turkiye.gov.tr adresi üzerinden E-devlet sitesi ana giriş ekranına girer.
 • E-devlet sitesi ana giriş ekranı üzerinden kimlik doğrulama işlemi için sorgulama yapan kişi TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi bilgilerini kullanılarak siteye giriş yapar.
 • Ekranda açılan sayfadan ‘’Hizmetler’’ menüsüne tıklanır.
 • ‘’Hizmetler’’ menüsü altından ‘’ASAT’’ ile ilgili bölüm seçilir.
 • Yapılan sorgulama ile ASAT borç sorgulama işlemi tamamlanır.

2021 ASAT Borç Sorgulama ve E-devlet Üzerinden Fatura Ödeme

2021 Fatura ödemesi için bir önceki bölümde anlatılan borç sorgulama basamakları aynı şekilde tekrar edilir. En son sorgulama basamağını takiben ekranda fatura borcu görüntülendikten sonra borç ödenmesi için takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Borç sorgulama sonucu görüntülenen tutarın ödemesinin yapılması için ‘’Online Ödeme’’ yazısına tıklanır.
 • Sitedeki yönlendirmeler takip edilerek, kredi kartı bilgileri girişi yardımı ile ASAT borç ödeme işlemi tamamlanır.

2021 ASAT Borç Sorgulama İçin  E-Devlet Şifresi Alınması

E-Devletten borç sorgulaması için e-devlet şifresi alınmalıdır. E-devlet şifresi alınması için başvuru sahibinin PTT şubelerine müracaat etmesi gereklidir. E-Devlet şifresi almak isteyen vatandaş PTT şubesine giderken yanında TC Kimlik Numarasının yazılı olduğu bir kimlik belgesi ve cep telefonunu da götürmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Engelli Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Bu aşamada e-devlet için müracaat edilen görevli nüfus cüzdanı ile kimlik doğrulaması isteyebilir. Hiç kimse bir başkasını adına e-devlet şifresi alamaz. Herkes sadece kendisi adına başvuru yaparak, e-devlet şifresi alabilir. Bu nedenle başvuru sahibinin kimliğini doğrulaması gerekir.

Daha sonra PTT görevlisi başvuru sahibinin cep telefonuna SMS yollayarak beyan ettiği iletişim bilgilerinin doğruluğunu kontrol eder. Gelen şifre görevliye okunarak telefon numarası teyidi de yapıldıktan sonra 2 TL ücret karşılığında başvuru sahibine e-devlet şifresi verilir.

Eğer e-devlet şifresi almak isteyen kişi daha önce e-devlet şifresi alarak kaybetmiş ise yine PTT şubesine başvurarak yukarıda anlatılan işlemler aynı şekilde tekrara edilerek yeniden e-devlet şifresi alınabilir. Bu kez 2 TL yerine 4 TL ödeme yapılır.

E-devlet şifresi kaybedildiği zaman internet üzerinden e-devlet sayfası giriş sayfası alt kısımda yer alan ‘’Şifremi Unuttum’’ yazısı üzerine tıklanır. Site üzerindeki yönlendirmeler takip edilerek yeni bir e-devlet şifresi oluşturulabilir. İnternet üzerinden e-devlet şifresi oluşturmak ücretsizdir.

Mobil Uygulama İle ASAT Borç Sorgulama

Mobil uygulamayla ASAT borç sorgulaması yapılabiliyor. ASAT mobil uygulaması akıllı telefonlara ya da kullanılan diğer mobil cihazlara indirilebilir. Mobil uygulama üzerinden   ASAT borç bilgileri sorgulanabilir. Bu uygulama sayesinden zaman ve enerji tasarrufu sağlanıyor. Borç bilgilerinin sorgulanmasını takiben vatandaşlar isterse borç ödeme işlemini de gerçekleştirebilir.

ASAT mobil uygulaması ile birlikte GPS kullanılarak öğrenilebilecek diğer bilgiler şunlardır:

 • ASAT tarafından nerede su kesintisi olacağı
 • ASAT tarafından ne zaman su kesintisi olacağı,
 • En yakında yer alan ASAT veznesi, şubesi ve/veya ASAT ödeme noktaları da öğrenilebilir.

2021 ASAT Borç Sorgulama İnternet Adresi

2021 ASAT borç sorgulamasında müracaat edilebilecek adres linki aşağıdadır.

https://www.asat.gov.tr/tr/index.html

2021 ASAT Borç Sorgulama Adresleri

ASAT Borcu sorgulaması için ilan edilen iletişim bilgileri şunlardır:

İlginizi Çekebilir:  Dent Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

Adres: Antalya Su ve Atık Su İdaresi Genel Müdürlüğü

Fabrikalar Mah. Dumlupınar Bulvarı No:3 Antalya Türkiye

Telefon : + 90 242 310 1200

2021 ASAT Borç Sorgulama ve ASAT Su Faturasına İtiraz

2021 ASAT borç sorgulama sonucu vatandaş su faturasına yansıyan bedelin, kullandığı sudan daha fazla olduğunu düşünüyorsa, itiraz hakkı bulunmaktadır. İtiraz sonucu su bedeli hesaplaması tekrar edilir ve vatandaşa bilgi verilir. Eğer su faturası beklenenin üzerinde geldi ise takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • ASAT internet sitesi üzerinde yer alan ‘’Fatura itiraz’’ butonuna basılarak itiraz edilebilir.
 • İtiraz etmek isteyen vatandaş online itiraz etmek istemiyor ise, bir önceki bölümde bildirilen telefon numarası yardımıyla telefon edilerek, ASAT ile irtibat kurulur ve su faturası itirazı yapılır.

2021 ASAT Borç Ödemesi için PTT Şubeleri ve Banka Şubelerine Müracaat  

Yukarıda anlatıldığı gibi 2021 ASAT borç sorgulamasından sonra, vatandaş su borcunu online olarak ödemek istemiyor ise ASAT borç ödemesi için PTT şubelerine ya da banka şubelerine fatura ile başvuru yapabilir.

PTT şubelerinden ödeme yapılacak unutulmaması gereken nokta PTT şubelerinde sadece nakit olarak yapılan ödemeler kabul edilir. PTT şubeleri hiçbir ödeme için kredi kartı ya da banka kartı ile işlem yapamaz.

ASAT Borç ödemesi ASAT ile anlaşmalı banka şubeleri üzerinden yapabilir. Bunun yanı sıra ASAT borç ödemesi yapmak isteyen vatandaş anlaşmalı bankalara otomatik ödeme talimatı vererek ASAT faturalarının herhangi bir gecikme olmadan tam zamanında ödenmesini de sağlayabilir.

2021 ASAT borç sorgulama ve ödeme için müracaat edilebilecek kanallar bunlardır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.