Askeri Personel Maaşları Ne Kadar?

22.02.2020
3.991
A+
A-
Askeri Personel Maaşları Ne Kadar?

Askeri personel maaşları görevine göre 4 bin 452 TL ile 7 bin 300 TL arasında değişiklik göstermektedir. Doğuda görev yapan jandarma uzman çavuşlar 7 bin TL’den daha yüksek maaş alabilirler. Terörle mücadelede alan jandarmalarının önemi büyüktür. Görev yerine göre bu askeri personel maaşları değişiklik göstermektedir. Kıdem de kişilerin maaşını belirleyen önemli bir etmendir. Aynı şekilde astsubaylar da operasyon sayısına, sigortaya, BES kesintisine, evli olup olmadığına ve buna benzer daha pek çok farklı etmenden farklı miktarda maaş alabilirler. Astsubaylar ortalama 6 bin TL civarında maaş alırlar.

Türk Ordusunda Askeri Personel Sayısı

Türk ordusunda askeri personel sayısı rütbelere göre şu şekilde sıralanabilir:

  • Sivil memur ve işçi olarak 53 bin 424,
  • Erbaş olarak 458 bin kişi,
  • Yedek subay olarak 6 bin 829 kişi,
  • Uzman erbaş olarak 40 bin 515 kişi,
  • Uzman jandarma olarak 24 bin 700 kişi,
  • Astsubay olarak 95 bin 824 kişi,
  • Subay olarak 39 bin 975 kişi,
  • General amiral olarak ise 365 kişi bulunmaktadır.

Askeri personel genel toplamı 720 bin kişidir. Rakamlar Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden alınmıştır.

Türk Ordusunda Subay Nasıl Olunur?

Subay olmak isteyen kişilerin askeri lise sınavlarına girmesi ardından lisans eğitimini alarak subaylık sınavına hazırlanması gerekir. Kişi dilerse orta okul mezunu olduğu zaman da lise giriş sınavına katılıp subaylık sınavına girebilir. Eğer kişi kise mezunu ise doğrudan kuvvet komutanlıklarından bir tanesine başvuru yapabilirler. Kişilerin harp okuluna girebilmeleri için yaş sınırı 20 olarak belirlenmiştir. Ayrıca kişilerin boy ve kilo olarak uygun olmaları gerekmektedir. Bunun dışında YKS olarak bilinen Yabancı Dil Sınavından geçerli not almak gerekir. Üniversite sınavından sonra da kuvvet komutanlıklarına başvuru yapabilirsiniz. Lisans mezunu olan kişiler en çok 27 yaşında olmak koşulu ile subay olmak için başvuru yapabilirler. Kişi yüksek lisans derecesine sahipse 32 yaşına kadar subay olmak için başvuru yapabilir.

İlginizi Çekebilir:  Senetle Alışveriş Yapılabilen Mağazalar

Türk Ordusunda Subay Olmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Subay olmak için gerekli şartlar başında kişilerin önce Türk vatandaşı olmaları gelmektedir. Nüfus kaydına göre kişilerin 24 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir. Eğer kuvvet komutanlıklarında görev yapılacaksa kişilerin meslek yüksek okulu, fakülte ya da yüksek okuldan mezun olmaları gerekmektedir. Ayrıca kişiler TSK sağlık yönetmeliğinde yayımlanan sağlık şartlarını da taşımalıdırlar. Daha önceden bir askeri okuldan atılmış ya da kendi isteği ile çıkmış kişilerin yeniden subay olma şansı yoktur. Kişiler kendileri için yapılacak olan güvenlik soruşturmasından temiz çıkmalıdırlar. Eğer kişi hakkında daha önceden yedek subay olamaz kararı çıkmışsa bu kişiler subay olamaz. Yıkıcı, bölücü, siyasi ve yasa dışı faaliyetlerle uğraşan kişilerin de subay olması mümkün değildir.

Türk Ordusunda Subay Olmak için Sınav Yerleri Nerede?

Subay olmak için yapılan sınavın yerleri 3 farklı merkezde yer almaktadır. İlk merkez Ankara’da yer almaktadır. Hava Kuvvetleri ve Bando Merasim Komutanlığı olarak bilinmektedir. Diğer merkezler de Ankara’da dır. Kara Harp Okulu Komutanlığı ve MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlıklarında sınavlar yapılmaktadır.

Buralarda yapılan sınavlara katılmak isteyen kişilerin KPSS sınavından en az 60 puan almaları şartı aranmaktadır. Askeri personel alımları için başvuruların açıldığı sırada mutlaka başvuruları yapmak lazım çünkü bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Adaylar isteklerine göre 3 farklı tercihte bulunabilirler ve de tercih yaparken herhangi bir sıralama istenmez.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.