Bağımsız Denetçi Maaşları Ne Kadar?

21.02.2020
6.331
A+
A-
Bağımsız Denetçi Maaşları Ne Kadar?

Bağımsız denetçi maaşları en düşük 2 bin 90 TL, en yüksek 6 bin 220 TL’dir. Bağımsız denetçi olarak çalışan kişiler kariyerlerinde ilerledikçe aldıkları maaş miktarı da buna bağlı olarak artacaktır. Kıdemli denetçi olarak çalışmanız halinde alacağınız maaş en düşük 2 bin 810 TL, en yüksek 9 bin 950 TL ve ortalama 6 bin 310 TL’dir. Denetçi olarak çalışmanız halinde alacağınız maaş en düşük 2 bin 90 TL, en yüksek 6 bin 220 TL ve ortalama 4 bin 150 TL’dir. Kıdeenetçi olarak çalışmanız halinde alacağınız maaş en düşük 2 bin 810 TL, en yüksek 9 bin 950 TL ve ortalama 6 bin 310 TL’dir.

İç Denetim Uzmanı Kimdir?

İç denetim uzmanı şirketlerin kamu süreçlerinin işleyişini denetlemekle görevli olan kişilere verilen isimdir. İç denetim uzmanı olarak görev yapmak isteyen bir kişinin 4 sene boyunca eğitim veren bir üniversiteden mezun olması gerekmektedir. Tercihen bu kişiler işletme, maliye, endüstri mühendisliği ya da iktisat bölümlerinden mezun olabilirler. Kamu kurumlarında faaliyet göstermek için iç denetçi sınavı ve eğitiminden başarı olmak gereklidir. Bu eğitimlerden başarılı olan kişiler, eğitim sonunda sertifika almaya hak kazanırlar. Eğer bağımsız denetçi ya iç denetçi olarak başarılı olmak isterseniz bu konuda kurslar veren yerlere gidebilirsiniz. Bir iç denetim uzmanın iş güvenliği ve kalite yönetim sistemi konularında da başarılı olması gerekir.

İç Denetim Uzmanı Ne İş Yapar?

İç denetim uzmanı hangi alanda faaliyet gösteriyorsa buna göre bir alanda işlem yapar. Maliye iç denetçi, kaliteli iç denetçi, kamu iç denetçi gibi farklı alanlar bulunur. Kurumun ya da şirketin kuralarına göre genel değerlendirme ve başarı değerlendirmeleri yapılır. İç denetim uzmanları denetim kavramı, süreç yaklaşımı, iç denetim soru listeleri ve standartlar hakkında raporlama ve gözlem yaparlar. İç denetim uzmanın çalışma usul ve esasları yönetmelik ile belirlenir. İç denetim uzmanları yaptıkları gözlemler hakkında rapor hazırlarlar ve bu raporları kurullara sunarlar.

İç Denetim Uzmanı İş İmkanları Nelerdir?

İç denetim uzmanı iş imkanları özellikle özel sektör için fazladır. Kalite yönetim sistemi kullanan bütün firmalar için tecrübeli ve tecrübesiz iç denetim uzmanına ihtiyaç duyulur. Eğer denetim ve gözlem yapmak için yatkın bir kişiliğe sahipseniz, iş bulmakta zorlanmazsınız. İş imkanları hangi alanda faaliyet gösterdiğinize göre değişiklik göstermektedir. İşletmelerde iç denetim hizmeti yapan kişiler iç denetim uzmanı olarak bilinirler. Bu kişiler organizasyonun içinde yer alan yöneticilerin görev ve sorumluluklarını yerine getirmeleri adına onlara yardımcı olur. Yeni atanmış bir iç denetçi iseniz ortalama 3 bin 248 TL maaş alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Esnaf Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Denetçiler için Yeterlilik Sınavı

Denetçiler için yeterlilik sınavına 3 yıl fiilen hizmet verilmesinden sonra girilir. Bu süre denetçi yardımcıları için geçerlidir. Denetçi yardımcılığı yapılan süre 5 seneden fazla olamaz. Askerlik hizmeti ve ücretsiz izin süreleri bu zamanın dışındadır. Yeterlilik sınavından elde edilen not, hem yetişme notunu hem de sözlü sınav notunun ortalamasından oluşur. Bir denetçinin sözlü sınavı geçebilmesi için en az 70 puan alması gerekir. Eğer bu sınavdan gerekli puanı alamazsanız, bu sınava girdikten sonra en çok 1 seneye kadar kişinin bir hakkı daha olur. Bu süre dolduktan sonra yeterlik sınavında başarı elde edemeyen kişiler, hizmet süresine göre uygun olacak şekilde kadroya atanacaklardır. Denetçi yardımcılığı da dahil olmak üzere meslekte en az 10 sene boyunca çalışan kişiler baş denetçiliğe atanma hakkına sahip olurlar. Bir kişinin baş denetçi olarak atanmasından önce kişinin, görev ve sorumluluk bilinci, çalışma, gayret, mesleki bilgiler gibi farklı alanlarda yeterlilikleri sınanır. Bunu kurul yapar. Eğer bir kişi askerlik nedeni ile görevinden ayrılmak zorunda kalırsa, askerlik bitiminden sonra kişi eski görevine geri dönebilir.

Denetçiler için Hizmet içi Eğitimler

Denetçiler için hizmet içi eğitimler kişilerin yetiştirilmelerini sağlamaktadır. Bu eğitimler ile kişilerin bilgilerinin artması amaçlanır. Denetçilerin eğitimlerde yabancı dil bilgilerini geliştirmeleri son derece önemlidir. Çünkü denetçilerin yabancı yayınları takip etmek, uluslar arası düzeyde toplantılara katılmak ve standardizasyon yapmak gibi görevleri bulunmaktadır. Denetçiler bu amaçlar için yabancı dil kurslarına giderlerse, dil kursları için giderler kurul tarafından karşılanacaktır. Eğitimlerde yeterli olanlar, birinci ve ikinci dönem çalışmalarını başarı ile tamamlayan kişiler denetçilerin görev yetki ve sorumluluklarına sahip olurlar.

Denetçilerin Yetiştirilmesi

Denetçilerin yetiştirilmesi için her dönem farklı uygulama yapılır. Denetçi yardımcısı olan bir kişi, en az 3 sene boyunca her bir dönem için özel olarak programa tabi tutulacaktır. Birinci dönem çalışması için enstitü ve organizasyon hakkında yapıt anıtımı yapılır. Bu dönemde 3 aylık teorik eğitim sağlanır. Eğiticiler kişilerin yeterlilik düzeyini tespit etmek için sınav yaparlar. Eğitimler ile kişilerin enstitülerin işlem ve faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olması amaçlanır. İkinci dönemde, denetçilerin inceleme, soruşturma ve denetim hakkında esasların öğrenilmesi amaç edinilir. Kişilere not verilir.

İlginizi Çekebilir:  Emlak Vergisi Ne Kadar?

Üçüncü dönem çalışması olarak, kişilerin bir yıl süre ile tez hazırlamaları gerekmektedir. Hazırlanan tezler sınav komisyonu tarafından önce değerlendirilir ardından değerlendirmeye göre not verilir. Bir, iki ve üçüncü dönem çalışma notları toplanır ve bu notların ortalaması alınır. Not ortalaması denetçi yardımcısının yetişme notu olarak adlandırılır. Bu notun geçerli kabul edilebilmesi için en az 70 olması gerekir. Bu notu alan kişiler görev yapmaya başlayabilirler.

Denetçilerin Sahip Olmaları Gereken Beceriler Nelerdir?

Denetçilerin sahip olmaları gereken beceriler başında mali olanlar gelmektedir. Mali dökümantosyon ile ilgili sorunların bu kişiler tarafından hızlı bir şekilde belirlenmesi gerekir. Bu probleme göre denetçilerin yöneticilerine tavsiyede bulunmaları gerekmektedir. Kişinin finansal tabloları analiz etme yetkisine sahip olması gerekir. Bunun için kişinin dikkatli olması önem taşır. Bunun dışında kişinin yüksek iletişim becerilerine sahip olması da son derece önemlidir. Finansal anlamda denetleme yapan kişiler iletişim becerilerini kullanarak gerekli bilgileri alabilmelidir. Bilgiler hem yöneticilerden hem de diğer çalışanlardan toplanabilir. Denetçi bilgi topladığı sırada matematik becerilerini göstermelidir. Yüksek matematik becerileri bir denetçiyi daha başarılı yapacaktır.

Denetçi Türleri Nelerdir?

Denetçi türleri yeminli mali müşavirler, bankaların bağımsız denetçileri, bağımsız denetçiler olmak üzere 3 farklı başlıkta ele alınabilir. Bağımsız denetçiler adından da anlaşılacağı gibi herhangi bir kişi ya da kuruluşa bağlı değillerdir. Kamu denetçileri kamusal örgütlere bağlı olarak çalışmaktadırlar. Devlet adına kamu kurumlarını denetleme yetkisi olan birden fazla denetçi personel çalışmaktadır. Bu personelin bütün kurumu denetleme yetkisi vardır. Yeni başlayan bir denetçi aylık 3 bin TL ile 3 bin 500 TL civarında maaş alabilirler. Maaş miktarına zam gelmesi planlanmaktadır. Bu şekilde yeni maaşların 4 bin TL’den fazla olması bekleniyor. İç denetçiler için maaşlar vergi kesintisine uğruyor. Bağımsız denetçi olarak görev yapmanız halinde de maaş aynı miktarda kesintiye uğrayacaktır. Kesintilerin ileriki senelerde azaltılması ile birlikte denetçi maaş miktarı da artacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Antalya Senetle Ev Satılan Konut ProjeleriZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.