BAĞKUR Emekli Maaşı Ne Kadar?

06.03.2021
598
A+
A-
BAĞKUR Emekli Maaşı Ne Kadar?

BAĞKUR emekli kişilerin maaşı çalıştığı yerin hizmet sektörüne ve çalışma yılına göre farklılık gösterir. En düşük BAĞKUR emekli maaşı 1.662 TL iken en yüksek BAĞKUR emekli maaşı 4.584 TL’yi bulur. Her BAĞKUR emeklisi aynı maaş ödemesine tabi tutulmaz. İkramiye ve promosyon ödemeleri belirtilen maaştan ayrı tutulur.

BAĞKUR Emeklisi Olmanın Şartları Nelerdir?

BAĞKUR’ dan emekli olmak için kişinin işe başlama tarihi dikkate alınır. Şartlar ve emekli olmak için gereken yaş bu tarihlerin yanı sıra cinsiyete göre de değişim gösterir. Emekli olmak için belirlenen kritik üç tarih ve cinsiyete göre emeklilik şartı aşağıdaki gibidir:

 • 1 Ekim 1999 öncesi işe girenler
 1. Erkekler için: 1 Ekim 1999 öncesi sigortalı olup bu tarihten itibaren 23 yıldan fazla prim ödeyen erkek yaşa bakılmaksızın 25 yıl prim ödeyince emekli olur.
 2. Kadınlar için: 1 Ekim 1999 öncesi sigortalı olup bu tarihten itibaren 18 yıldan fazla prim ödeyen erkek yaşa bakılmaksızın 20 yıl prim ödeyince emekli olur.
 • 1 Ekim 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arası işe girenler
 1. Erkekler için: Belirtilen tarihler arasında yeni sigortalı olan bir erkek 25 yıl sigorta primi ödeyip 60 yaşını doldurunca emekliliğe hak kazanır.
 2. Kadınlar için: Belirtilen tarihler arasında yeni sigortalı olan bir erkek 25 yıl sigorta primi ödeyip 58 yaşını doldurunca emekliliğe hak kazanır.
 • 1 Mayıs 2008 sonrası işe girenler
 1. Erkekler için: 1 Mayıs 2008 sonrası ilk defa sigortalı olan bir erkek 31 Aralık 2035’e kadar 25 yıl prim öder ve 60 yaşını doldurursa emekli olur.
 2. Kadınlar için: 1 Mayıs 2008 sonrası ilk defa sigortalı olan bir erkek 31 Aralık 2035’e kadar 25 yıl prim öder ve 58 yaşını doldurursa emekli olur.
İlginizi Çekebilir:  Veteriner Maaşları Ne Kadar, Görevleri Nelerdir?

BAĞKUR Emeklisi Olmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Emekli olmak için istenen belgelerin başında SGK’ ya bildirilecek yaş ve prim durumu gelir. Emekliliğe hak kazanıldığını gösteren belge çalışılan kuruma teslim edilir ve oradan alınan çıkış belgesi ile tekrar SGK’ ya başvurulur. Tahsis Talep, Beyan Taahhüt gibi belgeler doldurulduktan sonra SGK’ dan üzerinde Yaşlılık Tahsis No’su bulunan bir kart alınır. Bu kart emeklilik başvuru sürecini takip etmek için verilir. Başvuru değerlendirmeye alınır ve sonuçlanınca kurum tarafından bilgilendirme yapılır.

BAĞKUR Emekli Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

BAĞKUR emeklilerinin maaşı hesaplanırken üç tarihe bakılır. 2000 yılından öncesi için hesap yapılırken, son basamaktan 1 yıl prim ödemesine bakılır. Prim ödemesi gerçekleşmişse primin %70’i BAĞKUR emekli maaşı olur. Son basamak ödemesi gerçekleşmemişse bir önceki yıla göre bakılır.2000-2008 yılları arası emekli maaşı hesabı için formül şu şekildedir:

 • Ağırlıklı ortalama x Aylık Bağlanma Oranı

(Ağırlıklı ortalama belirtilen tarih aralığındaki prim gün sayısının toplam prim gün sayısına bölünmesiyle bulunur.)

2008 yılı sonrası hesaplama aynı şekilde gerçekleşir. Ağırlıklı ortalama bulunurken büyüme hızı TÜFE rakamları ortalamasına bölünür. e-Devlet sorgulaması ile de ne kadar maaş alınacağı öğrenilir. Ancak bu sorgulamanın yapılabilmesi için PTT’den alınan e-Devlet şifresi gereklidir.

BAĞKUR Emekli Maaşı Nereden Öğrenilir?

BAĞKUR emekli maaşını öğrenmek internet sayesinde daha kolay hale gelmiştir. e-Devlet’ten kimlik doğrulaması yapıp arama kısmına 4B emekli sorgulaması yazılması halinde maaş ile ilgili bilgilere ulaşılır. Emekli maaşını sorgulatmak için sistemin istediği bilgiler şu şekildedir:

 • T.C. kimlik numarası
 • Doğum tarihi
 • Baba adı
 • Nüfusa kayıtlı olunan il
 • SGK sicil numarası

BAĞKUR Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenir?

BAĞKUR emeklilerinin maaş ödemeleri tahsis numaralarına göre belirlenen günlerde yapılır. Tahsis numarasının son rakamı 5, 7, 9 rakamlarından biri ise her ayın 25’i; 1 ve 3 rakamlarından biri ise her ayın 26’sı; 4, 6, 8 rakamlarından biri ise her ayın 27’si; 0 ve 2 rakamlarından biri ise her ayın 28’i BAĞKUR emekli maaşı ödeme günü olur.

İlginizi Çekebilir:  SGK Emekli Aylığı Hesaplama Nasıl Yapılır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.