Bankacıların Maaşları Ne Kadar?

29.02.2020
2.260
A+
A-
Bankacıların Maaşları Ne Kadar?

Bankacıların maaşları özel ve devlet kurumlarına göre farklılık gösterir. 2021 yılında da bu faktörler göz önüne alınarak %10 oranında bankacıların maaşlarına zam yapılmaktadır. Bankacıların maaşları üzerine aynı zamanda fazladan yaptıkları mesailer de eklenir. İşe yeni başlayan bir bankacı bu hesaplamalar doğrultusunda en az 2400 TL maaş alır. Bankacılık sektöründe en yüksek alınacak maaş miktarı ise 15-20 Bin TL arasında olmaktadır.

Gişe Görevlisi Ücretleri

Gişe görevlileri bankacılık sektörünün en alt pozisyonunda işe başlamaktadır. 2021 yılında gişe görevlilerin maaşlarına da toplamda 200-250 TL zam gelmiştir. Bu zamlar doğrultusunda bu sene gişe görevlileri çalıştıkları bankalardan 2350-2850 TL maaş almaktadır. Fakat bu maaş miktarı hangi bankalarda çalıştığınıza göre farklılık gösterir. Örneğin; Garanti Bankası’nda çalışan biri 2350 TL ücrete tabi tutulurken, İş Bankası’nda çalışan gişe görevlileri ise 2400 TL maaş alır. Bu yüzden her bankanın ödedikleri maaşlar farklı olabilmektedir.

Bireysel Müşteri Temsilcisi Ücretleri

Bireysel müşteri temsilcisi,  gişe görevlisinin bir üstüdür. Bu pozisyonda çalışanlar 2021 yılında gişe görevlilerinden yaklaşık olarak 250-300 TL daha fazla miktarda maaşlarını alır. Yani bu yıl bireysel müşteri temsilcisinin alacağı maaşın miktarı 2350-3600 TL arasında belirlenmiştir. Bankaların şubelerine ve çalışma bölgelerine göre bu maaşın miktarında değişimler meydana gelebilir. Bu yüzden her banka aynı maaşı vermemektedir.

Şube Müdürü Ve Koordinatörü Ücretleri

Şube müdürü ve koordinatörünün alacakları maaşlar bütün pozisyonlardan daha yüksek olur. Özellikle bu yıl en yüksek şube müdürleri ve koordinatörleri 7000 TL’den başlayan miktarlarla yeni maaşlarını alacaktır. Bu miktar çalışılan bankaya ve şubesine göre değişmektedir. Yani alınan fiyat 17 Bin 400 TL’ye kadar bile yükselebilir.

İlginizi Çekebilir:  Hostes Maaşları Ne Kadar?

Bankacılık sektöründe en yüksek pozisyon ise banka müdürlüğüdür. Banka müdürlerinin de 2021 yılında alacakları en düşük maaş 18 Bin TL olurken, en yüksek maaş 25 Bin TL olmaktadır.  Bu miktarlar bankaların devlet ve özel olmasına göre değişkenlik gösterir.

Bankacıların Sorumlulukları Nelerdir?

Bankacıların görev ve sorumlulukları oldukça ağırdır. Müşterilerin memnuniyetliliğini sağlamak onların en büyük görevlerinden birisidir. Aşağıda bankacıların edindikleri sorumluluklar anlatılmaktadır:

 • Müşterilerin talepleri üzerine çalıştıkları bankanın müşterisi olmaları için hesap açma işlemini yaparlar.
 • Bunun dışında hesaplarda olan paranın başka hesaplara havale edilmesine yardımcı olurlar.
 • Aynı zamanda yabancı paraların alım ve satımlarında görev alırlar.
 • Bunun yanı sıra bankalardan kredi almak isteyenlerin taleplerini değerlendirme altına alarak gerekli incelemeleri yaparlar.
 • Ayrıca kambiyo işlemlerinde de başarılı bir şekilde görevlerini yaparlar.
 • Bununla birlikte kefalet ve teminat mektuplarının iletilmesinde görev alırlar.
 • Bunun haricinde müşterilerin kredi alma ve bankadan diğer kredi kartı işlemleri ile ilgili bilgilenmelerine yardımcı olur. Onlara gerekli talimatları ve yönlendirmeleri yaparak isteklerini yerine getirirler.
 • Müşterilerin bankalardan yararlanabilecekleri fırsat kampanyaları ve hediye çekleri ile ilgili detayları aktarırlar.
 • Bunun yanında kredi veya kredi kartı ödemelerinde gecikmelerin olmaması için gerekli ayrıcalıkları tanırlar.
 • Ayrıca kredi kartı borcunun ödenmesi dışında vergi, elektrik, su, doğalgaz ve ev kirası faturalarının da nasıl ödenmesi gerektiği konusunda bilgilendirmelerde bulunurlar.
 • İthalat ve ihracat sektörüne bağlantı sağlayarak gerekli bilgi akışının oluşumuna yardımcı olur.
 • Aynı zamanda senet tahsili ve ıskontosu ile alakalı gerekli görülen bütün işlemleri eksiksiz bir şekilde yaparlar.
 • Özellikle iş adamlarına çalıştıkları bankaların ne kadar güvenilir ve işlevsel olduğunu kanıtlayan referans mektubunu iletmeyi sağlar.
 • Avukat Maaşları Ne Kadar?
 • Arkeolog Maaşları Ne Kadar?

 • Anestezi Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

İlginizi Çekebilir:  İzmir Banka Kredisiz Konut ProjeleriZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.