Bedelli Askerlik Süresi ve Koşulları 2021

07.01.2021
624
A+
A-
Bedelli Askerlik Süresi ve Koşulları 2021

Bedelli askerlik zorunlu askerliğe alternatif olarak yapılan, devlete ödenen belirli bir miktar para karşılığında 21 gün askerlik süresini tamamladığı takdirde askerliğini yapmış kabul edilen bir uygulamadır. 21 Haziran 1927 yılında 1111 sayılı Askerlik kanunuyla yürürlüğü giren ‘Türkiye Cumhuriyeti tebaası olan her erkek, işbu kanun mucibince askerlik yapmağa mecburdur.’ maddesiyle askerlik vatani bir görev sayılmaktadır. 2021 yılında yapılan düzenleme ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu Bakanlar Kurulu’nca düzenlenmiş ve askerlik hizmetinin bir miktar para karşılığında ve kısa süreli olarak tamamlamasıyla muaf tutulmuştur.

Bedelli askerlik hizmetleri, ordunun ve ülkenin ihtiyaçlarının işini kaybetmeden karşılanması esasına göre düzenlenmiştir. Anayasa Mahkemesi de yapılan bu düzenlemeye askerlik hizmetinin eşitlik ilkesini ihlal etmediğine karar vermiştir. Ülkemizin kısa süreli askerlik hizmeti 6 ay, uzun süreli askerlik hizmeti 12 aydır. Vatandaşların işlerinden çıkarılmamak, ailelerinden ayrılmamak veya çeşitli nedenlerden dolayı bedelli askerlik hizmetlerinden yararlanmaktadır. Öte yandan bedelli askerlik, para karşılığında askerlik olarak kabul edilir ve 21 gün süreli temel askerlik eğitimine tabi tutularak uzun ve kısa süreli askerlikten muaf tutulmaktır.

Bedelli Askerlik Başvuru ve Yerine Getirilmesi Gereken Şartlar Nelerdir?

Bedelli askerliğe başvurmak için birtakım şartların sağlanması gerekmektedir. Bedelli askerlik yapmak isteyen kişiler aşağıda verilen bu şartları yerine getirmelidir.

  • Askerlik yapacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.
  • Askerlik yapacak kişinin askerlik şubelerine bedelli yapmak için başvuruda bulunması gerekir.
  • Bedelli askerlik yapacak kişinin belirtilen ücreti istenilen şekilde ödemesi gerekir.
  • 21 gün zorunlu temel askerlik eğitim süresini tamamlaması gerekir.
İlginizi Çekebilir:  Engelli Araç Satışı Nasıl Yapılır?

15 Aralık 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 28143 sayılı Askerlik Kanun ’unda yapılan değişikliklere dair bilgilenmek istiyorsanız aşağıda bulunan linke gidiniz.

  • https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/12/20111215-1.htm

Bedelli Askerlik Ücretleri Ne Kadardır?

Bedelli askerlik yapmak isteyen kişiler Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirtilen ücreti ödemesi gerekmektedir. En son 2021 yılının 1 Temmuz-31 Aralık döneminde açıklanan bilgiye göre bedelli askerlik tutarı Bütçe ve Mali Hizmetler Genel Müdürlüğü hesaplamalarına göre 2021 yılının ikinci yarısında Temmuz / Aralık dönemindeki 0.154461 katsayı artışı ile 37.000,70 TL olarak belirlenmiştir. Döviz ile ödeme yapacak olan kişiler için ise 1 Temmuz-31 Aralık ayları dönemi dövizle askerlik tutarı 5.261 Euro olarak belirlenmiştir.

2021 yılı için bir güncelleme olmamasıyla ilk 6 ay için herhangi bir ücret değişikliğinin olmaması beklenmektedir. Devletin belirlemiş olduğu bedelli askerlik ücretleri; Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası, PTT veya mal müdürlüklerine yatırarak dekontları saklanmalıdır.

Eğer belirlenen 37.000,70 TL ücreti vermek istemiyorsanız, uzun dönem askerlik yapmanız gerekmektedir.

Bedelli Askerlik Ödemesi Zamanında Yapılmazsa Ne Olur?

Kişinin askerlik hizmeti alma şartlarını yerine getirmediğinde, kişinin ödemeden feragat etmesi veya ilgili ödemeyi zamanında yapmaması halinde kişi askerlik hizmeti kapsamı dışında bırakılmaktadır. Bedelli askerlik hizmetine katılmalarının dışına bırakılan kişilerin yapmış olduğu ödemeyi geri alabilmesi için dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir. Geri ödeme başvurusu, ödeme yaptıktan 6 ay içinde tamamlanmalıdır. Aksi takdirde ödemeniz düşer ve geri alamazsınız. Yapılan başvuru dilekçesinin incelenip onaylanması sonucunda askerlik şubesi tarafından en fazla 60 gün içerinde geri ödemeniz hesabınıza gerçekleştirilmektedir.

Bedelli Askerlik Yaş Hesaplama Nasıldır?

Olağanüstü hal kanun ve yönetmeliklerince 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yasal olarak bedelli askerlik düzenlemeler yapılmıştır. Düzenlemeye göre bedelli yapacak kişiler için yaş hesaplama, Ekim 1991 ve öncesinde doğanların için bedelli askerlik hizmetinden yararlanabileceği ifade eder. Bu da 27 yaşını doldurmuş, 28 yaşından gün almış olan kişiler için bedelli askerlik yapılabilir anlamına gelmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Dent Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.