2021 Çeyiz Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları ve Ne Kadar?

06.10.2020
921
A+
A-
2021 Çeyiz Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu, Şartları ve Ne Kadar?

İhtiyaç sahibi olan ve maddi durumu elverişsiz ebeveynlerini kaybetmiş kız çocuklarına; eşini kaybeden kadın veya erkeklere ve düzenli ödemelerle birikim yapmak isteyen genç bireylere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının evlenmek isteyen bireylere sağladığı çeyiz yardımı uygulamasıdır.

Çeyiz Parası Nedir?

Çeyiz parası evlendiği zaman babasının vefatından sağlanan ölüm geliri kesilen kız çocuğunun, eşinin vefatından dolayı da dul kalan kadın veya erkeklerin tekrarlanmadan aldığı evlenme ödeneğidir. Ayrıca devletin evlenmeden önce birikim yapan maddi durumu yetersiz gençlere yönelik hazırladığı çeyiz hesabı ve devlet katkısı çalışmaları da vardır. Çeyiz hesabı; evlilik hazırlığı yaparken gerekli koşullara uyan, çeyiz hesabı açıp düzenli ödemelerini yapan bireylere evlendikten sonra belirtilen süre içinde devletin katkı payı sağlamasıdır.

Çeyiz Parası Ne Kadardır?

Çeyiz parasının miktarı ölüm aylığı kesilen kız çocukları için evlendiği tarihteki gelir miktarının iki katı olarak belirlenmiştir. Ölüm aylığı kesilen eşler dul maaşlarının bir yıllık yani ok iki aylık tutarının toplamını toplu olarak çeyiz yardımı adı altında alırlar. Çeyiz hesabında tüm şartları gerçekleştiren bireyler için ödemelerinin düzenine göre katkı payı sağlanmıştır. Bu oranlar aşağıda sıralanmıştır.

  • 48 ile 47 ay boyunca hesabına düzenli ödeme yapan bireylere birikiminin %10’luk tutarı
  • 48 ile 59 ay boyunca hesabına düzenli ödeme yapan bireylere birikiminin %15’lik tutarı,
  • 60 ay ve devamında üç yılı tamamlayarak hesabına düzenli ödeme yapan bireylere birikiminin %20’lik tutarı katkı payı olarak hesaplanır ve bireylerin hesabına aktarılır.

Bu veriler 2021 yılı için düzenlenmiştir. İlerleyen her yılda artması hedeflenmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Zimmet Sorgulama Ne Demek, Nasıl Yapılır?

Çeyiz Parası Yardımına Nasıl Başvurulur?

Çeyiz yardımına başvuru yapan babası vefat eden kız çocuğunun; dilekçesi, nüfus cüzdanı ve evlilik cüzdanı ile beraber Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmasıyla gerçekleşir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının düzenlemesiyle yapılan çeyiz hesabı desteğine ise bireylerin yurtiçinde mevduat ve katılım bankalarından ilgili hesabı açıp evlilik cüzdanı, nüfus cüzdanı fotokopisi ile başvurmasıyla gerçekleşir. Bunun yanında çeyiz hesabına minimum üç yıl boyunca düzenli ödeme yapmayı kabul bireyler başvurularını tamamlamış olur.

Çeyiz Parası Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Çeyiz parasından faydalanabilenler babası vefat ettiği için ölüm aylığı alan, evlendiğinde ölüm gelirinin kesileceği kız çocuklarıdır. Aynı sebeple eşini kaybettiği için dul maaşı alan, evlendiğinde dul maaşı kesilen kadın ve erkeklerde faydalanır. Çeyiz hesabından ise 27 yaşında ya da küçük ilk defa evlenen, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan yurtiçinde başvurabileceği bankalarda çeyiz hesabı açan ve bu hesaba üç yıl sürerek istikrarlı bir şekilde ödeme yapmayı kabul eden herkes başvurabilir. Evlenen kadın ve erkeğin ayrı hesap açıp birikim yapma hakkı, ardından devletin katkı payından faydalanma hakkı vardır. Yalnızca bir kişi iki ayrı hesap açıp birikim yapamaz.

Çeyiz Parası Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Çeyiz parası yardımı tek seferlik verildiği için kesintiye uğramaz ancak yetim olan kız çocuğu iki yıl içinde boşanırsa ölüm aylığını almaya devam edemez. İki yıl süreyi doldurduktan sonra ölüm maaşını almaya devam edebilir. Evlenme ödeneğinden yararlanan dul kadın veya erkek bir yıl içerisinde boşanırsa; ölüm aylığını almak için evli kaldığı süreyi on iki aya tamamlayacak şekilde çeyiz yardımını iade edip, ölüm maaşını almaya devam edebilir. Çeyiz hesabında bireylerin düzenli ödedikleri paralarında kesilme olmaz ancak her on iki aylık düzenli ödemeyi üç kez aksatırsa veya on iki aylık sürede iki defa olan para çekme hakkını kullanıp mevcut paranın asgari tutarını hesabında bulundurmazsa devletin sağladığı katkı payı kesilir, verilmez.

İlginizi Çekebilir:  Faizsiz Bankacılık Nedir? Hangi Bankalar Faizsiz Destek Veriyor?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.