Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımı 2021

09.10.2020
666
A+
A-
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımı 2021

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımı prosedürü herhangi bir sosyal güvencesi olmayan fakir ailelerin yararlanabileceği bir uygulamadır. Çocuk yardımı kapsamına girebilmek için bakanlığın ailenin durumundan sistem kaynaklı haberdar olması veya çocuğun, doğum yardımı ile dünyaya gelmesi gerekmektedir.

Çocuk Yardımı Başvuru Aşamaları Nelerdir?

Çocuk yardımı başvuru kademeleri şunlardır:

 1. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ilçe müdürlüğüne veya Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfına gitmek
 2. Aile bireyleri ve her bir çocuğun nüfus cüzdanını sunmak
 3. Görevlilerin yönlendirme belgesi ile ikamet edilen yerin aile hekimliğine gitmek
 4. Aile hekimliğine evde bulunan çocukların sağlık kontrolünü yaptırmak
 5. Edinilen sağlık raporunu başvuru ile ilgilenecek personele vermek
 6. Başvuru formunu doldurmak

Başvuruda bulunacak vatandaşlar yurt dışında ise, başvurularını bulundukları ülkenin T.C. Konsoloslukları ve Elçiliklerinden yapabilmektedirler. Yapılan başvuruların sonuçları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı web sitesinden veya E-Devlet uygulaması üzerinden takip edilebilmektedir. Yukarıda belirtilen sağlık raporu, çocuklarda birinin sağlık problemi olması durumunda extra olarak sağlık yardımı çıkarılabilmesi içindir. Doldurulan başvurunun imzalandıktan sonra mutlaka bir nüshasının alınması gerekmektedir.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Başvuru esasları şunlardır:

 1. Anne veya babanın birinin sosyal güvencesi olmaması
 2. Maddi durumunun yetersiz olduğunu belgeleyebilmek
 3. Yapılacak çevre ve ev denetimlerini onaylayıp kabul etmek
 4. Başvuru esnasında ayrıca evrakların resmi dairelerden teminini sağlayıp sunabilmek
 5. Adına başvuru yapılan çocukların okul çağında ise eğitimini devam ettirdiğini belgeleyebilmek.

Bakanlık, yardım yapılan ailelelerin bilgilerini 3 aylık periyotlarla yenilemektedir. Bunun yanı sıra sunulan belgelere extra olarak bazı evraklar bilgilerin güncellenmesi için istenebilmektedir. Çocuk yardımı alacak ailenin, bakanlıktan veya başka bir sosyal yardım kuruluşundan ödenek alıyor olması, başvuruya engel değildir. Çocuk 18 yaşına ulaşana kadar yardım ödeneği devam etmektedir. Sunulan bilgiler düzenli olarak güncellendiği için maddi durumun yardıma gerek olmayacak şekilde düzeldiği belirlenirse, ödenekler kesilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  AGİ Ücretleri Ne Kadar?

Bir Evden Kaç Çocuk İçin Başvuru Yapılabilir?

Aynı haneden yardım alabilecek çocuk sayısı kısıtı bulunmamaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın, aile bütünlüğünü desteklemeye yönelik politikası gereğince eskiden 3 çocuk olan sınırlama kaldırılmıştır.

Yardım Parası Nereden Çekilir?

Yardım ödeneği her ay belirnenen günlerde PTT’den çekilebilmektedir. Çocuk Yardımı parasını PTT’den başka bir bankaya taşımak mümkün değildir. Bu para üzerinden kredi çekilemez, EFT – Havale işlemi yapılamaz ve vadeli hesaba dönüştürülemez. Yatırılan miktarı sadece çocukların annesi kimlik ibraz ederek çekebilmektedir.

Çocuk Yardımı İçin Ödenen Miktar Ne Kadardır?

Çocuk yardımı için ödenenen tutar çocuk sayısına, ve sağlık durumlarına göre değişmektedir. Tek çocuk ve sağlıklı ise 300 TL, tek çocuk ve hastalık problemi var ise 500 TL, 2. Çocuk ve sağlıklı ise 400 TL, 2. Çocuk ve hastalık problemi var ise 600 TL’dir.

Çocuk Yardımı Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Yardım parasının kesilmesini sağlayacak hususlar aşağıdaki gibidir:

 1. Çocukların 18 yaşına gelmesi
 2. İbraz edilen evraklarda sahtelik
 3. Yardım ödeneği verilen çocuğun vefat etmesi
 4. Anne – baba boşanmış ise çocuğun babada yaşamaya başlaması
 5. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılacak denetimler sırasında uygulamaya aykırı bir durumun tespit edilmesi
 6. Yine bakanlığın yapacağı denetimler sırasında ödenen tutardan çocuğa harcanmadığının saptanması

Yukarıda belirtilen hususlar arasından belgede sahtecilik suçunun mevcut olması durumunda, çocuk yardımı kesildiği gibi, bakanlık tarafından suç duyurusunda bulunularak kişiler hakkında yasal işlem başlatılmaktadır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.