Dash Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

19.06.2021
247
A+
A-
Dash Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

Dash coin kurucularından olan Evan Duffield ve Daniel Diaz, daha önce gerçekleştirdikleri bir konuşmada Dash’in Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto’nun çalışması kullanılarak oluşturulan ilk gizlilik odaklı kripto para birimi olduğunu vurgulamıştı. Dash bunun yanı sıra konsensüs modeli olarak da Proof-of-Work yani Bitcoin’in kullandığı iş ispatı yerine, Proof-of-Stake yani hisse ispatı benzeri X11 konsensüs modelini kullanıyor. Dash ağındaki işlemlerin gizlenmesi için de Conjoin mixing isimli bir karıştırma hizmeti kullanılmaktadır. Bu da tamamen şeffaf bir görünüme sahip olan blockchain ağındaki transferlerin gizlilik içerisinde yapılmasını sağlamakta. Dash, farklı konsensüs modeline sahip olduğu için aynı zamanda farklı bir işlem onaylama sistemine de sahiptir. Dash coin ağında madenciler yerine Masternode adı altında ağ düğümleri bulunuyor ve bütün işlemler bunlar tarafından onaylanıyor. Masternode’lar sayesinde ağdaki işlem ücreti ve işlem süresi de önemli bir ölçüde düşüyor.

Dash Coin Nasıl Alınır?

Dash satın almak için ilk olarak borsaya TL bakiyesi atmak veya bunun yerine kullanılabilecek bir kripto para almak gerekiyor. Bunun için ilk önce Binance ana sayfasına girip, sol üstte yer alan “Kripto Al” seçeneğinden “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklanır. Açılan sekmede ne kadar TRY ile işlem yapmak istediğiniz seçip, Coin kısmından USDT’yi yani Tether’i işaretlenir. USDT aldıktan sonra yine sol üstteki “Al-Sat” seçeneğini önizleyerek “Klasik” sekmesine tıklanır. Açılan kısımda sağ üstten USDT sekmesini seçerek, arama butonuna Dash yazın ve altta açılan DASH/USDT çifti seçilir. Daha sonra ortadaki “DASH AL” sekmesine gelip, almak istenen miktar girilir ve işleme onay vererek Dash alma işlemi tamamlanır.

İlginizi Çekebilir:  Kuveyt Türk Kartımı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Dash Coin’in Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Dash coin olumlu özellikleri, kripto para Dash her ne kadar düşüşte olsa da kullanıcılarına avantajları şu şekildedir:

  • Dash’in en önemli özelliği gizlilik olup Dash’in coin karıştırıcı servisleri kullanarak sağladığı gizlilik avantajı sayesinde kendini açık etmek istemeyen kullanıcılar hem kendi kimliklerini koruyabiliyor hem de gizlilik sayesinde Dash coinlerini daha rahat bir şekilde muhafaza edilebiliyor.
  • Bitcoin’de mevcut olan birçok problemi çözdüğünü iddia eden Dash coin, kullanıcılarına hızlı veri aktarımı vaat ediyor. Bu sayede kullanıcıların daha hızlı işlem yapıp zamandan kar etmelerini sağlıyor.
  • Dash sistemi kendi kendini idare etmesi üzerine kurulmuş bir sistemdir ve dışa kapalı özerk bir yapıyor sahiptir. Kendi kendini yönetebilen Dash dışarında bir yardım almaması sebebiyle kullanıcılarından aldığı ek masrafları mümkün olduğunca aşağıda tutuyor.

Dash Coin’in En Yüksek ve En Düşük Değerleri Nelerdir?

Dash coin en yüksek ve düşük değerleri, kurulduğu 2014 yılından itibaren 2017 Şubat ayına kadar  1 ile 10 dolar bandında gezen Dash coin büyük bir artışla 45 dolar seviyesini görmüş ve bu tarihten sonra Bitcoin’inkine benzer şekilde inanılmaz bir yükselişe geçmiştir. Dash, tüm zamanların en yüksek seviyesini 20 Aralık 2017’de 1.642 dolarla görmüştür.

Dash Mining Nasıl Yapılır?

Dash mining, kendi bünyesinde her zaman farklı özellikler barındırmayı amaçlayan ve bu özelliklerle birlikte kullanıcıları kendi bünyesine çekmeye çalışan bir oluşumdur. Bu farklı özellik çabasını Dash coin madenciliğinde de görülür. Bitcoin madenciliğinde kullanılan Proof of Strake algoritmasının değiştirerek kendine uyarlayan Dash coin X11 algoritmasını ortaya çıkarıyor. Dash X11 algoritması sayesinde kullanıcılarının daha hızlı madencilik yapmasına olanak sağlıyor. Dash bünyesinde yapılan işlemleri ikiye ayırmasıyla Bitcoin’den ayrılıyor. Bünyesindeki işlemleri Instantsend ve PrivateSend yani anlık işlemler ve özel işlemler olmak üzere ikiye ayırılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  SGK Emekli Maaşı Ne Kadar?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.