Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

28.03.2020
1.454
A+
A-
Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Destekten yoksun kalma durumunda ölen kişilerin aileleri veya yakın çevresi desteklerini kaybettikleri zaman elden giden tutar kadar tazminat alabilme hakkına sahiptir. Destekten yoksun kalma tazminatı hesaplama için online olarak e-rapor gönderilmesi gerekir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Miktarı Belirleme

Aşağıda destekten yoksun kalma tazminatının hesaplanmasında kullanılan yöntemler ayrıntılarıyla birlikte verilmektedir:

 • Öncelikle kaza tarihi ile rapor tarihi arasında geçen süreye bakılır.
 • Daha sonra ölen kişinin ailesinin çalışamaz durumda olması sonucunda aktif devre hesabı uygulanacaktır.
 • Tazminatın içerisine %10 oranında ücret artış oranı ve %10 oranında ıskonto uygulanacaktır.
 • Bununla birlikte aktif devre hesabı yapılırken asgari geçim indirimi ve devletin sağladığı sosyal yardımlar da katılacaktır.
 • Bütün bu hesaplamalar sonucunda destekten yoksun kalma tazminat miktarında ölen kişinin yakınlarına veya ailesine net asgari ücret her ay ödenecektir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatını İsteme Durumları

Destekten yoksun kalma tazminatının alınmasında etkili olan durumlar aşağıda detaylı olarak açıklanmaktadır:

 • Muhakkak ölüm durumunun meydana gelmesi gerekir. Bitkisel hayatta kalan kişilerin bile ölmesi durumunda destekten yoksun kalma tazminatı alınabilir.
 • Bunun dışında kişinin ölme durumunun yasaya uygun olmayan şekilde meydana gelmesi gerekir.
 • Aynı zamanda ölen kişi için destekten yoksun kalma tazminatının alınması için ölen kişinin ölüm anını kendi kusurları doğrultusunda meydana getirmiş olması gerekir.
 • Bununla birlikte ölen kişi adına destekten yoksun kalma tazminatını alacak kişilerin ölen kişiyle yakın ilişki içerisinde olması gerekir.
 • Bunun yanı sıra ölen kişinin yakınlarının veya çevresinin maddi açıdan destekten yoksun kalmış olması gerekir.
İlginizi Çekebilir:  SBN Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Destekten Yoksun Kalma Tazminatına Kimler Başvurabilir?

Aşağıda destekten yoksun kalma tazminatının kimlerin alacağı ile ilgili bilgiler yer alır:

 • Destekten yoksun kalma tazminatını ölen kişinin nikahlı eşi talep edebilir. Bununla birlikte nikahsız eş de tazminatı almak için başvuruda bulunabilir.
 • Bunun yanı sıra anne veya babası ölen çocuklar da destekten yoksun kalma tazminatı almak için müracaat edebilir. Çocuklardan erkek olan 18 yaşına, kız çocukları ise 22 yaşına gelene kadar destekten yoksun kalma tazminatı alabilir. Aynı zamanda çocukların üniversite okumuş olmaları durumunda 25 yaşına kadar destekten yoksun kalma tazminatı alma hakları vardır.
 • Anne ve babalar ölen çocukları adına destekten yoksun kalma maaşı alma hakkına sahiptir.
 • Aynı zamanda ölen kişi hayatta olduğu zamanlarda kardeşlerine maddi gelir sağladıklarında öldüğünde kardeşleri destekten yoksun kalma maaşı alabilir.
 • Ölen kişinin nişanlısı da destekten yoksun kalma tazminatını almak için başvuruda bulunabilir.
 • Ayrıca ölen kişinin yakını arasında arabalık olmazsa da ölen kişi daha önceden bu kişilere maddi destek sağlamışsa, destekten yoksun kalma tazminatı verilir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı İçin Süre

Ölen kişinin ailesi veya yakınlarının destekten yoksun kalma tazminatını almaları için ölen kişinin öldüğü andan itibaren 10 yıl içerisinde tazminat almaları için başvuruda bulunmaları gerekir. Bu sürenin geçirilmesi durumunda destekten yoksun kalma tazminatının alımı söz konusu değildir.

Ayrıca ölen kişinin eşi destekten yoksun kalma tazminatı aldıktan bir süre sonra yeniden evlendiğinde aldığı tazminat evlendiği zamandan itibaren kesilir. Destekten yoksun kalma tazminatı hesaplama işleminde öncelikle ölen kişinin çalıştığı zamanlarda aylık kazandığı gelire bakılır.  Bunun için ölen kişinin ölmeden önce çalıştığı yerden maaş bordrosunun alınması gerekir. Aynı zamanda ölen kişinin yaşı, hangi pozisyonda çalıştığı ve kıdemi de göz önüne alınarak destekten yoksun kalma tazminatının miktarı belirlenir.  Destekten yoksun kalma tazminatı kesinlikle haczedilemez.

İlginizi Çekebilir:  İzmir Banka Kredisiz Konut ProjeleriZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.