Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

30.01.2020
907
A+
A-
Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi alacak olan kişilerin 18 yaşından büyük olması ve düzenli bir gelirinin olmadı gerekmektedir. Devlet destekli evlilik kredileri kişilerin çeyizlerini, düğünlerini ve giderlerini rahat karşılaması adına verilmektedir. Devlet destekli evlenecek kişilere verilen diğer bir kredi türü ise çeyiz hesabı kredisidir. Faizsiz evlilik kredisi alacak olan kişiler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerinden kredi almaktadır. Evlilik kredisi şartları ise şu şekildedir;

 • Devlet destekli evlenme kredisi alacak olan kişilerin 18 yaş ile 24 yaşında olması gerekmektedir.
 • Devlet destekli evlilik kredisi alacak olan kişilerin herhangi bir sabıka kaydı veya TCK üzerinde belirtilen suçlardan herhangi birini işlememiş olması gerekmektedir.
 • Evlenecek olan kişilerin maddi durumu ve koşuluna göre kredi verilmektedir.
 • Şartları taşıyan bütün çiftler kredi alabilmektedir.

Devlet tarafından evlenecek olan kişilere çeyiz desteği de verilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verdiği yönergede ki şartlara uyan kişiler faizsiz ve 12 ay geri ödemesiz 10.000 Türk Lirasına kadar kredi desteği alabilmektedir. Kredinin ortalama vade süresi ise 4 yıldır.

Faizsiz Devlet Destekli Çeyiz Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Devlet destekli çeyiz  kredisi alacak olan kişilerin 27 yaşından büyük olmaması ve herhangi bir sağlık probleminin olmaması gerekmektedir. Devlet destekli çeyiz kredisi alacak olan kişiler banka da Türk Lirası üzerinden çeyiz hesabı açmaları gerekmektedir. Sıfır faizli devlet destekli çeyiz kredisi alma koşulları ise şu şekildedir;

 • Devlet destekli çeyiz kredisi alacak olan kişilerin açtıkları hesaba 5.000 Türk Lirasında katkı sağlaması gerekmektedir.
 • Hesaba yatırılan para asgari tutara göre hesapta kalmaktadır, para çekme zamanı geldiğinde ise üstüne faiz konularak kişiye verilmektedir.
 • Çeyiz hesabı sözleşme detayı, hak ediş sürelerini devlet katkısı veren bankalar kurulu belirlemektedir.
İlginizi Çekebilir:  PTT Kredi Başvurusu Şartları Nelerdir, Dosya Masrafı Var Mı?

Devlet Destekli Ziraat Bankası Faizsiz Evlilik Kredisi

Devlet Destekli Ziraat Bankası üzerinden sıfır faizli evlilik kredisi alacak olan kişilerin çeyiz hesabı açması ya da düğün ihtiyaç kredisine  başvuruda bulunması gerekmektedir. Devlet desteği ile kredi veren Ziraat Bankası, kişilerin biriktirdiği çeyiz hesabı içerisinde ki paranın üstüne kar payı oranı ekleyerek kişilere geri ödemektedir. Ziraat Bankası evlilik kredisi faiz oranları ise şu şekildedir;

 • 10.000 TL değerinde devlet destekli evlilik kredisi alacak olan kişiler 60 ay vadede %1,25 kar payı oranında aylık ödeyeceği tutar 253,93 TL’dir.
 • 20.000 TL değerinde devlet destekli evlilik kredisi alacak olan kişiler 60 ay vadede %1,25 kar payı oranında aylık ödeyeceği tutar 507,87 TL’dir.
 • 30.000 TL değerinde devlet destekli evlilik kredisi alacak olan kişilerin %1,25 kar payı oranında aylık ödeyeceği tutar 761,80 TL’dir.

Devlet destekli Ziraat Bankası  evlilik kredisi başvurusu bulunacak olan kişilerin teslim etmesi gereken evraklar şu şekildedir;

 • Devlet destekli evlilik kredisi başvurusunda bulunacak olan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgeleriyle veya pasaport, ehliyet fotokopisi ile başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Devlet destekli evlilik kredisine başvuruda bulunacak olan kişilerin ikametlerini beyan etmeleri gerekmektedir, son üç ay içerisinde mevcut oturulan ikametin belirtilmesi zorunludur.
 • Devlet Destekli evlilik kredisi talebinde bulunacak olan kişiler Ziraat Bankasına birebir başvuruda bulunması gerekmektedir.

Devlet Destekli Vakıfbank Faizsiz Evlilik Kredisi

Devlet Destekli Vakıfbank sıfır faizli evlilik kredisi alacak olan kişiler Vakıf Bankasına giderek veya online Vakıfbank internet sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirler. Vakıfbank evlenecek olan kişilere 20.000 Türk Lirasına  kadar devlet destekli evlilik kredisi vermektedir. Evlilik kredileri 60 ay vade ile geri ödenmektedir. Devlet Destekli evlilik kredilerinde Vakıfbank hiç bir şekilde kefil talebinde bulunmaz. Devlet Destekli Vakıfbank evlilik kredisi ödeme koşulları ise şu şekildedir;

 • 50.000 Türk Lirası devlet destekli evlilik kredisi alan kişiler %1,25 kar payı oranı ödemektedir, 60 ay vadede kişilerin aylık ödeyecekleri tutar 1.269 TL olmaktadır.
 • 35.000 Türk Lirası devlet destekli evlilik kredisi çeken kişiler 36 vadede %1,25 kar payı oranında geri ödeyecekleri toplam miktar ise 45.552 TL’dir.
 • Devlet Destekli Vakıfbank evlilik kredilerinde tahsis ücreti olarak bir sefere mahsus 100 TL’dir.
 • Tahsis ücretleri kredi tutarının %5’i üzerinden alınmaktadır.
 • Evlilik kredisi alan kişiler, devlet tarafından sigorta altına alınmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Müsteşar Maaşları Ne Kadar?

Devlet Destekli Yapı Kredi Sıfır Faizli Evlilik Kredisi

Devlet destekli Yapı Kredi üzerinden faizsiz evlilik destek kredisi alacak olan kişiler Yapı Kredi sms hattı üzerinden kredi talebinde bulunabilirler. Sms gönderecek olan  kişiler boşluk koyarak evlilik kredisi, kimlik numarası ve aylık gelirini yazarak 4411’e Sms yolu ile devlet destekli evlilik kredisi başvurusu bulunabilirler. Krediye sms ile başvurmayan kişiler Yapı Kredi İnternet, Yapı Kredi mobil şubelerinden başvuruda bulunabilirler. Devlet Destekli faizsiz evlilik kredisi  için gerekli evraklar ise şu şekildedir;

 • Devlet destekli evlilik kredisine başvuracak olan kişilerin gelir belgesi, maaş bordrosu ve onaylı maaş belgesi beyan etmek zorundadır.
 • Devlet destekli evlilik kredisine başvuruda bulunacak olan kişiler serbest meslek çalışanları olması halinde vergi levhası fotokopisi, iş yeri onaylı gelir belgesi ve bilanço ile başvuruda bulunmak zorundadır.
 • Krediye başvuruda bulunacak olan kişinin kira geliri olması durumunda kira kontratı ile başvuruda bulunabilir.
 • Krediye başvuruda bulunacak olan kişin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, ehliyet veya pasaport fotokopisi ile başvurması gerekmektedir.

Yapı Kredi Devlet Destekli Faizsiz Çeyiz Kredisi

Yapı Kredi Devlet destekli  sıfır faizli çeyiz kredisi almak isteyen kişiler 48 aya kadar varan taksit tutarları ile birlikte kredi alabilmektedirler.  Devlet destekli evlilik çeyiz kredisi ev eşyaları, balıyı, beyaz eşya, çeyiz gibi giderleri için finanse edilmektedir. Devlet Destekli Yapı Kredi çeyiz kredisi için gerekli evraklar ise şu şekildedir;

 • Devlet destekli evlilik kredisi kişilerin maaş durumunu gösteren gelir belgesi, maaş bordrosu veya kendi işini yapan kişiler için ortağı olduğu şirketin evrakları.
 • Esnaf olan kişiler için vergi levhası fotokopisi.
 • Kredi alacak olan kişin mevcut kira geliri bulunması durumunda, kira kontratı veya tapu beyan etmesi gerekmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Faizsiz Bankacılık Nedir? Hangi Bankalar Faizsiz Destek Veriyor?

TEB Bankası  Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi

TEB Bankası devlet destekli  sıfır faizli evlilik kredisi alacak olan kişiler Cepteteb üzerinden evlilik kredisi başvurusunda bulunabilirler. Devlet destekli sıfır faizli evlilik kredisi alacak olan kişiler 20.000 Türk Lirasına kadar kredi çekebilmektedir. Krediler 24 ay vade ile verilmektedir. 50.000 Türk Lirası kredi çekmek isteyen kişiler 36 ay vade imkanı ile, 30.000 Türk Lirası kredi çekmek isteyen kişiler ise 24 ay vade ile kredi çekebilirler. TEB şubelerine giderek, ihtiyacınız olan krediye başvuruda bulunabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapacak olan kişiler ise 2 dakika içerisinde hızlı evlilik kredisi alabilmektedir.

Devlet Destekli Faizsiz Evlilik Kredisi Başvurusu İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Devlet destekli sıfır faizli evlilik kredisi almak isteyen kişilerin çekecekleri krediye ve bankaya göre koşulları değişiklik göstermektedir. Bir çok banka devlet destekli evlilik kredisi vermektedir. Devlet destekli sıfır faizli evlilik kredisi talebi için istenen evraklar ise şu şekildedir;

 • Devlet destekli evlilik kredisine başvuracak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı aslı ve fotokopisi ile başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Krediye başvuruda bulunacak olan kişilerin gelir belgesi, maaş bordrosu ve maaş dökümü beyan etmesi gerekmektedir.
 • Krediye başvuruda bulunacak ücretli çalışan kişilerin özellikle son maaş bordrosunu teslim etmesi gerekmektedir.
 • Krediye başvuruda bulunacak serbest meslek sahiplerinin son vergi levha fotokopisini beyan etmeleri gerekmektedir.
 • Krediye başvuruda bulunacak kira geliri olan kişilerin tapu veya kira gelir kontratı beyan etmeli gerekmektedir.
 • Krediye başvuruda bulunacak elektrik, su, doğalgaz ve benzeri faturalardan birinin son üç aya ait fotokopisi veya aslının teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Senetle Beyaz Eşya Veren Mağazalar

 • Faizsiz Ev Kredisi Nasıl Alınır? Güncel Bilgiler

 • Faizsiz Araba Veren YerlerZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.