Devlet Destekli Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

31.01.2020
1.241
A+
A-
Devlet Destekli Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

Devlet yardımlı kredi almak isteyen kişiler, bir çok farklı sektör ve kuruluş üzerinden kredi alabilirler. Devlet destekli kredi türleri faizsiz olmaktadır ve dönemsel yatırım dönemlerinde kişilere hibe olarak da verilebilmektedir. Bölgesel yaşam koşuluna göre kişilere sunulan krediler ve şartlar değişiklik gösterebilmektedir. Bölgesel durum göz önüne alınarak kişilere teşvik ve hibe verilmektedir. KOSGEB veya TKDK üzerinden kredi almak isteyen kişiler tarım, hayvancılık, turizm veya üretim için kredi alabilirler. Özellikle yatırım projelerine devlet geri dönüşümsüz hibe vermektedir. Su ürünleri üzerine imalat yapan kişilere ve kültür, istiridye mantarcılığı üretimi yapan kişilere devlet destekli kredi verilmektedir.

Geri Ödemesiz Devlet Destekli Kredi Veren Kurumlar Hangileridir?

Geri ödemesiz faizsiz devlet destekli kredi veren kurumlar çiftçilere, tarımcılara ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilere kredi vermektedir. Geri ödemesiz kredi alan kişiler hibe almış olmaktadır ve para hiç bir şekilde devlete geri ödenmez. Geri ödemesiz kredi verilen çiftçilik türleri ise şu şekildedir;

 • Hayvancılık ve hayvan ürünleri üreten çiftçilere geri dönüşümsüz kredi verilmektedir.
 • Tarımsal örtü ve altı üstü bitki üreten çiftçilere geri dönüşümsüz kredi verilmektedir.
 • İş fikri üzerine proje üreten çiftçilere geri dönüşümsüz hibe kredisi verilmektedir.
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olan esnaflara geri dönüşümsüz kredi verilmektedir.
 • KOBİ üyelerine geri dönüşümsüz kredi verilmektedir.
 • Bazı şartlar altında bankalar çiftçilere faiz kredi vermektedir. Özellikle faiz kredi veren bankalar Ziraat Bankası, Vakıf Katılım, Finans Katılım ve Ziraat Katılımdır.

İş Kuracak Olan Kişilere Faizsiz Devlet Destekli Kredi

İş kuracak olan bireylere sıfır faizli devlet destekli kredi verilmektedir. Devlet destekli kredi almak isteyen kişilerin KOBİ, KOSGEB veya Çiftçilik Belgesi olması gerekmektedir. Özellikle proje aşamasında olan iş fikirlerine devlet destekli kredi verilmektedir. 2021 yılının başından itibaren devlet kişilere geri ödemesiz kredi vermektedir. İş kuracak olan kişilere verilecek olan devlet destekli kredi özellikleri ise şu şekildedir;

 • Projesi olan kişiler KOSGEB tarafından desteklenen birimler içerisinde olması gerekmektedir, KOSGEB’in desteklediği bir iş fikriniz varsa faizsiz, geri ödemesiz devlet destekli kredi alabilirsiniz.
 • KOSGEB üzerinden kredi almak isteyen kişiler KOSGEB’in resmi web sitesi üzerinden iş kodlarına bakarak projesinin uygunluğunu denetleyebilir.
 • İş kuracak olan kişilerin Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ya da İleri Girişimcilik Eğitimi alması gerekmektedir.
 • İlinizde bulunan KOSGEB il müdürlükleri üzerinden, projenizi gösterme şartı ile Girişimciliği Geliştirme Destek Programı başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Şahıs şirketleri 5.000 Türk Lirası destek alabilmektedir, sermaye şirketleri ise 10.000 Türk Lirası açılış gideri desteği alabilmektedir.
 • Açılan yeni işletme içerisinde bir yılda üst birim gün sayısını tutturulması halinde kişiler 20.000 Türk Lirası hibe alabilirler.
 • 30 yaş altında kadın veya erkek genç girişimciler, engelli ya da gazi yakınları 12 ay içerisinde 5.000 Türk Lirası geri dönüşümsüz hibe alabilir.
 • Devlet destekli geri ödemesiz hibe türleri en fazla 30.000 Türk Lirası üzerinden verilmektedir.
 • İşletmenin performansı ve gücüne göre kişiler 24 ay sonrasında 30.000 Türk Lirası daha hibe alabilmektedir.
 • Geleneksel Girişimcilik Desteği programı üzerinden hibe alacak olan kişiler 60.000 Türk Lirası geri dönüşümsüz hibe alabilirler.
İlginizi Çekebilir:  Devletin Verdiği Faizsiz Krediler

Devlet Destekli Tarım ve Hayvancılık Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Devlet destekli kredi alacak olan kişilerin KOBİ üyesi, KOSGEB üyesi veya çiftçilik belgesi olması gerekmektedir. Devlet tarafından daha önce hibe veya devlet destekli kredi alan kişiler bu kredi türlerinden faydalanamaz. Devlet destekli faizsiz tarım ve hayvancılık kredisi özellikleri ise şu şekildedir;

 • Tarım ile uğraşan kişiler meyve ve sebzelerinin işlenmesi, pazarlanması için geri ödemesiz olarak %50 faiz indirimi ile 9 aylık kredi alabilmektedir.
 • Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması için geri ödemesiz olarak %50 oranında kredi üst limiti ile birlikte kişilere kredi verilmektedir.
 • Süt üreten tarımsal işletmelerin kurulması için 12 ay geri ödemesiz kredi verilmektedir.
 • Et üreten tarımsal işletmelerin kurulması için geri ödemesiz kredi verilmektedir veya %50 faiz indirimli devlet destekli kredi sağlanmaktadır.
 • Kırsal aranda turizm faaliyeti gösterecek olan kişilere yüzde elli geri ödemesiz kredi verilmektedir.
 • Yerel ürünlerin ve mikro işletmelerin gelişmesi adına geri ödemesiz kredi verilmektedir.

Devlet Destekli Sıfır Faizli KOBİ Kredisi Nedir?

Devlet Destekli faizsiz KOBİ veya KOSGEB kredisi almak isteyen kişiler orta veya küçük işletmeleri üzerinden kredi alabilmektedir. Bu kredinin amacı işletmelerin faaliyetlerini sürdürmesine yardım edebilmektedir. Devlet bu krediyi teçhizat alımına, giderlerin karşılanmasına ve gerekli malzemelerin alınması adına verilmektedir. Bu krediye başvuruda bulunmak isteyen kişiler devletle anlaşmalı olan bankalara giderek başvuruda bulunabilirler. KOBİ kredisini Halkbank, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, Finans Katılım ve Vakıf Katılım vermektedir. Bazı KOBİ ve KOSGEB kredileri sıfır faizli ve geri ödemesiz olabilmektedir. Özellikle katılım bankaları kişilere kar payı oranı üzerinden kredi vermektedir. KOSGEB devlet destekli krediyi almak için gerekli özellikler ise şu şekildedir;

 • KOSGEB kredisi almak isteyen kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • KOSGEB kredisine başvuruda bulunacak olan kişilerin herhangi bir devlet dairesine borcunun olmaması gerekmektedir.
 • KOSGEB kredisine başvuruda bulunacak olan kişilerin herhangi bir terör örgütü ile ilişiği olmaması gerekmektedir.
 • KOSGEB kredisine başvuracak olan kişiler hangi mesleğe sahipse o meslek üzerinden oda kaydının olması gerekmektedir.
 • Daha önce KOSGEB, KOBİ veya hibe desteği alınmamış olması gerekmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Unico Sigorta Hasar Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır?

Devlet Destekli Sıfır Faizli KOSGEB Destek Programına Nasıl Başvurulur?

Devlet destekli faizsiz KOSGEB yardım programına başvurmak isteyen kişilerin daha öncesinde KOBİ, KOSGEB, hibe veya devlet destekli kredi almamış olması gerekmektedir. Devlet destekli kredi ve KOSGEB destek programına katılmak için gerekli işlemler ise şu şekildedir;

 • Devlet destekli KOSGEB destek kredisi almak isteyen kişilerin KOSGEB veri tabanına kayıt olması gerekmektedir.
 • KOSGEB üzerinden kredi almak isteyen kişiler KOSGEB üzerine kayıt yaptırdıktan sonra sisteme giriş yaparak KOBİ beyannamesi doldurması gerekmektedir.

2021 yılının başından beri Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve Finans Katılım KOSGEB kredisi vermektedir. Bu krediler devlet destekli kredidir ve devlet büyük bir fonunu karşılamaktadır. Özellikle ilk defa kredi alacak olan kişilere geri dönüşümsüz, düşük faizli veya hibe verilmektedir. Katılım bankaları KOBİ ve KOSGEB kredilerini az kar payı oranı ile vermektedir. Kar payı oranı ödeyecek olan kişiler dilerlerse ilk üç ay ödeme yapmadan veya altı ayda bir ödeme yaparak kredi talebine bulunabilir.

Devlet Destekli KOBİ Kredisi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Devlet destekli kredi almak isteyen kişilerin KOBİ üyesi, KOSGEB üyesi veya çiftçilik belgesine sahip olması gerekmektedir. Kişiler bankaya başvuruda bulunurken evraklarını eksiksiz ve doğru vermek zorundadır. Kredi sicili düşük olan kişilere KOBİ kredisi verilmemektedir. Üzerinde haciz veya yasal takip olan kişilere KOBİ kredisi verilmez. Daha önce KOBİ, KOSGEB ve çiftçilik kredisi alan kişilere KOBİ destek kredisi verilmez. Devlet yardımlı faizsiz KOBİ kredisi için lazım olan evraklar ise şu şekildedir;

 • KOBİ kredisine başvuruda bulunacak olan kişilerin esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı olması gerekmektedir.
 • KOBİ kredisine başvuruda bulunacak olan kişiler esnaf ve sanatkarlar sicil müdürlüğüne kayıtlı olduğunu gösteren bir belge beyan etmek zorundadır.
 • Kişiler esnaf ve sanatkarlar Kefalet Kooperatifine üye olduğuna dair belgelerini beyan etmek zorundadır.
 • KOBİ kredisine başvuruda bulunacak olan kişilerin KOSGEB üzerinden onay almış bir projesi olması gerekmektedir.
İlginizi Çekebilir:  Reef Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Faizsiz KOSGEB Kredisi Şartları Nelerdir?

Esnafa teşvik amaçlı geri ödemesiz verilen KOBİ ve KOSGEB kredilerine başvuruda bulunacak olan kişilerin daha öncesinde hibe, devlet destekli kredi veya KOBİ kredisi almamış olması gerekmektedir. Bir çok banka kişilere KOBİ ve KOSGEB kredilerini faizsiz ve hibe olarak vermektedir. Özellikle KOSGEB kuruluşları yeni girişimcilere geri ödemesiz destek kredisi sağlamaktadır. Devlet destekli kredi alacak olan kişilerin KOBİ veya KOSGEB üyesi olması gerekmektedir. Devlet destekli sıfır faizli KOSGEB kredisi koşulları ise şu şekildedir;ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.