Devlet Tarım Sigortası Fiyatları ve Hesaplama

14.01.2021
817
A+
A-
Devlet Tarım Sigortası Fiyatları ve Hesaplama

Devlet Tarım sigortası, TARSİM ve tarım işçilerine verilen tarım sektörü için herhangi risk ve ihtiyaçların karşılanması amacıyla uygulanan bir sigorta çeşididir. Her sene başında Cumhurbaşkanlığı tarafından üretim ve tüketim miktarına göre yapılan olan prim miktarları hesaplanmakta ve devlet tarım sigortası fiyatları belirlenmektedir. Amaç prim desteği ile üreticileri teşvik ederek sigorta yapmaya yönlendirmektir. Üreticilerin ödemesi gereken sigorta primlerinin sonucu aşağıda verilmiştir.

 • Üreticinin ürettiği meyvelerden çiçeklenme dönemi dahil yarısı olacak şekilde don priminin %66,7 oranda ücreti devlet tarafından karşılanmaktadır.
 • Üreticinin yetiştirdiği ilçe bazlı kuraklık verimi sigortasında ise gene %66,7 oranda ücreti devlet tarafından karşılanmaktadır.

Devlet Destekli Tarım Sigortaları Hangi Alanlarda Hizmet Vermektedir?

Devlet destekli tarım sigortası sistemi aşağıdaki hizmetleri sağlamaktadır.

 • Büyükbaş hayvancılık üretimi
 • Küçükbaş hayvancılık üretimi
 • Kümes hayvancılığı üretimi
 • Arıcılık üretimi
 • Su ürünleri bakımı
 • Seracılık
 • Ağaç fidan üreticiliği
 • Bitkisel ürün üreticiliği
 • İlçe bazlı kuraklık verimi

Bu hizmet sigortalarının yanı sıra devlet tarafından hayat sigortalarının hizmetleri de sunulmaktadır.

Devlet Destekli Tarım Sigortasından Nasıl Yararlanılır?

Tarım sigortasından kaynaklanan zararların desteklenmesi ve tazmin edilmesi için üretilen ürünlerin ve yetiştirilen hayvanların Tarım ve Orman Bakanlığı sistemine kayıtlı olması gerekmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı, sistemine kayıtlıysa ve kayıtları güncelse, ülkemizde faaliyet gösteren bir sigorta şirketine başvurması ve TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu) adına sigorta sözleşmesi imzalama hakkına sahip olması gerekmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı sitesine erişmek için lütfen aşağıdaki linke gidiniz.

 • https://www.tarimorman.gov.tr/
İlginizi Çekebilir:  Faizsiz Araba Veren Yerler

Ödenen Primlerin Kriterleri Nelerdir?

Devlet destekli tarım sigortası poliçesi ve düzenlemelerine göre, sigortalı bölgede geçmiş hasar prim oranlarına göre paket, indirim veya ek prim uygulaması, uzun vadeli istatistiksel verilere dayanmaktadır. Bu verilere göre; aktüeryal araştırma, her riskin ürün ve kolasyon bazı, hasar ve prim dengesi ile üreticilerin ödediği prim ödenekleri belirlenen sigortacılık esaslarına göre düzenlenmektedir.

Prim Borcu Ödemesi Nasıl Yapılır?

Prim borcu ödeme yöntemi, devlet destekli tarım sigortası ile taksitli veya nakit olarak yapılabilmektedir. Poliçe ödeme şekline göre gereken düzenlemeler yapılır, ön ödeme ve taksit ödeme tutarları poliçe üzerinde gösterilir. Prim tutarının peşin ödenmesi durumunda, toplam prime %5 oranda bir ön ödeme indirimi uygulanabilmektedir.

Buğday için Yapılan Sigorta Bedeli Nedir?

TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu) lokomotif ürününün buğday üreticisi tarafından sağlanan sigortaya devletin desteği 12TL’dir. 1 dekar alan için belirlenen 480 kg buğday üretiminde sigorta primi 24 TL’dir. Bu tutarın %50’si devlet tarafından karşılandığı için 12 TL sigorta primi ödenmektedir.

EK-5 Tarım Sigortası Nedir, Şartları Nelerdir?

EK-5 Devlet Tarım Sigortası, çiftçilere devlet destekli sigorta hakları sağlamak, çiftçilere tarım sigortası sağlamak ve tüm sosyal hizmetlerden kolayca yararlanmak için 2011 yılında çıkarılan kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak 5510 Sayılı Kanun kapsamında Ek 5’te oluşturulmuştur. Tarım sigortasından yararlanmak isteyen tarım veya ormancılık ile uğraşanlara ilgili kurumlar tarafından isteğe bağlı olarak başvurulmakta ve sigorta başlatılmaktadır. Yatım sigortasından faydalanan bireylerin primlerini düzenli olarak ödenmesi ile genel sağlık sigortasından faydalanmama hakkına sahip olurlar.

Devlet Tarım Sigortası sahibi olmak için belirli koşulların karşılanması gerekir. Gerekli olan bu koşullar aşağıda sıralı bir şekilde verilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Çiftçilere Destek ProjeleriZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.