2021 Dijital Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

20.11.2020
2.465
A+
A-
2021 Dijital Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Dijital ehliyet yani diğer adıyla takograf kartı, 16 Haziran 2010 yılında kullanımı zorunlu hale getirilen bir karttır. Dijital ehliyet, sürücü ile birlikte 9 ve üzeri kişinin taşımacılığını yapan ve 3 buçuk ton üzeri yük taşıyan araçlar için kullanımı zorunlu bir uygulamadır. Dijital Ehliyet Başvurusu, online olarak yapılabilmektedir.

Dijital Ehliyet Nedir?

Dijital ehliyet, araçta bulunan bir sistem ile birlikte, hız, alınan mesafe gibi bilgileri toplayarak kaydeden karttır. Bu kart, kamyon, tır, yolcu otobüsü gibi araçlarda bulunur. Bu yolla dijital ehliyet üzerine kaydedilen bilgiler, trafik polisleri aracılığıyla kontrol altında tutulur. Dijital ehliyet üzerinde gerçekleştirilecek olan oynamalar ve yasadışı işlemler suç sayılmaktadır ve cezai işlemle sonuçlanır.

Dijital Ehliyet Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Dijital ehliyet kullanılabilmesi için bazı belgelerin tamamlanması ve başvuru yapılması gerekmektedir. Kullanımı zorunlu tutulan bu kart olmadan yapılan ticari taşımacılık, suç teşkil etmektedir. Kimlik kartı olmadan yolculuk edilmesi ise trafikte men ve kişinin ehliyetine el koyulması gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Dijital ehliyet başvurusu için gereken belgeler şunlardır:

 • Sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Kart ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
 • SRC belgesinin aslı ya da e-devlet üzerinden alınacak çıktı,
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf.

Dijital Ehliyet Nasıl Alınır?

Dijital ehliyet almak için, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği üzerinden yapılan başvurular kabul edilmektedir. Dijital ehliyet, SRC 1, 2, 3, 4 ya da 5 belgelerinden birine sahip olanlara verilmektedir. Bu belgelerden birine sahip olan araç kullanıcılarının dijital ehliyete ihtiyacı olmamaktadır. Her ehliyet türü için ise kullanıma hazır olarak geliştirilmiş farklı belge ve kart türleri mevcuttur. Dijital ehliyet başvuruları için şu adımları izlemek gerekmektedir:

 • https://staum.tobb.org.tr/PinacaWeb/ Internet sayfasına girilir,
 • Bu sayfaya girdikten sonra hangi kart tipinin talep edildiği seçilmelidir. Kart tipleri 3 çeşittir: Şirket kartı, sürücü kartı ve servis kartı.
 • Sonrasında başvuru tipi seçilerek devam edilir. İlk defa kart çıkaracak olanlar ya da kart kullanım süresi dolanlar 1. butonu, kartını yeniletmek isteyenler ise 2. butona seçmelidir. Eğer kullanıcı, dijital ehliyetini yurtdışında kullanacaksa, 3. butona tıklayarak devam seçeneğini seçmelidir.
 • Devam seçeneği seçildikten sonra, sürücü kartı başvuru formu sayfası açılmaktadır. Açılan bu sayfada, istenen bilgiler doğru ve eksiksiz biçimde doldurulmalıdır.
 • Bilgiler doldurulduktan sonra kaydet butonuna basılmalıdır. Bilgiler kaydedilmezse başvuru işlemi gerçekleşmez. Bilgiler kaydedildikten sonra, kişinin başvurusu gerekli yerlere iletilir.
 • Başvuru tamamlama işlemi, ödeme yapıldıktan sonra gerçekleşir. Ödeme yapılması için başvuru işlemi bitiminde, kişiye bir ödeme numarası verilir. Bu ödeme numarası ile birlikte, ödeme işlemi tüm Vakıfbank şubelerinden yapılabilir.
İlginizi Çekebilir:  Birevim Kimin?

Dijital Ehliyet Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Dijital ehliyet, ömürlük kullanım hakkı sunan bir kimlik değildir. Dijital ehliyet kullanım süresi, şirket araçları için 5 sene olarak belirlenmiştir. Denetim kartları ise 2 sene kullanılabilmektedir. Servis kartlarının kullanım ömrü ise 1 yıldır. Bu kartların ömür boyu kullanıma sunulmamasının sebebi, denetim sağlamak istenmesidir. Kullanım ömrü olan 5 sene içinde, sürücü ve araç verileri tutan dijital ehliyet, uygun görülmediği durumlarda tekrar verilmez. Bu beş sene içinde, hakkında çok fazla cezai işlem uygulanmış ve trafiğe çıkması tehlikeli bulunan kimselerin, başvuru yenileme işlemleri bu doğrultuda inceleme altın alınır. Gerekli görüldüğü durumlarda ise, trafiğe çıkması diğer kişiler açısından tehlike oluşturan kimselere, dijital ehliyet tekrar verilmemektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.