Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

13.01.2021
810
A+
A-
Devlet Kaç Yılda Bir Diş Protezi Takıyor?

Diş kaplamaya ek olarak diş protezi ile ilgili sorular sorulmaktadır. Öncelikle devlet destekli diş protezi isteyenler dört yılda bir yenileyebilirler. Bu uzun sürenin bazı nedenleri var. Protezler sağlıklı bir uygulama iken zamanla yıpranabilir ve işe yaramaz hale gelebilirler. Bu durum nedeniyle hastalar damak sorunları ve benzeri sorunlar yaşamaktadır. Diş hekimleri düzenli kontrolden sonra ne kadar süre uzatılması gerektiğini ve protezin kaç yıl güncellenmesi gerektiğini hastalarıyla paylaşırlar.

Diş Protezi Nedir?

Diş protezi, eksik dişler, eksik diş parçaları ve eksik yumuşak veya sert çene ve damak yapıları gibi ağız içi kusurları düzeltmek (yeniden yapılandırmak) için kullanılan ağız içi protezdir. Bu tür protezler çiğnemeyi iyileştirmek (çiğneme), estetiği geliştirmek ve konuşmaya yardımcı olmak için kullanılır. Dişlere veya diş implantlarına bağlanarak, emme yoluyla veya çevreleyen kaslar tarafından pasif olarak tutularak bir diş protezi yerinde tutulabilir. Protezler; tam, kısmi, alt, üst, sabit, hareketli, total ve hassas bağlantılı kombine protezler olarak çeşitli türlere sahiptir. Diş hekimi hastaya uygulanacak türü ve yöntemi belirleyerek en uygun olan şekilde uygulamaktadır.

Devlet Diş Protezine Destek Payı Ne Kadardır?

Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlediği ücretlerin esas alınarak diş protezi ve kron ücretleri katılım payı aşağıdaki şekildedir.

  • Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanları ve Resmi Kurumda çalışanlar için kron bedelinin %20’si
  • Sosyal Güvenlik Kurumu emeklileri ve Yeşilkartlı hastalar için kron bedelinin %10’udur.

Devlet tarafından hastalara 4 yılda bir olacak şekilde diş protezi takılmaktadır. Bu süre zarfından önce oluşabilecek herhangi bir sorunda yenilenen protez bedelleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmamaktadır. Bunun sebebi, protez bakımının düzenli bir şekilde yapıldığı, özen gösterildiği taktirde protezin kullanışsız bir duruma gelmeyeceğinin düşünülmesidir. Eğer 4 yıldan önce protezde herhangi bir hasar, kırılma, düşme gibi sorun meydana gelirse bu kullanıcı hasta tarafından görülür ve devlet herhangi bir destek vererek değişimini sağlamaz. Özel olarak protez yenileme işlemini kendinizin yaptırması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Albay Maaşları Ne Kadar?

Protez Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Aşağıda protez dişlerinizin bakımı için beş ipucu verilmiştir:

  • İyi ağız hijyeni uygulamak: Bakteriyel enfeksiyonları önlemek için düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak önemlidir. Enfeksiyonlar diş etlerinizi zayıflatabilir ve çene kemiğinizin çekilmesine neden olabilir. Böyle bir durumda protez dişleriniz gevşeme veya düşme tehlikesi altındadır.
  • Doğru araçları edinmek: Diş implantları için özel olarak tasarlanmış aletlerin seçilmesi, bunların mümkün olduğu kadar uzun süre iyi durumda kalmasına yardımcı olacaktır. Normal diş fırçaları veya diş ipi yeni restorasyonlarınıza zarar verebilir.
  • Düzenli kontroller için diş hekiminizi ziyaret etmek: Protez dişleriniz varsa, diş hekiminizle yılda iki kez muayeneler planlayın. Diş implantlarınızın ve protez dişlerinizin uygun şekilde oturmasını, iyi durumda olmasını sağlayabilir ve diş etlerinizi sağlıklı tutmak için size kapsamlı bir temizlik sağlayabilir.
  • Tütün ürünlerinden kaçınmak: Özellikle sigara içmenin diş etleri ve dişler etrafındaki kan akışını engellediği gösterilmiştir. Ağzınız ve diş etleriniz yeterli kan almadığında iyileşmeyi bozabilir ve kemik kaybı riskinizi artırabilir.
  • Lekelenebilecek yiyecek ve içeceklerden kaçınmak: Konu dişlerin lekelenmesi olduğunda, kahve, şarap ve koyu gazlı içecekler en büyük suçlulardan birkaçıdır. Tatlılar, yaban mersini ve ahududu da dişleri boyamakla bilinir. Dişlerinizi lekeleyebilecek herhangi bir şeyden kaçınarak protez dişlerinizi koruyun. Pipetler kullanmak ve daha sonra suyla durulamak da diş lekesi riskinizi azaltabilir.

SGK ve Devlet Hastanelerinde Diş Protezi Ücretsiz Midir?

Protezler, implantlar, diş çekimleri ve dolgular dahil tüm diş tedavilerinde SGK sadece resmi sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılan diş tedavileri için ödeme yapmaktadır. Ama bu ödeme yalnızca Sağlık Bakanlığına bağlı ağız ve diş bakım merkezi, devlet hastanelerinde, devlet üniversitesine bağlı diş hekimliği fakülteleri ve diş sağlığı merkezinde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, Sosyal Güvenlik Kurumu %40 ve üzeri engelliler hariç olmak üzere, resmi sağlık kurum ve kuruluşları, özel hastaneler veya tıp merkezleri veya temel üniversitelerle ilgili hastaneler diş protezi masraflarını karşılamamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Atom Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.