Doge Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

21.06.2021
407
A+
A-
Doge Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

Doge coin, geleneksel bankacılık işlem ücretlerinin olmadığı ve aynı zamanda eğlenceli bir ödeme sistemi oluşturmak amacıyla tasarlanan Dogecoin (DOGE) Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından üretilmiştir. Ocak 2014 tarihine gelindiğinde bu para birimi ulaştığı toplam işlem hacmi ile Bitcoin de dahil olmak üzere çok sayıda kripto para birimini geride bırakmıştır. Yaşanan bu Dogecoin (DOGE) yükselişi devam etmiş, 7 Ocak 2018 tarihinde 0,017 dolar zirvesine erişmiştir. Doge coin, blockchain teknolojisinde bir yenilik çıkarma amacı olmadığı için transferleri, Litecoin kripto para biriminin kurduğu blockchain ağı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Litecoin ağında yapılan güncellemeler Dogecoin (DOGE) ağı için de geçerlidir. İlk ortaya çıktığında Dogecoin (DOGE) yatırım amacıyla her bir blok madenciliği için kullanıcıya rastgele bir ödül verilmekte iken ilerleyen zamanlarda bu ödül statik hale dönüştürülmüştür.

DOGE Özellikleri Nelerdir?

Doge coin özellikleri, ismini ünlü bir internet karakterinden alan Doge daha erişilebilir ve dost canlısı bir kripto para olması amacıyla tasarlanmıştır. Bu sayede Bitcoin’in karmaşıklığından kaçan kullanıcılara erişimini mümkün olacağı düşünülmüştür. Dogecoin (DOGE) piyasası açısından bakıldığında bu para birimi en aktif ve en büyük topluluklardan birine sahip olmasıyla bilinir. Özellikle bahşiş hizmeti için yaygın olarak kullanılan bu kripto para çeşitli projeleri finanse etmek amacıyla da tercih edilmektedir. Bahşiş amaçlı kullanım şeklinde kullanıcılar tanınması gerektiğine inandıkları katkılar ya da göndericiler için diğer kullanıcıya bahşiş vermektedir.

DOGE Madenciliği Nasıl Yapılır?

Doge coin satın alma fikrine sahip olan kişiler için genellikle ilk adım Dogecoin (DOGE) madenciliği olacaktır. En basit şekliyle bakıldığında bu işlem Dogecoin (DOGE) blockchain’inde işlemlerin onaylanması sonucunda yeni DOGE ile ödüllendirilmektedir. Ancak bu onay için karmaşık matematiksel denklemlerin çözülmesi gerekir ve bu amaçla güçlü özelliklere sahip donanımlı bilgisayarlar tercih edilir. Dogecoin (DOGE) madenciliği yapılırken blok süresi, zorluk seviyesi, algoritma ve ödül yönlerinden diğer kripto para birimlerine kıyasla farklılıklar vardır. Örneğin Dogecoin (DOGE) için dakika başına blok süresi 1 iken bu süre Bitcoin için 10 dakika, Litecoin için ise 2,5 dakika olarak ifade edilir.

Doge Coin Nasıl Satın Alınır?

Doge coin almak için Dogecoin alım satımı bitlo.com gibi platformlar üzerinden gerçekleştirilir. Fiyatı piyasadaki arz-talep ilişkisine bağlı olarak oluşur. Dogecoin küçük parçalarına ayrılabilir, dolayısıyla 1 Dogecoin almak yerine işlem tutarınız 1 TL’den büyük olmak koşulu ile daha küçük miktarlarda işlem gerçekleştirebilirsiniz. Dogecoin alım ve satımı için sanal bir cüzdana, yani Dogecoin adresine sahip olunması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  2021 Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Doge Coin Gönderme İşlemi

Doge coin göndermek için hesapta bulunan Dogecoin bakiyesini başka bir Dogecoin cüzdanına gönderme işlemini Bitlo.com ile aynı gün içerisinde gerçekletirilir. Dogecoin bakiyesi başka bir Dogecoin cüzdanına gönderme işlemini Bitlo.com sitesinde “Para Yatırma/Çekme” menüsünde bulunan Dogecoin Çek” sayfasından yapılabilir.

Doge Coin Cüzdanı Nedir?

Doge coin cüzdanı, sahip olunan Dogecoin (DOGE) değerini depolayan bir cüzdan değildir. Sahip olunan Dogecoin (DOGE) değerlerini kullanmak için gerekli olan özel ve genel anahtarı barındıran yazılımlardır. Dogecoin (DOGE) cüzdanları, Dogecoin bakiyenin görüleceği ve Dogecoin (DOGE) bakiyelerinizi Blockchain blok zincir sistemi ile diğer Dogecüzdanlarına transfer edilmesini sağlamaktadır. Her Dogecoin cüzdanının bir adresi bulunmaktadır, bu adres kod 26-35 karakterlik rakam ve harflerden oluşmaktadır. Dogecoin (DOGE) cüzdanının başkaları tarafından görülebilen ve cüzdana Dogecoin (DOGE) göndermelerini sağlayan Genel Anahtar (public key) Dogecoin cüzdanının adresidir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.