Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

29.02.2020
551
A+
A-
Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

Doğum borçlanması şartları başında kişilerin kadınların doğumdan sigorta başlangıcı olması gelir. Doğum borçlanması için doğumdan sonra kişinin adına prim ödenmemesi gerekir. Ayrıca borç süresi boyunca kişinin çocuğunun yalaması gerekir. Başvuruların yapılması için kimlik fotokopisi ile birlikte doğum borçlanması başvuru formunun iletilmesi yeterli olur.

Doğum Borçlanması Şartları ve Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması hesaplaması için hem alt ve üst sınırlar bulunmaktadır. Alt sınır için brüt sınır olarak asgari ücret hesaplanır. Üst sınır ise brüt asgari ücretin yaklaşık olarak 6,5 katı olarak hesaplanır. Hesaplama yaparken aylık brüt ücret 30’a bölünür ve bu şekilde prime esas günlük kazanç bulunur. Bu ücretin yüzde 32’si günlük doğum borçlanması için miktarı belirler. Buna göre doğum borçlanması için en düşük tutar 27 TL, en yüksek doğum borçlanması 177 TL’dir. Aylara göre doğum borçlanması şu şekilde sıralanabilir:

  • 2 yıllık doğum borçlanması primi 19 bin 641 TL’dir.
  • 1 yıllık doğum borçlanması primi 9 bin 820 TL’dir.
  • 6 aylık doğum borçlanması primi 4 bin 910 TL’dir.
  • 3 aylık doğum borçlanması primi 2 bin 455 TL’dir.
  • 2 aylık doğum borçlanması primi 1 bin 636 TL’dir.
  • 1 aylık doğum borçlanması primi 818 TL’dir.

Doğum Borçlanması Borçlanma Süreleri Ne Kadar?

Doğum borçlanması borçlanma süresi doğum yapan kadın için doğumdan sonraki sekiz haftalık süreci kapsar. Eğer anne adayı çoğul gebe ise bu durumda 10 haftalık süre için doğum borçlanması yapılır. Toplam 2 yıllık süre borçlanma yapılabilir. Bunun için doğuma 3 hafta kalana kadar kişinin çalışma gerekir. Bu sürenin için doğum sonrası istiharat süresi sahil edilmiştir. Kadın sigortalı kişiler doğum nedeni ile çalışamadıkları süre içinde en çok 6 sene borçlanma yapabilirler. Bu süre 3 defa 2’şer yıldır.

Eğer kişiler doğum borçlanması talebinde bulunduktan sonra adına prim öderseler borçlanma için bu süreler dikkate alınmayacaktır. Hesaplama yaparken prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülür. Eğer doğum borçlanması yapılan süre zarfından doğacak olan çocuğun vefatı söz konusu olursa, vefat tarihine kadar olan süreler için borçlanma yapılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Zimmet Sorgulama Ne Demek, Nasıl Yapılır?

Doğum Borçlanması Sayesinde Aylık Miktarı Artırılabilir

Doğum borçlanması ile aylık artırılması mümkündür. Ayrıca kişiler bu uygulama ile erken emeklilik imkanını kazanmış olurlar. Ancak bu durumdan faydalanmak isteyen kişilerin doğum borçlanmasını bilinçli bir şekilde yapması gerekir. Eğer borçlanacağınız doğum 2000 senesinden önce ise bu durumda aylığınız önemli ölçüde artar. Bunun sebebi emekli aylığı hesaplama sistemine göre 2000 ve öncesi günlerde kazanılan prim günlerinin etkisi büyük olmasıdır. Borçlanma yaparken ödenecek olan matrah elinizden geldiği kadar yüksek olsun. Bu sayede aylık miktarınızın artırılması önemli ölçüde faydalı olur.

Doğum Borçlanmasının Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Doğum borçlanmasının sunduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Emekli aylığı yükseltilebilir,
  • Daha erken emekli olabilirsiniz,
  • Prim gününüzü artırabilirsiniz,
  • Bağkur’dan SSK geçiş halinde geçmesi gereken 3 buçuk senenin doldurulması sağlanır.

Ancak unutmayın ki doğum borçlanması ile ortaya çıkan avantajlar için herkes için aynı olmayabilir. Bu durumda kişilerin kendi hesaplarını yapmaları son derce önemlidir. Bazı insanlar için avantajlı olan bir konu bir başkası için o kadar da avantajlı olmayabilir. Bu diğer bütün sosyal güvelik konuları için geçerlidir.

Doğum borçlanması konusunda durumunuzun ne olacağını bilmiyorsanız en iyisi, konu hakkında profesyonel bilgi sahibi olan bir kimseden destek almaktır. Ancak bu sayede olası zararları engelleyebilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.