2021 Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

27.02.2021
448
A+
A-
2021 Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Doğum borçlanmasının meydana gelmesi için sigortalı çalışan kadınların ilk defa sigortalandıkları tarihten sonra doğum yapmaları gerekmektedir. Bu şekilde doğum borçlanması hakkı elde eden anneler, çalışamadıkları döneme yönelik primlerini ödeyerek erken emekli olma hakkı kazanabilmektedir.

Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum borçlanması, doğum yapmaları nedeniyle çalışmaya ara vermek zorunda kalan kadınların geriye dönük prim ödemesi yapmasına olanak sağlayan haktır. Doğum borçlanmasının şartları uygulayan anneler erken emekli olma şansı yakalayabilecektir. Eski adıyla SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı güncel adıyla ise 4a, 4b ve 4c’li olup da doğum yapan tüm kadınlar 2014 değişikliği sonrasında üç çocuk için doğum borçlanması yapabilmektedir.

Doğum borçlanmasının tanımından da anlaşıldığı üzere doğum yapan anneler çalışmaya ara verdikleri günler içim prim ödeyerek erken emekli olabilmekte ve 2760 gün prim kazanabilmektedir.

Doğum Borçlanmasının Şartları Nelerdir?

Doğum borçlanmasının şartları aşağıda sayıldığı gibidir:

  • Çalışan kadının sigorta başlangıcı doğumdan önce yapılmış olmalıdır. İş sözleşmesine bağlı olarak, kendi iş yerinde çalışan ya da kamu görevlisi olarak çalışan kadınların doğumdan önce sigortalılık hallerinin tescil edilmesi gerekmektedir.
  • Doğumdan sonra kadının adına prim ödemesi yapılmamalıdır.
  • Borçlanılacak süre içinde çocuğun yaşaması şarttır.
  • İlk doğumunu yaptıktan sonra 2 yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan sigortalı anne, ilk doğum ile ikinci doğum arasındaki süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar süre borçlanabilmektedir.
  • Staj için yapılan sigorta başlangıcı emeklilikte geçerli sayılmazken doğum borçlanmasında staj için yapılan sigorta başlangıç tarihi baz alınabilmektedir.

Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Doğum borçlanma başvurusu sigortalılar ve hak sahipleri tarafından sigortalı çalışanın en son çalışmasının ya da hizmetinin geçtiği Sosyal Güvenlik Merkezine veya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapılmaktadır. Kamu görevlileri ise SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığına doğum borçlanması başvurusunda bulunabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Bağımsız Denetçi Maaşları Ne Kadar?

Doğum borçlanma başvurusu yapmak için annenin işvereninden herhangi bir belge alması gerekmemekte, üstünde TC. Kimlik numarasının bulunduğu kimlik fotokopisi ve başvuru formu yeterli olmaktadır. Başvuru yapılan kurum şartları değerlendirecek ve olumlu karar verilmesi halinde erken emeklilik imkanından yararlanılabilecektir.

Doğum Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Doğum borçlanma hesabı şu şekilde yapılmaktadır: Doğum borçlanmasının hesabındaki en önemli faktör o yılki asgari ücrettir. Ayrıca doğum borçlanmasının alt ve üst sınırı da hesaplama da önemlidir. Buna göre; brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’si bir günlük doğum borçlanması tutarını vermektedir. Bu tutarın 7,5 katı da günlük en yüksek borçlanma tutarı olmaktadır. Doğum borçlanması tutarlar ise şöyledir:

  • 1 çocuk – 2 yıl (720 gün) – taban ödemesi 27.475,20 TL tavan ödemesi ise 206.064,00 TL’dir.
  • 2 çocuk – 4 yıl (1.440 gün) – taban ödemesi 54.950,40 TL tavan ödemesi ise 412.128,00 TL’dir.
  • 3 çocuk – 6 yıl (2.160 gün) – taban ödemesi 82.425,60 TL tavan ödemesi ise 618.192,00 TL’dir.

Doğum Borçlanma Emeklilik Yaşını Düşürür Mü?

Doğum yapan sigortalı kadınlar, sigorta başlangıcından sonra doğum yapmış olmak şartıyla, doğum borçlanma yapma hakkına sahiptir. Sigorta başlangıcından önce yapılan doğumlar için doğum borçlanma söz konusu değildir. Sigorta başlangıcından sonra doğum yapan kadınlar geri ödeme yöntemiyle erken emekli olabilmektedir. Bu konuda doğum borçlanmasının emeklilik yaşını düşürüp düşürmediği oldukça ilgi çekmektedir.

Doğum borçlanması dahilinde gerekli primleri ödeyerek bir kadının emeklilik yaşının öne çekilmesinin mümkün olduğu söylenebilir. Yani doğum borçlanması halinde sigortalılık süresi ve yaş şartını doldurmuş bir kadının prim ödemesini tamamlayarak erken emekliliğinin mümkün olduğu gibi yaşını doldurmamış bir kadın çalışanın doğum borçlanma ile emeklilik yaşını düşürmesi de mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  2021 Evde Bakım Parası Ne Kadar Oldu, Şartları Nelerdir?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.