Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

15.02.2020
894
A+
A-
Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

2021 Yılı itibariyle doğum parası almak için istenen evrakların eksiksiz olarak tamamlanması gereklidir.  Bu yazıda 2021 Doğum parası evrakları ve yapılması gereken işlemler hakkında bilgi veriliyor.

2021 Doğum Parası Evrakları   

Doğum parası almak için müracaatta bulunulurken bazı evraklar istenir. 2021 Doğum parası almak için anne ya da baba tarafından teslim edilmesi gereken belgeler şunlardır:

 • İlk önce doğum yapan anne tarafından hazırlanan doğum parası dilekçesi, bahse konu dilekçede annenin doğum yaptığına ve doğum parası isteği yazılı olarak açıkça yazılmış olmalıdır. Dilekçe annenin kendi el yazısı ile imzalanmış olmalıdır.
 • Dilekçede yeni doğan bebeğin ailenin kaçıncı çocuğu olduğu bildirilmelidir. Eğer bebeğin kendisinden daha büyük kardeşleri var ise, onların da nüfus cüzdanı fotokopileri ve TC Kimlik numaraları ilgili dilekçeye ilave edilmelidir.
 • Eğer çoklu doğum yapıldı ise yani anne birden fazla bebek Dünyaya getirmiş ise (ikiz ya da üçüz) ailenin yeni doğan bütün bebeklerine ait kimlik fotokopileri ve TC Kimlik Numaraları bahse konu dilekçe ile birlikte teslim edilmelidir. Eğer sadece bir bebek için başvuru yapılırsa devlet tarafından yapılan ödeme de tek bir bebek için olur. Çoklu doğumlarda mağduriyet yaşanmaması için bu noktaya dikkat edilmelidir.
 • 2021 Doğum parası evrakları arasında yeni doğmuş bebek için çıkarılmış kimlik belgesi bulunmalıdır. Yani doğum parası için müracaatta bulunulmadan önce bebeğin kimliği çıkarılmış olmalıdır.
 • Yeni doğum yapan anne kamu sektöründe çalışıyor ise, bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu iş kolları arasından hangisine bağlı olursa olsun (SSK, Emekli Sandığı vb.), görev yaptığı kurumun Personel Müdürlüğü’ne ya da maaş aldığı muhasebe bölümüne, yapılan doğum ve bebeğin canlı olduğu konusunda bilgi vermelidir.
İlginizi Çekebilir:  Kaymakam Maaşları Ne Kadar?

2021 Doğum Parası Evrakları Arasında Bulunan Dilekçede Dikkat Edilecekler 

2021 doğum parası için evraklar arasında doğum yardımı dilekçesi bulunur. Bahse konu dilekçe yazılırken dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken noktalar şunlardır:

 • Müracaatta bulunan kişiye ait bilgiler dilekçe teslim edildiği sırada verilmelidir. Bu aşamada istenen bilgiler şunlardır:
  • Dilekçeyi teslim ederek müracaatta bulunan kişiye ait TC Kimlik Numarası,
  • Dilekçeyi teslim ederek müracaatta bulunan kişinin adı ve soyadı ( Genellikle dilekçe anne tarafından teslim edilse de, bazı durumlarda annenin imzaladığı dilekçe baba ya da bir başkası tarafından da teslim edilebilir. Bu gibi durumlarda dilekçeyi teslim eden kişiye ait yukarıdaki bilgiler istenir.)
 • Doğum parası almak için başvuru yapan anne kendisi ile ilgili bilgileri tam ve doğru olarak yazmalıdır.
 • Dilekçenin yanı sıra yeni doğan bebeğe ait TC Kimlik Numarası ve yeni kimlik fotokopisi de eklenmelidir.

2021 Doğum Parası Evrakları İle Müracaat Edilebilecek Resmi Kurumlar

2021 Doğum parası evrakları hazırlandıktan sonra başvuruda bulunulabilecek   resmi yetki tanınmış  merciiler şunlardır:

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine müracaat edilebilir.
 • Doğum yapan anne ilçelerden yaşıyor ise İlçe kaymakamlık Binası içinde yerleşik olarak görev yapmakta olan Sosyal Hizmet Merkezlerine müracaat edilebilir.
 • Anne baba TC vatandaşı olduğu fakat doğumun yurt dışında olduğu durumlarda, doğum yapıldıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliklerine ya da Konsolosluklarına müracaat edilir.

Bütün bu makamlar annenin verdiği doğum dilekçesi ve diğer evrakları alarak doğum parası ödenmesi işlemlerini başlatma yetkisine sahiptir.

Doğum Parası İçin Müracaat Şartı

Doğum yardımı almak isteyen annenin bu haktan yararlanması için başvuruda bulunması şartı vardır. Hiçbir başvuru yapılmadan sadece canlı doğum yapılmış olduğu bilgisine istinaden aileye doğum parası ödeneği ödenmez. Yani yapılan doğum göz önünde tutularak annenin hesabına doğum yardımı ödeneği yatırılmaz. Mutlaka yukarıda anlatılan belgele ile ilgili kurumlara müracaatta bulunulmalıdır.

Devlet tarafından doğum yardımı ödemesi yapılması için öne sürülen önemli bir koşul da TC vatandaşı olunmasıdır. TC vatandaşı olarak doğum yapan bütün kadınlara doğum parası verilir. Bu konuda annelerin çalışma durumu vs. gibi konularda herhangi bir ayırım yapılmaz.

İlginizi Çekebilir:  SGK Emekli Aylığı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Doğum Parası Müracaat Süresi

Doğum parası için başvuru süresi hakkında yasal olarak tanımlanmış bir süre yoktur.   15 Mayıs 2015 Yılı ve sonrası doğum yapan annelere Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından doğum yardımı olarak adlandırılan doğum parası ödemesi yapılır.

Eğer doğum 15 Mayıs 2015 tarihi ve sonrasında yapılmış ise ve doğum yapan anne daha  önce başvuru yaparak doğum parası almamış ise,  başvuru yapma hakları saklı tutulmaktadır. Doğum yapan anneye doğum yardımı devlet tarafından tek bir sefere mahsus olmak üzere peşin olarak ödenir. Ödeme alındı ise tekrar müracaat edilme hakkı yoktur.

Eğer doğum yardımı için talep yapıldığında söz konusu doğum 15 Mayıs 2015 öncesi yapılmış ise yine herhangi bir ödeme yapılmaz. Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 sonrası yapılan doğumlar için geçerlidir.

2021 Doğum Parası Alınamayan Durumlar

Doğum yapıldığı halde doğum parası ödemesi yapılmayan haller şunlardır:

 • Doğum parası ödemesi yapılması için bebeğin canlı olarak doğmuş olması gereklidir. Devlet tarafından ölü doğumlar için doğum parası ödemesi yapılmaz.
 • Doğum parası sadece TC vatandaşları için oluşturulmuş bir ödemedir. Türkiye’de doğum yapmış olmak doğum parası almak için yeterli sebep değildir.
 • TC vatandaşı anne Türkiye sınırları dışında, canlı doğum yapmış ise yasadığı yerde bulunan konsolosluklara ya da Büyükelçiliklere başvuru yaparak doğum parası talep edebilir ve kendisine kanuni kurallar çerçevesinde doğum parası ödemesi yapılır.
 • Doğum parası ödemesi ile ilgili yasa 15 Mayıs 2015’te yürürlüğe girdiği için bu tarihten önce yapılmış doğumlar yasa kapsamında değerlendirilmez.

2021 Doğum Parası Ödenek Tutarları

2021 Yılı itibariyle doğum yardımı adı altında devlet tarafından canlı doğum yapan anneye yapılan para yardımı miktarları şunlardır:

 • Doğum parası için yapılan müracaat ailenin ilk çocuğu ise, 300 TL,
 • Doğum parası için yapılan müracaat ailenin ikinci çocuğu ise, 400 TL,
 • Doğum parası için yapılan müracaat ailenin ikinci çocuğu ise, 600 TL,
 • Çoklu doğum yapılması halinde doğum parası için müracaat eden anne canlı ikizler Dünyaya getirdi ise birinci bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL olmak üzere toplamda 700 TL,
 • Doğum parası için müracaat eden annenin ikinci doğumu olup, canlı ikiz bebekler Dünyaya geldi ise, yani ailenin ikinci ve üçüncü çocukları doğdu ise, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk içinde 600 TL olmak üzere toplam 1000 TL,
 • Doğum parası için müracaat eden annenin canlı üçüzler Dünyaya getirmesi halinde birinci bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL, üçüncü bebek için 600 TL olmak üzere toplamda 1300 TL doğum parası almak için müracaat edilebilir.
İlginizi Çekebilir:  KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Hangi Sektörlere Veriliyor?

Doğum Parası İle  Süt Parası Uygulaması Farklıdır

Doğum parası ile süt parası her ikisi de devletin doğum yapan anneye verdiği maddi yardım olsa da, uygulamaları farklıdır. Süt parası SSK mensubu olarak çalışan annelere verilen bir tahsisattır. Oysa ki doğum parası hakkından yararlanılması için annenin çalışıyor olması gibi bir önkoşul aranmamaktadır.

2021 doğum parası evrakları ile ilgili yasal bilgiler, yapılması gereken işlemler ve devlet tarafından verilen ödenek tutarları bunlardır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.