Doğum Parası Ne Kadar?

12.02.2020
841
A+
A-
Doğum Parası Ne Kadar?

2021 Yılında da  çalışmayan kadınlara doğum parası ödemesi uygulaması devam etmektedir. 15 Mayıs 2015 Yılı itibariyle alınan karar uyarınca Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından doğum yapan bütün kadınlara kendi adına herhangi bir sigortalı işte çalışsın ya da çalışmasın doğum yardımı olarak tanımlanan doğum parası ödeneği çıkartılıyor.

Doğum Parası Ve Süt Parası Uygulaması Farklıdır

Doğum parası ile süt parası uygulamaları farklıdır. Süt parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından SSK mensubu olarak çalışan annelere verilen bir ödenektir. Doğum parası verilmesi için annenin çalışıyor olması ile ilgili herhangi bir ön koşul bulunmuyor.

Doğum Parası Müracaat Süresi

Doğum parası için başvuru süresi konusunda bir sınırlama yoktur. 2015 Yılı sonrası doğum yapan anneler daha önce müracaatta bulunarak doğum parası almamış ise, halen başvuru yapma hakları saklıdır. Devlet doğum yapan anneye doğum yardımını bir defaya mahsus olmak üzere peşin olarak öder. Doğum yardımı ödemesi için 15 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunan yasada, doğum yapan annenin müracaatta bulunması için belirlenen yasal bir zaman sınırlaması yoktur.  Bu nedenle 2015 sonrası doğumlar için doğum parası talebi yapılabiliyor.

2015 Öncesi yapılan doğumlar için ise doğum parası talebi yapılmaz. Talep yapılsa dahi devlet bu tip durumlar için ödeme yapmaz.

Doğum Parası İçin Müracaat Şartı

Doğum yardımı almak için başvuruda bulunulması gerekir. Doğum yardımı almak için öne sürülen şart TC vatandaşı olunmasıdır. TC vatandaşı olarak doğum yapan bütün kadınlara doğum parası verilir. Bu konuda annelerin çalışma durumu vs. gibi konularda herhangi bir ayırım yapılmaz. Fakat doğum yardımı alınması için mutlaka müracaatta bulunulmalıdır. Doğum parası herhangi bir başvuru yapılmadan direk olarak doğum yapan annenin hesabına yatırılan bir ödenek değildir.

İlginizi Çekebilir:  İzmir Senetle Ev Satılan Konut Projeleri

Doğum Parası Ödenmeyen Haller

Doğum yardımı alınamayan durumlar şunlardır:

 • Devlet doğum parası ödemesini sadece canlı doğumlar için öder, ölü doğumlar için doğum parası talep edilemez, edilse dahi devlet tarafından herhangi bir ödeme yapılmaz.
 • Doğum parası ödenmesi için gerekli ön koşul TC vatandaşı olunmasıdır. Türkiye’de doğum yapmış olmak doğum parası almak için yeterli değildir. TC vatandaşı olmayan yabancı uyruklu annelere ödeme yapılmaz.
 • Yukarıda bildirilen maddenin tersi de geçerlidir. Yani TC vatandaşı bir anne yurtdışında doğum yaptığı takdirde bulunduğu bölgede yer alan konsolosluklar ya da Büyükelçiliklere başvuru yaparak doğum parası hakkından yararlanabilirler.
 • Doğum parası ödemesi ile ilgili yasa 15 Mayıs 2015’te yürürlüğe girdiği için bu tarihten önce yapılmış doğumlar yasa kapsamına girmez. Bu nedenle de 15 Mayıs 2015’ten önceki doğumlar için herhangi bir ödeme yapılmaz.

Sosyal Güvenlik Kurumuna Bağlı Çalışan Babalara Doğum Parası Ödenmesi

SGK’ya bağlı olarak çalışan yeni doğmuş bebek sahibi babalar hangi iş koluna bağlı olarak çalışıyor olursa olsun, eşleri çalışmıyor ise, doğum yardımı için müracaatta bulunabilirler. Müracaat değerlendirmesi sonucu, eşleri adına devletin ödediği doğum parasını alabilirler.

2021 Doğum Parası Ödenek Tutarları

2021 Yılı itibariyle doğum yardımı adı altında Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından doğum yapan anneye ödenen tutarlar şunlardır:

 • Doğan bebek doğum parası için müracaat eden annenin, ilk canlı çocuğu ise 300 TL,
 • Doğan bebek doğum parası için müracaat eden annenin ikinci canlı çocuğuysa 400 TL,
 • Doğan bebek doğum parası için müracaat eden annenin üçüncü canlı çocuğu ise 600 TL,
 • Doğan bebekler doğum parası için müracaat eden annenin ilk doğumu olup, anne canlı ikizler Dünyaya getirdi ise birinci bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL olmak üzere toplamda 700 TL,
 • Doğan bebekler doğum parası için müracaat eden annenin ikinci doğumu olup, canlı ikiz bebekler Dünyaya geldi ise, yani ailenin ikinci ve üçüncü çocukları doğdu ise, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk içinde 600 TL olmak üzere toplam 1000 TL,
 • Doğan bebekler doğum parası için müracaat eden annenin ilk doğumu olup, anne canlı üçüzler Dünyaya getirdi ise birinci bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL, üçüncü bebek için 600 TL olmak üzere toplamda 1300 TL doğum parası almak için müracaat edilebilir.
İlginizi Çekebilir:  65 Yaşlılık Aylığı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Doğum Parası İçin Müracaat Edilebilecek Resmi Kurumlar

Doğum parası başvurusu için müracaat edilebilecek yetkili merciiler şunlardır:

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapan Türkiye sınırları içinde yer alan bütün İl Müdürlüklerine başvuruda bulunulabilir., ( Türkiye topraklarından yer alan 81 ilin hepsinde söz konusu bakanlığa ait İl Müdürlükleri bulunmaktadır.)
 • Doğum yapan anne ilçelerden birinde yerleşik olarak yaşıyor ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı İl Müdürlüğü’ne uzakta ise, İlçe kaymakamlık Binası içinde yerleşik olarak bulunulan Sosyal Hizmet Merkezlerine müracaat edilebilir.
 • Doğum yurt dışında gerçekleşti ise ve anne-baba yurt dışında yaşıyor ise, bu durumda bulunulan yerdeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliklerine ya da Konsolosluklarına müracaat edebilirler.

Doğum Parası Müracaatı İçin Gereken Belgeler

Doğum yardımı için yukarıda bildirilen resmi kurumlara müracaat edilirken bazı evraklar istenir. Bu sırada anne ya da babanın ibraz etmesi gereken belgeler şunlardır:

 • Doğum yapan annenin doğum yaptığına ve doğum parası istediğine dair yazılı olarak hazırladığı ve kendi imzası ile imzaladığı doğum parası başvuru dilekçesi,
 • Yeni doğmuş bebek için çıkarılmış kimlik belgesi ( yeni doğan bebekler için kimlik başvuru yapıldığında herhangi bir ücreti alınmaz. Yeni doğan bebekler için kimlik fotoğrafı istenmez)
 • Devlet sektöründe görev yapan anneler bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumunda, statüleri ne olursa olsun nereye bağlı olarak çalışırlarsa çalışsınlar, kendi kurumlarının Personel Müdürlüğü’ne ya da maaş aldıkları muhasebe bölümüne doğum yaptıkları ile ilgili bildirimde bulunmalıdırlar.

Doğum Parası Dilekçesi Yazılırken Önemli Noktalar

Doğum yardımı dilekçesi yazan anne tarafından bildirilmesi gerekli bilgiler şunlardır:

 • Müracaatta bulunan kişinin TC Kimlik Numarası, Adı ve Soyadı (Anne çalışmıyorsa ya da başvuru yapmaya gelemiyor ise, annenin imzaladığı dilekçe baba tarafından yetkili kuruma verilecek ise babanın TC kimlik numarası ile müracaat yapılabilir.)
 • Doğum parası için müracaat eden anneye ait bilgiler tam ve doğru olarak yazılmalıdır.
 • Doğum parası için başvuruda bulunulan canlı yapılan bebeğe ait TC Kimlik Numarası ve yeni kimlik fotokopisi eklenmelidir. (Doğum parası başvurusu yapılmadan önce bebeğin kimliği çıkartılmış olmalıdır)
 • Eğer çoklu doğum yapıldı ise yani anne birden fazla bebek Dünyaya getirmiş ise bütün bebeklere ait kimlik fotokopileri ve TC Kimlik Numaraları bahse konu dilekçe ile birlikte teslim edilmelidir. İşlem bu şekilde yapılmadığı takdirde devlet sadece bildirimi yapılan çocuk için doğum parası ödemesi yapar.
 • Doğan bebek ailenin ilk çocuğu değilse, önceki çocukların nüfus cüzdanları da eklenmelidir. İşlemin bu şekilde yapılmaması halinde yeni doğan bebeğin ailenin ilk çocuğu olduğu varsayılarak devlet tarafından sadece 300 TL doğum parası ödenir.
İlginizi Çekebilir:  Anadolu Hayat Emeklilik Hesaplama Nasıl Yapılır?

2021 doğum parası ile ilgili yasal bilgiler ve devlet tarafından verilen ödenek tutarları bunlardır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.