Doğum Yapan Annelere Devletin Verdiği Destekler 2021

08.01.2021
714
A+
A-
Doğum Yapan Annelere Devletin Verdiği Destekler 2021

Devlet tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yapılan birçok yardım ve destek bulunmaktadır. Özellikle kadınlar ve yaşlılara özen gösteren devlet yardımlarından biri de doğum yapan anneler için gerçekleştirilen destektir. Kadınların çalışmasının, öncülüğünün devam etmesi için devlet tarafından doğum yapan annelere destekler yapılmaktadır. Bu yardım çeşitleri aşağıda verilmektedir.

 • Emzirme ve süt yardımı
 • Doğum yardımı
 • Kreş Yardımı
 • Yarım gün çalışma desteği

Emzirme ve Süt Yardımı Nedir, Nasıl Başvurulur?

Yeni doğum yapmış anneler için çocuğunun emzirilmesi ve mama ihtiyacı için emzirme ve süt yardımı sağlanmaktadır. Verilen emzirme ve süt yardımı desteği doğum yapan kişinin kendisine veya eşine ödenir. Bunun için kişinin SGK veya BAĞ-KUR’dan olması ve en az 120 gün prim ödemesi gerekmektedir.

Yapılan başvurular İl Müdürlüklerine veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sosyal hizmet bürosundan gerçekleştirilmektedir. Başvururken, ailenin süt parası almak için bebeğin kimlik kartını getirmesi gerekmektedir. Ayrıca, yeni doğan bebeğin T.C. kimlik numarası ile Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı resmi internet sitesinden başvurabilirler. 2021 yılında belirlenen emzirme ve süt yardımı 202 TL’dir.

Doğum Yardımı Nedir, Nasıl Başvurulur?

Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 ve sonrasında canlı doğumlar için verilmektedir. Doğum parası alabilmek için anne, baba veya her ikisinin de Türkiye Cumhuriyeri vatandaşı veya mavi kart sahibi olması gerekmektedir.

Doğum yardımı başvurusu, yeni doğan çocuğun kimlik paylaşım sistemi (KPS) üzerinden doğum gerçekleştirildikten sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne gerekli olan ‘Doğum Yardımı Başvuru Formunun’ doldurulup imzalayarak ya bireysel olarak ya da iadeli taahhütlü posta aracılığıyla göndererek yapılmaktadır. Başvurunun onaylanması halinde başvurunun doğum yardım sistemine girildiği zamandan itibaren bir defaya mahsus olacak şekilde doğum yapan annelere destekler olarak, (eğer anne vefat etmişse babaya) PTT şubelerinden ödeme gerçekleştirilir.

İlginizi Çekebilir:  Enjin Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

Kreş Yardımı Nedir, Nasıl Başvurulur?

Kreş yardımı, çalışan annenin çocuğunun 5 yaşını doldurmamış olması şartıyla yasa tarafından belirlenen 0-5 yaş arası çocuklar için 24 ay boyunca devlet tarafından sağlanan maddi bir destektir. Bu desteğe ek olarak yılda bir defa olmak şartıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından 650 TL kırtasiye desteği de verilmektedir. Kreş yardımı almak için yapılan başvuru aşağıdaki link üzerinden gerçekleştirilir.

 • https://www.turkiye.gov.tr/sgk-kurumsal-cocuk-bakim-hizmetleri-yoluyla-kayitli-kadin-istihdaminin-desteklenmesi-projesi-4623

Kreş yardımı için öncelik sağlanan kişiler ve başvuru şartları aşağıda verilmektedir.

 • Dul ebeveynlere (boşanan veya eşi vefat etmiş olan anneler için) ve geçim sıkıntısı yaşayan ailelere öncelik tanınmaktadır.
 • Başvuru yapacak olan kişinin T.C. vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan annenin maaşının asgari ücretin altında olması gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunan annenin eşinin vefat etmiş olmada ya da eşinden ayrılmış olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan baba ise babanın aileyi geçindirecek bir maaşa sahip olmaması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak kişiler yalnızca Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Elazığ ve Malatya olmak üzere SGK tarafından seçilmiş 6 pilot ilde ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Yarım Gün Çalışma Desteği Nedir, Nasıl Başvurulur?

Kadınlar için yarı zamanlı iş desteği, kadınların doğum sonrası işyerinde yarı zamanlı çalışmasını sağlar. Kadınların işini yarı zamanlı gerçekleştirip tam zamanlı çalışması ile doğum yapan annelere destek sağlanmaktadır. Bu çalışma ödemesinin bir kısmı işverenler tarafından, bir kısmı da İŞKUR tarafından tam maaş ile sağlanmaktadır. Bu hakkın kullanılması için 3 yaşından küçük bir çocuğun olması gerekir. Kadın işçi bu haktan yararlanırsa günlük hakkı olan süt izninden mahrum kalır. Kadın isterse kendisi yerine kocası bu haktan yararlanabilir.

İlginizi Çekebilir:  Senetle Motor Veren MağazalarZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.