2021 Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

07.10.2020
122
A+
A-
2021 Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Doğum destek ödeneği statüsü ne olursa olsun başvuran ailelere, doğum sonrasında ödenen tutardır. Doğum yardımı başvuru aşamaları şu şekildedir:

  • Doğan bebeği nüfusa kaydettirmek
  • Doğum yardımı başvuru dilekçesini Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne şahsen veya kargo ile ulaştırmak

İş statüsü ne olursa olsun, (Hizmet yolu ile istihdam edilenler dahil ) doğum yardımı almak isteyen vatandaşlar çalıştıkları kuruma başvuruda bulunabilir. Başvuru şartları ise 2 maddeden oluşmaktadır:

  1. T.C. vatandaşı veya Mavi Kart sahibi olmak
  2. Doğan çocuğun 15.05.2015 sonrasında doğmuş olması gerekmektedir.

Düzenleme 15.05.2015 tarihini belirlediği için ancak bu tarihten sonra doğan canlı çocuklar için yardım parası verilir. 2015’den önce doğan çocuklar için ödenek bulunmamaktadır. Çocuk sırasının belirlenmesi hususunda mevcut tarihten önce doğan çocuklar da sayılmaktadır. Yurt dışında ikamet eden aileler bulundukları ülkenin T.C. Konsolosluğu veya Elçiliği yoluyla başvuruda bulunabilmektedir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru için gerekli evraklar şunlardır:

  1. Ebeveyne ait T.C. Nüfus cüzdanı veya Mavi Kart
  2. Doğan bebeğe ait nüfus cüzdanı
  3. Başvuru formu
  4. Sosyal Güvenlik Kurumu Gelir Dökümanı

Başvuru formunu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde eksiksiz doldurup imzaladıktan sonra, mutlaka nüshasının alınması gerekmektedir.

Doğum Yardımı Ödemesi Ne Zaman ve Nereden Yapılmaktadır?

Doğum yardımı ödeneği, başvurulan aydan bir sonraki ay içerisinde ebeveynler tarafından PTT’den çekilebilmektedir.

Yardım Parası Kapsamında Ne Kadar Ödeme Yapılmaktadır?

Yardım parası kapsamında yapılan ödeme tutarları şu şekildedir:

  • 1. Çocuk için 300 TL
  • 2. Çocuk için 400 TL
  • 3. Çocuk için 600 TL

Bu ödemeler yalnızca bir defaya mahsus olmak üzere yapılmaktadır. Kamuda çalışan işçi statüsündeki kişiler, sözleşmeleri kapsamında yukarıda belirtilen tutarlardan daha az ödenek almış ise başvurmaları durumunda aradaki fark ödenir. Eğer çalıştıkları kurumdan, yukarıda belirtilenden daha fazla ödenek almış ise extra bir yardım tutarı ödenmeyecektir. İkiz çocuklar 1. ve 2. Çocuk olarak sayılmaktadır. Bu nedenle ikisi için toplam 1000 TL ödenmektedir. Yapılan 2. evliliklerden doğan çocuklar, daha önceki evliliklerden doğan çocukların sıralamasından etkilenmeyecektir. Yani eşlerden birinin daha önceki evliliğinden 2 çocuğu olsa bile, bir diğerinin hiç çocuğu yoksa yeni doğan bebek 1. Çocuk olarak sıralandırılacaktır.

NOT: Doğum yardımı hiçbir neden ile haczedilemez, bloke konulamaz.

Yardım İçin Son Başvuru Tarihi Var mıdır?

Yardım ödemesi almak için son başvuru tarihi bulunmamaktadır. Canlı doğum yapıp, yukarıda sıralanan gereklilikleri yerine getiren her anne baba, istedikleri zaman doğum yardımı için başvurabilir.

Yardım Parasını Kim Çekebilir?

Yardım ödeneğini sadece doğan bebeğin anne-babası çekebilmektedir. PTT’ye giden 3. şahıslara ödeme yapılmamaktadır.

Hamileler Doğum Yardımı İçin Başvurabilir mi?

Hamileler doğum ödeneği için başvuruda bulunamazlar. Düzenleme kapsamında, başvuru sırasında bebeğin nüfus cüzdanı gerektiği için bebeğin doğmuş olması gerekmektedir. Ancak 2. veya 3. çocuğuna hamile olan anne adayları, daha önce doğurup yardım almadığı çocuğu için başvuruda bulunabilir.

Evlat Edinilen Çocuk İçin Doğum Yardımı Alınabilir mi?

Evlat edinilen çocuklar üzerine doğum yardımı parası verilmemektedir. Ancak aile evlat edindikten sonra başka bebekler dünyaya getirirse, ödenek için yapılan sıralamada sayılmaktadırlar. Yani doğumdan önce bir çocuk evlat edinilirse, sonra doğan bebekler 2. ve 3. olarak sıralanacaktır.

Anne-Babadan Biri Yabancı İse Yardıma Başvurulabilir mi?

Anne-babadan birinin yabancı olması yardım başvurusu için engel değildir. Ebeveynlerden birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya Mavi Kart sahibi olması olması doğum yardım başvurusu için yeterlidir.



ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.