Doktor Maaşları Ne Kadar?

22.02.2020
728
A+
A-
Doktor Maaşları Ne Kadar?

Doktorların aldıkları ücretler görev yıllarına ve görev bölgelerine göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden doktor maaşları her zaman bütün doktorlara aynı bir şekilde ödenmez.

Pratisyen Doktor Maaşları

2021 yılındaki pratisyenlerin aldıkları ücretler ortalama olarak 6000 TL ile 7500 TL arasında değişim gösterir. Doktorlukta 1. bölgeden 7. bölgeye kadar çalışma şekli vardır. Bölgelerin derecesi arttığında doktorların maaşı da artar.  Bununla birlikte kıdem olarak daha uzun yıl çalışan doktorlar daha az yıl çalışan doktorlardan daha fazla maaş alır. Yapılan maaş hesaplarına aile, çocuk yardımı, vb. gibi ek yardımlar da eklenir.  Alınan maaşların bölgelere ayrılmasında Türkiye’nin coğrafi konumu kullanılır. 7. bölgede çalışan doktorlar doğu bölgesinde hizmet vermektedir.

Özel Hastanelerde Doktor Maaşları

Özelde çalışan doktorların aldıkları maaşlar devlette çalışan doktorlara göre daha az olabilir. Özellikle meslek hayatına yeni başlayan doktorlar özel hastanelerde çalışmaya başladıklarında 4000 TL civarı maaş alırken devlet hastanelerinde işe başladıkları takdirde 8000 TL’yi bulan maaş miktarını almaktadır.  Özellerde doktorların maaşlarındaki artış miktarı çalışma yılları ile doğru orantılı olarak artar. Günümüz koşullarında özel hastanelerde 25 yıl boyunca çalışan doktorlar ortalama olarak 10.000 TL gelir elde etmektedir.

Doktor Olmak İçin İstenen Koşullar

Doktorlukta aranan şartlar arasında ilk olarak üniversitelerin Tıp Fakültesini bitirmek gerekir. Ülkemizde bazı üniversitelerin eğitim dili İngilizce iken bazılarının eğitim dili Türkçedir. Yabancı dilde eğitim veren Tıp Fakülteleri 7 senedir. Bu okullarda ek olarak 1 sene hazırlık eğitimine tabi tutulur. Fakat İngilizcesi iyi olanlar muafiyet sınavına girerek hazırlık sınıfını geçebilir.

Tıp Fakültelerinde eğitim alındıktan sonra uzmanlaşmak isteyenler bununla ilgli sınava girmelidir. Bu sınavı kazananlar uzmanlaşmak istedikleri dalda eğitim almaya başlar. Doktorluk mesleğinde gerekli olan kişisel özelliklerden bir tanesi sabırlı olunmasıdır. Hastalara karşı özveri ve sabır ile çalışılmalıdır. Bunun yanı sıra mesleki eğitimde biyoloji alanı çok fazla ağırlıktadır. Bu sebepten dolayı fen bilimlerinden biyoloji dalına karşı da ilgi duyulması gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Uzman Doktor Maaşları Ne Kadar?

Tıpta soğukkanlı olmak da aranan özellikler arasında yer alır. Özellikle cerrahi alanlarında çalışan doktorların soğukkanlı bir şekilde mesleklerini sürdürmeleri gerekir.

Doktorların Görevleri

Doktorluk mesleğini seçeceklerin yapacakları görevler arasında öncelikle hastayı muayene etmek vardır. Gerekli teşhislerin ardından reçete yazmak da doktorun görevidir. Birçok hastanede hemşireler olsa da tansiyon ve ateş ölçme gibi işlemler de doktorlar tarafından yapılır. Fakat hastanelerde iğne yapma ya da serum takma gibi görevler doktorların üstlendiği görevler arasında yer almaz.

Bunların yanı sıra özellikle aile hekimliklerinde gerekli görülen hastalara rapor yazma da doktorların yapması gereken görevlerdendir. 6 yıllık eğitimlerinin bitmesi halinde uzmanlaşan doktorlar ameliyathanelere girerek hastaları ameliyat eder. Fakat pratisyen hekimler bu görevi üstlenemez.

Doktorların Çalışma Saatleri

Doktorlukta mesai saati devlet hastaneleri için sabah 09:00, akşam 17:00’tir. Fakat özelde çalışan doktorlar için çıkış saati genellik daha farklıdır. Özellikle ameliyathanelerde çalışan cerrahlar için çalışma saatleri sabaha kadar da olabilir. Bununla birlikte acillerde çalışan doktorlar için nöbet durumu söz konusudur.  Bu çalışma saatlerine göre doktor maaşları değişkenlik gösterir.

Kendi muayenesi olan doktorlar için çalışma saatleri ise biraz daha esnektir. Özel muayenelerde işe gelme ya da işten ayrılma saatleri devletteki kadar kuralcı bir yapıya sahip değildir. Devlette çalışmak isteyenlerin sınav ile devlete atanması gerekir. Sınavda başarılı olan doktorlar kura ile atanır.  Doktorların çalışma saatleri olsa da hayatlarının her anında insanlara sağlık açısından yardım etmek için görevlerinin başındadırlar.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.