Dul Maaşı Şartları Nelerdir?

29.02.2020
1.032
A+
A-
Dul Maaşı Şartları Nelerdir?

Dul maaşı şartları başında gerekli sigorta sürelerinin ve prim günlerinin ödenmesi gelmektedir. Dul maaşı alan kişilerin emekli sandığı, Bağkur ya da SSK kollarından birinde çalışmaları gerekmektedir. Bu maaş devlet tarafından vefat eden kişi olması halinde dul eşin ve varsa çocukların mağdur olmaması için ödenmektedir. Dul maaşı almak için gerekli şartlar sigortaların ne zaman girildiğine bağlı olarak değişmektedir. Dul kadın çalışmasına rağmen hem kocasından hem de sigortalı olrak çalıştığı yerden maaş almaya devam edebilir. Kız çocuğun çalışmaması halinde ölen anne ve babasından aylık alması mümkündür. Eğer emekli sandığından aylık bağlanmışsa, kız çocuğunun sigortalı olarak çalışması halinde maaşında kesinti yapılmıyor. Kişinin memur olması halinde kesinti yapılır.

Kimler Dul Maaşı Alır?

Dul maaşı alan kişiler mutlaka ölüm anında evli olmalıdırlar. Ayrıca bu kişilerin ölüm sonrasında evlenmemiş olmaları gerekmektedir. Dul maaşı alınması için ölen eş minimum şartları sağlamış olmalıdır. Kanuna göre dul maaşı almaya hak kazanan kişiler farklı oranlarda maaş alabilirler.

Dul Maaşı Miktarları Ne Kadar?

Dul maaşı miktarları şu şekildedir:

 • Eğer çocuklara maaş bağlanmamışsa, dul eş yüzde 75 maaş alır.
 • Çocuklara maaş bağlanmışsa çocuklar yüzde 30, dul eş ise yüzde 60 maaş alır.
 • Dul eş eğer bir kamu kurumunda çalışıyorsa ve emekli maaşı almışsa bu durumda maaş oranı yüzde 50 olarak hesaplanır.

Dul Maaşı Almak için Gerekli Olan Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Dul maaşı almak için gerekli olan başvuru belgeleri başında kayıtlı bulunulan nüfus müdürlüklerinden alınabilecek vukuatlı nüfus kayıt örneği gelir. Ayrıca kimlik araştırma belgesi gerekli olacaktır. Belgede yer alan bölümlerin çizgi çekilmeden doldurulması gerekir. Ayrıca hiçbir alan boş bırakılmamalıdır. Verilen cevapların açık ifadeli olması şarttır. Eğer başvuru yapan kişi 18 yaşını doldurmuşsa ve 25 yaşını geçmemişse öğrenime devam eden kişilerin ilgili okul idaresinden tasdikli öğrenim belgesi aslı alınmalıdır. Aylık bağlanılması talep edilen kişinin güncel çekilmiş 3 adet fotoğrafının bulunması gerekir. Başvuru sırasında diğer gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Vefat eden kişinin ölüm belgesi,
 • Varsa bakıma muhtaç olan çocukların kimlik belgesi,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yazılmış dilekçe,
 • Kaymakamlık ya da muhtarlardan alınan fakirlik kağıdı,
 • Dul aylığı talep eden kişinin kimlik belgesi,
 • Vefat eden kişinin yaşarken çalıştığını gösteren SGK hizmet dökümü.
İlginizi Çekebilir:  Albaraka Türk Kartımı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Dul Maaşı Alabilmek için Gerekli Şartları Nelerdir?

Dul maaşı almak için gerekli olan şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Aylık gelirin devlet tarafından belirlenen sınırın altında olması,
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Herhangi bir işte maaşlı olarak çalışmıyor olmak,
 • Eşini kayıp etmiş olmak,
 • Eşten miras olarak aylık geçimini sağlayacak kira ve buna benzer getirisi olan gayri menkullerden almamış olmak.

Ancak bu şartları sağlayan kişilerin maaş alması mümkündür. Şartları sağlamayan kişilerin yaptıkları başvurular geçersiz sayılacaktır. Kişileri şartları sağlayıp sağlamadığı Aile ve Sosyal Bakanlığı tarafından yapılan inceleme ile belirlenir.

Dul Maaşını Erkekler de Alabilir mi?

Erkeklerin dul maaşı alması mümkündür. Maaş konusunda cinsiyet ayrımı yapılmaz. Yalnızca kişilerin yukarıda belirtilen şartları sağlamış olması gerekir. Yine aynı şekilde dul maaşı almak için gerekli başvurular yapılır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı konu hakkında araştırma yapar. Araştırma sonucunda eğer kişinin maaş almasına engel bir durumun olmadığı tespit edilirse kişinin durumuna göre bir miktar maaş bağlanır. Burada alınan aylığın kesilmemesi için kişinin yeniden evlenmemesi şartı aranır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.