EFT ve Havale Ücretleri Ne Kadar? (Bankalara Göre EFT Ücretleri)

08.03.2020
794
A+
A-
EFT ve Havale Ücretleri Ne Kadar? (Bankalara Göre EFT Ücretleri)

2021 EFT ve havale ücretleri bin TL’ye kadar olan gönderimler için 1 TL, bin TL’den fazla olan gönderimler için ise 2 TL olacak. EFT ve havale ücretlerine dair sınırlama yürürlüğe girdi. Daha önceden ticari müşterilerden 2 bin 400 adet masraf ve komisyon alınırken bu adet 51’e düşürüldü. Finansal tüketicilerden ise alınan komisyon sayısı 20’den 16’ya indirildi. Ayrıca yürürlükle birlikte ücretlerin 3’te 1 ya da 6’da 1 oranında düşürülmesi planlanıyor. Bu durumda hem ticari şirketler hem de bireysel müşteriler yaptıkları işlemlerde daha az miktarda para ödeyecekler. Daha önceden bireysel müşterilerden kayıp ve çalıntı gibi benzeri nedenlerden yılda iki adete kadar kart yenileme ücreti alınmıyordu. Artık bundan daha fazla yenileme durumunda da ücret alınmayacak.

Miktar ve İşlem Kanallarına Göre EFT Ücretleri Ne Kadar?

Miktar ve işlem kanallarına göre EFT ücretleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Mobilden işlem yapılması halinde, bin TL’ye kadar olan kısım için 1 TL, bin TL ile 50 bin TL arasında yapılan işlemler için 2 TL, 50 bin TL ve üzeri işlemler için 25 TL ödenecek.
 • İnternetten işlem yapılması halinde, bin TL’ye kadar olan kısım için 1 TL, bin TL ile 50 bin TL arasında yapılan işlemler için 2 TL, 50 bin TL ve üzeri işlemler için 25 TL ödenecek.
 • Düzenli işlem yapılması halinde, bin TL’ye kadar olan kısım için 1 TL, bin TL ile 50 bin TL arasında yapılan işlemler için 2 TL, 50 bin TL ve üzeri işlemler için 25 TL ödenecek.
 • Ödeme işlemi yapılması halinde, bin TL’ye kadar olan kısım için 1 TL, bin TL ile 50 bin TL arasında yapılan işlemler için 2 TL, 50 bin TL ve üzeri işlemler için 25 TL ödenecek.
 • ATM üzerinden işlem yapılması halinde, bin TL’ye kadar olan kısım için 2 TL, bin TL ile 50 bin TL arasında yapılan işlemler için 5 TL, 50 bin TL ve üzeri işlemler için 50 TL ödenecek.
 • Şube ya da diğer kanallardan işlem yapılması halinde, bin TL’ye kadar olan kısım için 5 TL, bin TL ile 50 bin TL arasında yapılan işlemler için 10 TL, 50 bin TL ve üzeri işlemler için 100 TL ödenecek.
İlginizi Çekebilir:  Evkur Senetle Alışveriş Nasıl Yapılır?

Bankalara Göre ATM’den ve İnternetten Havale Ücretleri Ne Kadar?

Bankalara göre ATM’den ve internetten havale ücretleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Akbank ATM’den havale ücreti 12 TL, internet bankacılığından havale ücreti 3 TL,
 • Denizbank ATM’den havale ücreti 10 TL, internet bankacılığından havale ücreti 2 TL,
 • Garanti ATM’den havale ücreti 15 TL, internet bankacılığından havale ücreti 3 TL,
 • ING Bank ATM’den havale ücreti 8 TL, internet bankacılığından havale ücreti 3 TL,
 • İş Bankası ATM’den havale ücreti 11 TL, internet bankacılığından havale ücreti 2 TL,
 • Odeabank ATM’den havale ücreti 4 TL, internet bankacılığından havale ücreti 4 TL,
 • QNB FinansBank ATM’den havale ücreti 10 TL, internet bankacılığından havale ücreti 2 TL,
 • Ziraat Bankası ATM’den havale ücreti 10 TL, internet bankacılığından havale ücreti 2 TL.

EFT Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir?

EFT ücreti almayan bankaların sayısı dijital bankacılığın gelişmesi ile birlikte arttı. Bankalar dijital bankacılık sayesinde giderlerini azalttıkları için müşterilerinden EFT ve havale ücretleri talep etmeyebiliyor. Bu sayede müşteriler ücretsiz para transferi hakkına sahip oluyorlar. EFT ücreti almayan bankaların başında Enpara.com geliyor. Bu banka QNB Finansbank bünyesinde hizmet veriyor. Banka zaten dijital hizmet verdiği için kurulduğu günden bu yana EFT için hiçbir ücret talep etmedi. Şubesiz bankacılık olduğundan müşteriler para transferi işlemlerini yalnızca dijital kanallar üzerinden gerçekleştirebiliyorlar.

EFT ücreti almayan diğer banka Kuveyt Türk’tür. Bu bankanın ülkede geniş banka şube ağı bulunuyor. Eğer banka müşterileri dijital kanalları kullanarak EFT yaparlarsa, bu işlem için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Eğer müşteriler ATM ya da banka şubelerinden para transferi yapmak isterlerse bu durumda kişilerin ücret ödemesi gerekiyor.

Bir katılım bankası olan Albaraka Türk’ten EFT yapmanız halinde masraf ödemiyorsunuz. Bunun için EFT ve havale işlemlerini internet şubesinden ya da mobil uygulamasından yapmanız gerekiyor. Diğer bütün bankalarda olduğu gibi eğer işleminizi ATM ya da şubeden gerçekleştirirseniz, para transferi için ücret ödemeniz gerekecek.

Burgan Dijital üzerinden para transferi yapmanız halinde cebinizden para çıkmayacak. Son olarak Kuveyt Türk çatısı altında kurulmuş olan Senin Bankan dijital bankacılık uygulamasını kullanarak para transferi yapmanız halinde ücret ödemeyeceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kreş Açma Şartları ve İstenen Belgeler Nelerdir?

Resmi Tatillerde EFT Yapılır mı?

Resmi tatillerde EFT yapmak mümkün değildir. Çünkü resmi tatil günleri içinde işlem yapılamaz. Para aktarımının başarılı bir şekilde yapılması için, bankanın açık olması gerekir. Eğer para aktaracağınız hesap sizinle aynı banka ise günün her saatinde işlem yapmanız mümkündür. Aynı bankaya işlem yapılması halinde ortalama 2 dk içinde işleminiz onaylanacaktır. Ne var ki bu durum EFT için geçerli olmayacaktır. Çünkü EFT işlemi farklı bankalar arasında yapılmaktadır. Farklı bankalara para göndermek için bekleme süresi daha uzun olur. Ayrıca daha önce söylediğimiz gibi resmi tatillerde hiç işlem yapamazsınız. Bu tatiller şu şekilde sıralanabilir:

 • 1 Ocak Yılbaşı,
 • 1 Mayıs İşçi Bayramı,
 • 19 Mayıs Atatürk Bayramı,
 • 14 Haziran 17 Haziran Ramazan Bayramı,
 • 21 Ağustos 24 Ağustos Kurban Bayramı,
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı,
 • 27 Ekim 30 Ekim Cumhuriyet Bayramı.

Yanlış Yapılan EFT İşlemi İptal Edilir mi?

Yanlış yapılan EFT işleminin iptal edilmesi mümkündür. Ancak işlemin iptal edilmemesi için işlemin banka genel müdürlüğü tarafından onaylanmaması gerekir. Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız, bekleyen EFT hareketlerini görebilirsiniz. Bekleyen EFT işlemleri kısmından işlem hemen iptal edilebilir. Dilerseniz EFT saati gelmemiş olan gönderileriniz için müşteri hizmetlerini arayarak da talebinizi dile getirebilirsiniz. Gönderilen paranın karşı tarafın hesabına henüz geçmemiş olduğu durumda hemen durumu düzeltebilirsiniz. Eğer EFT yapmak istediğiniz IBAN numarası yanlış yazılmış ise, hesabınıza para otomatik olarak iade edilecektir. Eğer para hesaba geçtiyse bu işlemin iptal edilmesi söz konusu değildir.

Hangi Saatlerde Geç EFT İşlemi Yapılabilir?

Geç EFT işlemi yapılacak zaman saat 4 ile 5 buçuk arasındadır. EFT işlemlerinin gerçekleşmesi için bu işlemlerin mesai saatleri içinde yapılmış olması gerekiyor. Geç EFT işlemi yapılmasına para yatırma talimatı adı verilmektedir. Geç işlem saatlerinde işlem yapılması halinde banka genellikle daha yüksek ücret talep etmektedir. Bankanın talep ettiği komisyon miktarı müşterinin hesabından otomatik olarak kesilir. Eğer EFT ve havale ücretleri hiç almayan bir banka ile çalışırsanız herhangi bir kesinti yapılmaz. Geç EFT yapılması halinde para karşı tarafa bir sonraki gün geçecektir. Eğer geç EFT işlemi yapacaksanız bu işlem için mobil bankacılığın tercih edilmesi önerilmektedir. EFT işlemi yapmak için mutlaka karşı tarafın IBAN no bilmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Engelli Raporu Nasıl Yükseltilir?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.