Emekli İkramiyesi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

16.06.2021
396
A+
A-
Emekli İkramiyesi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Emekli ikramiyesi hesaplama, kişilerin emekli sandığına göre değişiklik göstermektedir. 2000 yılından önce emekli olan ve SSK’ya bağlı olan kişilerin emekli maaşı hesaplaması 2000 yılı öncesi, 2000 ile 2008 yılı öncesi ve sonrasında ise 2008 Ekim ayı sonrası olarak üç farklı yöntemle hesaplanmaktadır. Emekli ikramiyesi bu hesaplama sisteminde üç ayrı dönem hesaplanır ve kişilerin toplam aylık ücretleri birleşmektedir.

SKK’lı Kişilerin Emeklilik Hesaplaması

SSK’lı kişilerin emeklilik aylığı hesaplaması ise, 2000 yılı öncesinde çalışan kişilerin maaş hesaplamaları gösterge sistemine göre hesaplanmaktadır. O döneme kadar biriken prim günü toplam çalışma sistemine göre ne kadar fazlaysa ödenecek olan ücret o kadar artmaktadır. Genel olarak 2000 öncesinde ki bağlama tutar oranı, 2000 yılından sonraki orana göre daha yüksek olmaktadır bundan dolayı maaş tutarı yükselmektedir. 1990 yılı ile 2000 yılı arasında çalışan kişilerin gün boşluğu olması ve asgari ücretten primi ödenmiş olan kişilerin maaşları diğer maaş tutarlarına göre daha düşük olmaktadır. 2000 yılı ile 2008 yılında çalışan kişilerin emeklilik hesabı ise o dönemde ki gösterge sistemi dışında olan TÜFE ve katsayı sistemine göre bağlanma oranına göre verilmektedir. 2008 Ekim ayından sonraki aylık tutarları ise ayrı olarak hesaplanmaktadır bununla beraber toplanan ödenecek olan emeklilik tutarı üç farklı hesapla birleştirilerek ödenmektedir.

En Kolay Yöntem İle Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

En basit teknik ile emekli maaş hesaplaması, 4A emekli maaşı hesaplaması yapacak olan kişiler üç dönemi ayrı olarak hesaplayarak emekli maaşlarını hesaplamaları gerekmektedir. 4A emeklilik maaşı hesaplanması için, 2000 yılından önce 4A sigortaya bağlı olarak çalışan kişilerin emeklilik maaşı hesaplaması kat sayısı ve aylık bağlama tutarına göre hesaplanır bununla beraber gösterge sayısı da maaş için hesaplanmaktadır. 4A için emekli maaşı hesaplaması yapacak olan kişiler, bir yıl öncesinin değerine göre hesaplama yapmaktadır. Gösterge rakamı için kişinin yıllık kazancı hesaplanmaktadır bunun için son on yıl maaşı toplanır ve 10’a bölünmektedir bu sayede kişinin yıllık maaşı hesaplanır. 4A hesaplamasında katsayı için değer tutarı 12.000 olarak düşünülür. Aylık bağlama oranı için ise %60 olarak hesaplanır. Hesaplama sırasında gösterge rakamı ile aylık bağlama oranı ve katsayı çarpılır ve maaş hesaplanır. Emeklilik ikramiyesi için emekli maaşı sorgulanmalı, internet üzerinden sorgulama yapmak isteyen kişiler bağlı olduğu emeklilik sandık kurumunu belirleyerek, Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumuna ait olan resmi internet sitesine girerek online olarak sorgulama yaptırabilir.

Bayram İkramiyesi Kimler Alabilir?

Bayram ikramiyesi alacak kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar ile şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri bayram ikramiyesi alacak.

İlginizi Çekebilir:  Savcı Maaşları Ne Kadar?

Ölüm Aylığı Alanlar Tam İkramiye Alabilir Mi?

Ölüm maaşı alanlar tam ikramiye, bayram ikramiyesi hak sahiplerine hisseleri oranında, sürekli iş göremezlik geliri alanlara sürekli iş göremezlik derecesi oranında, yabancı ülkelerle akdedilen sosyal güvenlik sözleşmeleri uyarınca kısmi gelir veya aylık alanlara kısmi oranda ödenecek. Emeklilik ikramiyesi, kişinin eşinin vefatı nedeniyle yüzde 50 hisse oranında ölüm aylığı alana 550 lira ikramiye ödenecek. Aynı sigortalının yetim çocuğu varsa ve yüzde 25 hisse oranı ile ölüm aylığı alıyorsa, yetim çocuğa da 275 lira bayram ikramiyesi ödenecek. İş göremezlik geliri alanlar ise örneğin, meslekte kazanma gücü kayıp oranı yüzde 25 ise, 275 lira bayram ikramiyesi ödenecek.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.