Emekli Maaşları Ne Kadar?

24.02.2020
919
A+
A-
Emekli Maaşları Ne Kadar?

Emekli maaşları yüzde 6.5 zam ile en düşük bin 258 TL olmuştur. Emekli olmak isteyen kişilerin 5 bin 400 gün şartını yerine getirmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda kişilerin yaş şartını da yerine getirmeleri gerekmektedir. Buna göre ancak 63 yaşını tamamlayan kişilerin emekli olması mümkündür. Kadınlar için ise 58 yaş ve 7 bin 200 gün şartı bulunmaktadır.

Bağkur’dan Emekli Olmanın Şartları Nelerdir?

Bağkur’dan emekli olmak için şartlar kişilerin başlama tarihlerinin ne olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Buna göre 3 farklı kritik tarih vardır. Bu tarihler 2008 sonrası, 1999 ile 2008 arası ve son 1999 öncesidir. Hesaplamalar yaşa ve tarihe göre yapılacaktır. Eğer bu şartları taşıyorsanız, ne kadar maaş alacağınızı öğrenebilirsiniz. Bağkur emekli aylığı hesabı yapmak için e devle kapısına giriş yapın. Ardından açılan sayfada kimliğimi şimdi doğrula sekmesine tıklayın. TC kimlik bilginiz ile şifrenizi girin. Karşınıza çıkan sayfada esnaf mı olduğunuzu yoksa tarımla mı uğraştığınızı yazın. Ardından sorgula seçeneğine basın.

Emekli Maaşları Ne Zaman Ödeniyor?

Emekli maaşı ödeme zamanı emekli maaşı tahsis numarasına göre değişiklik gösteriyor. Buna göre tahsis numarasının son rakamı dikkate alınıyor. Maaş yatacak olan günler şu şekildedir:

 • Tahsis numarası sonu 0 olanlar her ayın 26’sında maaş alırlar.
 • Tahsis numarası sonu 2 olanlar her ayın 25’inde maaş alırlar.
 • Tahsis numarası sonu 4 olanlar her ayın 24’ünde maaş alırlar.
 • Tahsis numarası sonu 6 olanlar her ayın 23’ünde maaş alırlar.
 • Tahsis numarası sonu 8 olanlar her ayın 22’sinde maaş alırlar.
 • Tahsis numarası sonu 1 olanlar her ayın 21’inde maaş alırlar.
 • Tahsis numarası sonu 3 olanlar her ayın 20’sinde maaş alırlar.
 • Tahsis numarası sonu 5 olanlar her ayın 19’unda maaş alırlar.
 • Tahsis numarası sonu 7 olanlar her ayın 18’inde maaş alırlar.
 • Tahsis numarası sonu 9 olanlar her ayın 17’sinde maaş alırlar.
İlginizi Çekebilir:  SGK Sosyal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emekli Maaşları Neye Göre Hesaplanıyor?

Emekli maaşı hesaplaması hesaplanırken prim miktarı ve çalıştığınız toplam süre etkili olmaktadır. Eğer kişiler uzun süre çalışmışlarsa ve yüksek miktarda para ödemişlerse bu durumda kişiler daha yüksek miktarda maaş alacaklardır. Emekli maaşları yılda iki kere enflasyon farkına göre zam alacaktır. Hesaplanan maaş miktarı kişinin tercih edeceği herhangi bir bankaya yatırılarak ödenebilir. Emekli maaşını ne kadar alacağınızı sorgularken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Eğer hizmet kaydınız 5 bin 400 günden daha az ise, bu kişiler hesaplama yapamayacaklardır. Bu ekrandan hesaplama yapsanız bile bu durum sizin aylığı almaya hak kazandığınız anlamına gelmeyecektir.
 • Eğer hizmet bilgilerini kurallara uygun olarak girmezseniz, hesaplama yaptığınızda karşınıza çıkan sonuç gerçek sonuç olmayacaktır.
 • Asıl aylık talep edilmesi halinde, hizmetlerin ve kayıtların incelendikten sonra hesaplama yapılması mümkün olur. Unutmayın ki bu hesaplama sonrasında elinizdeki kağıdı resmi evrak olarak kullanamazsınız.
 • Aylık 4 B sisteminde kayıtlı olan hizmet süresine göre hesaplama yapılır ve bu değer tam değildir. Yaklaşık bir değeri ifade eder.
 • Hesaplama yapılırken talebi bu gün gerçekleştirilmişsiniz gibi sonuç çıkartılır.

Emekli maaşınızı sorgularken sisteme giriş yapamıyorsanız, yeni şifrenizi temin etmek için PTT şubelerini ziyaret edebilirsiniz. PTT şifrenizi 2 TL karşılığında alacaksınız. Şifrenizi kapalı zarf içinde aldığınızdan emin olun ve kesinlikle (PTT çalışanları da dahil) hiç kimse ile şifrenizi paylaşmayın. Almış olduğunuz şifreyi başka bir güvenli şifre ile değiştirin.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.