Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

07.03.2021
444
A+
A-
Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emekliliğe başvurmak için önce gerekli evrakları tamamlamak gerekir. Tamamlanan belgeler Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilince emeklilik işlemleri başlatılır. Emeklilik başvurusu için iki seçenek bulunur. İlki belgeleri tamamlayıp elden posta ya da kargo yolu ile başvurunun sağlanması diğeri ise e-devlet ile online başvuru yapmaktır.

Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Emeklilik başvurusunda istenen belgeler bağlı olunan sigorta türüne göre değişiklik gösterebilir. İstenen belgelerin doğru bir şekilde hazırlanması ile emeklilik işlemlerine daha erken sürede başlanır. Tüm sigorta türlerinde emeklilik için gerekli evraklar şu şekildedir:

  • İş çıkış belgesi
  • Tahsis ve talep beyan belgesi
  • Gelir belgesinden muafiyet belgesi

Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nereden Alınır?

Başvuru belgelerinin alınacağı yerler istenen belgeye göre değişir. İş çıkış belgesi kişinin çalıştığı kurumdan alınır. Gelir belgesinden muafiyet belgesi Nüfus Müdürlüğünden ya da kaymakamlıklardan temin edilir. Tahsis ve talep beyan belgesi e-devlet veya Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi sitesinden başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra alınabilir.

Emekli sandığından emekli olan kişiler için istenen fotoğraflı ve mühürlü emeklilik belgesi de Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanı tarafından ıslak imzalı olarak verilir. Bu işlem online ortamda yapılırsa belgede sanal imza olması gerekir. Sigorta bilgilerine ait belgelere de e-devlet sitesi üzerinden ulaşılabilir.

Emeklilik Başvuru Belgeleri Ne Zaman Teslim Edilir?

Başvuru belgesi teslim zamanı emeklilik sigorta prim ödemesinin son bulduğu tarihtir. Emekli olabilmek için en az 3600 gün prim ödemesinin yapılmış olması gerekir. Prim ödemesi eksik olan bir kişi emeklilik hakkından faydalanamaz. Prim ödemelerinin tamamlanması halinde kişi emeklilik başvurusu işlemlerini başlatabilir.

İlginizi Çekebilir:  SGK Emekli İkramiyesi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emeklilik Belgesi Nereden Alınır?

Emekli olunduğuna dair belge herhangi bir kurum tarafından bazı işlemler için istenebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu belge kişiye tahsis edilebilir. Şubeye gitmek yerine istenilen emekli belgesi e-devlet sitesi üzerinden de alınır. E-devlet sitesinde sorgulama yapılabilecek belgeler aşağıdaki gibidir:

  • SSK emeklisinin maaş belgesi için “SGK-4A Aylık Bilgisi”
  • BAĞKUR emeklisinin maaş belgesi için “SGK-4B Aylık Bilgisi”
  • Emekli sandığı emeklisinin maaş bilgisi için “SGK-4C Aylık Bilgisi”

Emeklilik Başvurusu Ne zaman Sonuçlanır?

Emeklilik başvurusunun sonuçlanması sigortalı kişinin mesleğine ve çalıştığı kuruma bağlıdır. Memur olan bir kişinin emeklilik işlemleri yaklaşık bir haftada sonuçlanır. SSK’lı olarak hizmetini tamamlamış ve il değişikliği yaparak farklı kurumlarda çalışan bir kişinin emekliliği daha uzun sürede sonuç verir. Net olarak bir süre verilmez. Hizmet süresi bilgilerinin toplanmasıyla emekli adayı en az iki hafta en çok üç ay gibi bir süre beklemede kalır. Üç aydan uzun sürme işlemine pek rastlanılmaz.

Emeklilik Dilekçesi Nasıl Takip Edilir?

Emeklilik dilekçesinin takibi dilekçenin kuruma teslim edilmesi ile başlar. Emekli adayı olan kişilerin dilekçeyi kendilerinin yazması önerilmez. Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerinde matbu evrakları bulunur. Bu evrakların kullanılması gerekli bilgileri toplama ve takip etme açısından önemlidir.

Kuruma teslim edilen dilekçenin takibi internet ortamında ya da telefon ile gerçekleşebilir. Emekli adayları internet üzerinden T.C. kimlik numarası ile emeklilik işlemlerinin devam edip etmediği hakkında bilgi sahibi olur.

“Ne Zaman Emekli Olurum?” Uygulaması Nedir?

Emeklilik sorgulama uygulaması herkes tarafından kullanılabilen Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bir uygulamasıdır. Uygulamaya giriş yaparak istenen yaş, cinsiyet, ilk sigortalı olunan tarih gibi bilgilerin doldurulması ile emeklilik sorgulaması yapılır. Sorgulama gerçekleştikten sonra emeklilik için gereken prim gün sayısı bilgileri doğrultusunda ne zaman emekli olunacağı belli olur. Eğer emeklilik için her şart sağlanıyorsa emeklilik başvurusu işlemi başlatılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.