Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır?

09.03.2021
258
A+
A-
Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır?

Emeklilik maaşının bağlanma zamanı emeklilik hakkı kazanan kişinin hazırladığı emeklilik dilekçesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurduktan en geç bir buçuk ay sonra bağlanmış olur. Sosyal Güvenlik Kurumu emekliliğe hak kazanan kişilerin bir mağduriyet yaşamaması için emeklilik işlemlerini oldukça hızlı bir şekilde yürütür. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yoğun olduğu dönemlerde süre 45’e güne kadar uzayabilir. İşlemlerin hızlı bir şekilde sürmesi kişinin dilekçe ve gerekli belgeleri eksiksiz, doğru bilgiler ile teslim etmesine dayanır.

Emekli Maaşları Nasıl Alınır?

Emekli maaşına sahip olmak için kişinin bağlı olduğu sigorta türünün emeklilik şartlarını yerine getirdiğinden emin olduktan sonra başvuru yapması gerekir. Emekli maaşı sigortalı olarak çalışan kişilere ve prim ödemelerini tamamlayan kişilere devlet tarafından verilen bir maaştır. Çalışan ve primlerin tümünü ödeyen tüm T.C. vatandaşları emekli olma ve yaşlılık döneminde maaş alma hakkına sahip olur. Emeklilik şartlarını yerine getiren tüm vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak emeklilik sürecine girer.

Vatandaşların emekli maaşından faydalanabilmesi için gereken koşullar şu şekildedir:

  • Emekli adayı hangi sigorta koluna bağlı çalışıyorsa, o sigorta kolunun koşullarına göre yaşını doldurması gerekir.
  • 2008 yılı ve sonrası işe başlayan kişilerin 5.400 günlük primlerinin tamamını ödemesi gerekir.
  • 2008 yılından sonra emekli olacak kişilerin doldurması gereken yaş 63’tür.
  • 2008 yılında ilk defa sigorta girişi olan kişilerin 53 yaşında emeklilik hakkını kazanması için 7.200 prim gününü doldurması gerekir.
  • Emekli olacak vatandaşların en az 15 senelik sigortalı olması ve 3600 prim ödemesi şartı emeklilik için gerekir.

İlk Emekli Maaşı Nereye Yatırılır?

İlk emekli aylığı ödemesi yapılacak yer kişinin isteğine bağlıdır. Emekli olmaya hak kazanan kişi maaşını tercih ettiği bankadan alabilir. Emekli olan kişi herhangi bir banka tercihi yapmadıysa bu durumda maaş PTT şubesine yatar. İlk maaş ödemesi aldıktan sonra isten kişiler maaş bankası ile çalışabilir ya da en uygun avantajı sunan banka üzerinden emekli aylığınızı çekme işlemi yapabilir. Emeklilik dilekçesi ile maaş için yapılan başvurulardan sonra emekli maaşının bağlanma süresi yaklaşık 3 haftayı bulabilir.

İlginizi Çekebilir:  Sağlık Personeli Maaşları Ne Kadar?

Emeklilik Dilekçesi Ne Zaman Verilir?

Emeklilik dilekçesinin verileceği tarih kişinin kendisine kalmış bir durumdur. Bir an önce emeklilik aylığına bağlanmak isteyen kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aldığı Tahsis Talep ve Beyan Formu ile dilekçesini teslim edebilir. Emeklilik için gerekli olan prim günü, sigortalılık süresi ve yaş şartını tamamlandıktan sonra emekli olmak için bir engel yoktur. Eğer prim gün şartı, yaş şartı ya da sigortalılık süresi şartlarından birisi tamamlanmadıysa dilekçe vermeye gerek yoktur. Çünkü böyle bir durumda başvuru işlemi olumsuz sonuçlanır.

Emeklilik Maaşı Kaç Günde Bağlanır?

Emeklilik maaşının bağlanması için net bir gün yoktur. Dilekçe verildikten sonra her emekli adayı için maaş bağlanma süresi farklılık gösterebilir.

İlk defa emekli maaşı alacaklar için bağlanma süresinin farklılık göstereceği durumlar şu şekildedir:

  • Başvuru yapılan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun işlem yoğunluğuna göre değişiklik gösterir.
  • Emekli adayının birden fazla sigorta kolunda hizmeti bulunuyorsa hizmet birleştirmesi yapılacağından emekli maaşı bağlanma süresi değişir. Aynı anda 4A, 4B, 4C sigorta kollarında hizmeti bulunuyorsa süre uzar.
  • Yurt dışı borçlanması, askerlik borçlanması gibi durumlar eklendiğinde aylık bağlanma süresi gecikir.
  • Eğer kişinin tek sigorta kolunda hizmeti varsa emekli maaşı daha hızlı bir şekilde bağlanır.

Emeklilik için her şart sağlanıp gerekli formlar doğru bir şekilde doldurulduğunda kuruma verilen emeklilik dilekçesi ile işlemler daha hızlı olur.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.