Emeklilik Dilekçesi Nereye Verilir?

08.03.2021
228
A+
A-
Emeklilik Dilekçesi Nereye Verilir?

Emeklilik dilekçesinin verileceği yerler yaşanılan il veya ilçelerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu’nun şubeleridir. Emeklilik koşullarını sağlayan kişiler emeklilik dilekçesi ile emeklilik başvurusunun ilk adımını yapmış olur.

Emeklilik Dilekçesi Hangi Bilgileri İçerir?

Emeklilik dilekçesinin içeriği doğru bilgiler içerdiği takdirde Sosyal Güvenlik Kurumu bu dilekçe ile emeklilik başvuru işlemlerini kısa sürede başlatır. Dilekçede yazması gereken bilgiler aşağıdaki gibidir:

  • Emekli adayı olan kişinin bağlı bulunduğu sigorta türü
  • T.C. Kimlik numarası
  • 4C sigorta kolunda bulunan kişiler için sicil numarası
  • Sigortalı olarak verilen hizmet yılı
  • İşten ayrılma tarihi
  • Emekli olunacak yaşın tarihi

Dilekçe içeriğinde olması gereken bilgiler yanlış veya eksik olduğunda başvuru işlemi gerçekleşmez ve süre uzamış olur. Emekliliğin hız kazanması ve emekli maaşının çok geç alınmaması için dilekçe özenli bir şekilde hazırlanır.

Emeklilik Dilekçesi Ne Zaman Verilir?

Dilekçenin teslim edileceği tarih emekli adayının yaşına ve hizmet yılına göre değişiklik gösterir. Eğer hizmet yılı tamamlanmış ve emekli olmak için gerekli yaş doldurulmuşsa dilekçe yazılarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilir. Emekli olmak için dilekçe yazıp kuruma teslim eden bir kişinin eğer başvurusu olumlu sonuçlanırsa emekli maaşını takip eden bir sonraki ayın başında alır. 1 ay işlemlerin sonuçlanması ile geçeceği için maaş alınmaz.

Emeklilik İşlemleri Kaç Günde Sonuçlanır?

Emeklilik başvurusunun sonuçlanması emekli adayının değişiklik yaptığı şehir sayısına ve değiştirdiği iş yeri sayısına göre uzun ya da kısa sürebilir. Çok fazla yer değişikliği yapan kişinin sistemde bilgilerine ulaşmak daha fazla vakit alır. Emeklilik dilekçesi verilerek başlayan başvurunun sonuçlanması üç ay sürebilir. Sabit bir şehirde ve işte devam ederek emeklilik hakkı kazanan kişilerin başvurusu yaklaşık iki haftada sonuçlanır.

İlginizi Çekebilir:  Öğretmen Yolluk Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-devlet İle Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden online başvuru yapılarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeye gerek kalmadan emeklilik işlemleri başlatılır. E-devlet sistemine kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır. Sistem açıldığında bağlı olunan sigorta koluna göre arama yapıldığında açılan form doğru bir şekilde doldurulur. Form doldurulduktan sonra gönderme işlemi yapılır ve online ortamda başvuru tamamlanarak sisteme işlenir.

Emeklilik Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Emekli olmak için gereken evraklar genellikle bağlı olunan tüm sigorta kolları için ortaktır. Sadece sigorta türüne göre ek olarak istenen belgeler olabilir. Ayrı sigorta kollarına ait gerekli evraklar aşağıdaki gibi listelenir:

  • SGK’ ya bağlı olan çalışanlar emekli olmak için işten ayrılma belgesi, gelir vergisi muafiyet belgesi, tahsis talep ve beyan belgesine sahip olmalıdır.
  • BAĞKUR’ dan emekli olacak kişiler bahsedilen evraklar haricinde kişiye ait tahsis talep belgesine sahip olmalıdır.
  • Emekli Sandığı’ndan emekli olacak kişiler vesikalık fotoğraf, mühürlü emeklilik belgesi, maaşın yatırılacağı bankayı belirten dilekçe, vukuatlı nüfus kayıt örneği, askerlik terhis belgesi, yerleşim belgesi ve diploma gibi evraklara sahip olduğu takdirde emeklilik başvurusu yapar.

Emeklilik Tahsis Numarası Nerede Yazar?

Tahsis numarasını öğrenmek için yapılacak 2 çeşit yol bulunur. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emeklilik dilekçesi veren kişiye işlenen tahsis numarasını öğrenmek için tercih edilecek yollar şu şekildedir:

İlginizi Çekebilir:  Arkeolog Maaşları Ne Kadar?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.