Emeklilik İptali Şartları Nelerdir?

12.03.2021
251
A+
A-
Emeklilik İptali Şartları Nelerdir?

Emekliliğin iptali koşulu işe başlanan tarihten itibaren ilk 2 ay içerisinde cayma süresinin bulunmasıdır. 2 aylık süre içerisinde emeklilik iptali gerçekleşebilir. Sahte sigorta durumunun bulunması ile de emeklilik iptal edilir. Yapılan iptal işleminden sonra kesintilerin ücreti geri iade edilir. 2 aydan sonra iptal işlemi gerçekleşmez. Gerçekleşeceği durumlarda da kesinti iadesi yapılmaz.

Emeklilik İptali Gerçekleştiğinde Dava Açılır mı?

Emeklilik iptalinde dava açma kişinin mağdur olduğu durumlarda gerçekleşebilir. Sahte iş yeri olarak kayda geçen iş yerinde kişi sigortalı olarak çalışsa bile emekliliği iptal edilir. Bu durumdan kaynaklı kişi mağdur olduğundan delillere dayanarak mahkemeye gidip dava açar. Dava süreci içerisinde mağdur olan kişinin tekrar emekli maaşını alabilmesi için mahkeme ayrıntılı bir incelemeye girer.

Emeklilik İptali Kimler İçin Geçerlidir?

Emeklilik iptalinin gerçekleşeceği kişiler hukuka aykırı şekilde işleyiş sağlayan kişiler olur. Emekli olduktan sonra iptal edilebileceği durumlar şu şekildedir:

 • İş yerinde sahte sigortalı olarak çalışıp sahte emeklilik hakkı kazanmak
 • Sigortalı olarak çalışılan yerde hukuka aykırı işleyişlerin olması
 • İş yerinde çalıştırılmak için var olan işçi sınırının aşılması
 • Yurt dışında ikamet eden kişilerin Türkiye’den emekli gözükmesi için Türkiye’de herhangi sahte bir iş yerinde sigortalı olarak gözükmesi
 • Sigortalı çalışılmadığı halde tanıdık vasıtasıyla iş yerinde sigortalı çalışan olarak göstermek
 • İş yerinde çalışılan pozisyonun belgelerde farklı bir alan olarak gösterilmesi
 • Bir departmanda eğitim alınmadığı halde o alanda bilgili biri olarak gözükmek

Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından detaylı bir şekilde araştırılan bu durumlardan biri gerçekleştiğinde kişi hayatı boyunca emeklilik maaşı hakkına sahip olamaz.

İlginizi Çekebilir:  Turkcell Fatura Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emekli Aylığının İptal Edildiği Durumlar Nelerdir?

Emekli maaşının iptal edilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bazı ilkeler vardır. Bu durumlar aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Emekli hakkı kazanan kişilerin emekli maaşlarının yatacağı bankadan 1 sene boyunca maaşın alınmaması durumunda para kuruma geri iade edilir.
 • Dul maaşı ile geçinen bir kişinin evlenmesi durumunda 1 ay içerisinde emeklilik iptali gerçekleşir. İkinci evliliğinde eşi vefat ederse ya da boşanırsa dul maaşı kişiye tekrardan bağlanır.
 • Evli bir çiftin anlaşmalı olarak boşanıp aynı evde yaşamaya devam etmeleri evrakta sahtecilik durumuna girer. Bu durum memurlar tarafından tespit edildiğinde kadının aldığı emekli maaşına devlet tarafından el konur.
 • Bir iş yerinde sigortalı çalışan kişinin çalışma esnasında sahtekarlık yapıldığı fark edildiğinde emeklilik iptali işlemi başlatılır.
 • Sağlık hizmeti alırken ücret kesilmemesi ve erken emekli olmak için yapılan evrakta sahtecilik işlemleri tespit edildiğinde kişinin emekliliği iptal edilir.

Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Gerçekleştirilir?

Bireysel emekliliği iptal etmek için banka tarafından oluşturulan bireysel emeklilik planından sonra ilk 2 ay içerisinde başvuru yapılır. Bireysel emeklilik banka ya da özel sigorta şirketleri tarafından yapılır. İptal etmek istenildiğinde anlaşılan banka ya da sigorta şirketi ile irtibata geçmek gerekir. Şubeye gitmek istemeyen kişiler müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek iptal talebinde bulunabilir.

İptal talebi gönderildikten yaklaşık 5 gün içerisinde kişi tarafına form gönderilir. Bu formlar bilgi ve ayrılma talep formudur. İptali gerçekleştirmek isteyen kişi formları eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurması gerekir. Form doldurulduktan sonra postu yolu ile gönderim sağlanır. Formun karşı tarafa ulaşıp teyit edilmesiyle emeklilik iptali başarılı bir şekilde gerçekleşir.

Bireysel emekliğin yapıldığı bankaya para geri yatırılır. İnternet üzerinden iptal seçeneği sunan bankaların bu hizmeti kullanılarak şubeye gitmeye gerek kalmadan emeklilik iptali işlemi gerçekleşir.

İlginizi Çekebilir:  Evde Bakım Parası Şartları Nelerdir?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.