Emeklilik İşlemleri Nasıl Yapılır?

01.04.2021
612
A+
A-
Emeklilik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Emeklilik işlemlerinin yapılması için, başvuru sahiplerinden istenen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Sigortalı bir şekilde çalışan kişilerin emekli olabilmeleri için gerekli görülen sigorta ve prim günlerini doldurmaları gerekmektedir. Gerekli evraklar tamamlanarak emeklilik işlemleri başlatıldıktan sonra, kişilerin emeklilik sonuçlarını sorgulamaları ve süreci takip etmeleri de gerekmektedir.

Emeklilik Başvurusu Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Emeklilik sorgulama işlemleri, pek çok kanal üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Emeklilik sorgulama işlemleri, şu aşamalarla gerçekleştirilebilmektedir:

  • SGK Üzerinden Emeklilik Başvurusu Sorgulama: Emekli olmak isteyen kişiler, başvuru sorgulama işlemlerini, SGK’nın kendi resmi sitelerinin üzerinden gerçekleştirebilmektedirler. SGK resmi internet sitesi üzerinde bulunan “SGK evrak kaydı ve takibi” kısmından yapılabilen başvuru takibi, sitenin üzerinde yer alan önergelerin yerine getirilmesiyle gerçekleşmektedir. Resmi internet sitesinin üzerinde, gereken yere T.C. kimlik numarası yazılmalıdır. Ardından, kayıt yılı bilgilerinin de girilmesiyle, “Evrak ara” butonuna tıklanır ve sorgulama işlemi geçekleştirilir.
  • E-Devlet Kapısı Üzerinden Emeklilik Başvurusu Sorgulama: Emeklilik başvuru sorgulaması, E-devlet kapısı üzerinden de kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi için, kişilerin bir E-devlet şifresine sahip olmaları gerekir. Kişiler, E-devlet şifresine sahip olmamaları halinde, PTT şubelerine nüfus cüzdanları ile birlikte giderek şifre sahibi olabilmektedirler. Şifre alındıktan sonra, başvuru sahipleri sisteme giriş yaparak işlemlerini başlatabilirler. Arama butonuna “Emeklilik kaydı” yazılarak açılan sayfanın üzerinde yer alan bilgi bölümleri doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Kişiler, başvuru yıllarını seçerek sorgulama işlemlerini tamamlayabilmektedirler.
  • Emekli Sandığı Üzerinden Emeklilik Başvurusu Sorgulama: Emekli sandığı üzerinden de geçekleştirilen sorgulama işlemleri, 4C sigorta kapsamı içinde olan kişiler için uygun bir işlemdir. Emekli sandığına bağlı çalışmış olan kişiler, resmi internet sitesi üzerinden işlem yaparak başvuru sorgulamalarına dair bütün bilgileri görebilmektedirler.
İlginizi Çekebilir:  PTT Faizsiz Kredi Veriyor Mu?

Emeklilik Başvurusu nereden Yapılır?

Emeklilik başvurusu, Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlükleri üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle beraber, emeklilik işlemleri E-devlet kapısı üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Emekli olmak isteyen çalışanların, ilk olarak yaş ve prim durumlarını bildirmeleri için nüfus cüzdanlarıyla beraber SGK’ya gitmeleri gerekir. SGK’ya giden başvuru sahipleri, emekli olmak için gereken koşulları sağlıyor ise, kurumdan verilen “Emekli olabilir” yazısını alırlar. Belgeyi alan kişiler, emekli olmaya hak kazandıklarını açıklayan bu belgeyi, çalıştıkları iş yerinde buluna İnsan Kaynakları departmanına teslim etmelidirler. Verilen belge ile alınan işten çıkış belgesi, çalışanların emeklilik işlemlerinin tamamlanması için gerekmektedir. Emekli olmak isteyen çalışanlar, işten çıkarma belgesini aldıktan sonra, tekrar SGK’ya başvuruda bulunmalıdır.

Başvuru yapan çalışanlar, SGK’da kendilerine verilen Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgelerini doldurarak başvurularını tamamlarlar. Başvuru işlemleri, bu formların doldurulmasının ardından başlar ve başvuru sahiplerinin başvurularının sonuçlanmasını beklemeleri gerekir.

Emeklilik İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Emeklilik işlemlerinin süresi, çalışan kişilerin hizmetlerinin geçmiş olduğu sigorta kollarına ve çeşidine göre farklılık göstermektedir. Başvuru sahibi, birden fazla sigorta kolunda hizmet veriyorsa, bu kolların birleştirilmesi ve sigorta hesabının buna göre yapılması gerekmektedir. Bu nedenle, bu işlem diğerlerine kıyasla daha uzun sürebilmektedir. Öte yandan, İstanbul, Ankara ya da İzmir gibi büyük şehirlerde, çalışan ve emekli olan sayısı daha fazla olduğundan, yapılan emeklilik işlemleri diğer şehirlere nazaran daha uzun sürmektedir. Genellikle, emeklilik maaşı hesabının yapılması, 1 ila 3 ay arasında sürebilmektedir.

İlk Emekli Aylığı Ne Zaman Yatar?

İlk emeklilik aylığının yatması, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Maaşın yatmış olması için emeklilik işlemleri tamamlanmış ve kişinin alacağı maaş hesaplanmış olmalıdır. Emeklilik ikramiyesi ise, kişilerin başvurularının onaylanmasını takip eden ay içerisinde yatırılmaktadır. Emeklilik ikramiyesinin ardından, kişilerin hesabına düzenli maaş da yatmaya başlar.

İlginizi Çekebilir:  4C Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.