Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

09.03.2020
1.121
A+
A-
Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Emlak mesleki yeterlilik belgesi almak için zorunluluk getirilmiştir. Bu zorunluluk Taşınmaz Ticaretine dair düzenleme ile gündeme gelmiştir ve 2018 senesine resmi gazetede yayınlanmıştır. Emlak mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişilerin emlak satışı yapması söz konusu değildir. Emlak ticareti yapanların temsile yetkili kişilerden en az bir tanesinin bu belgeye sahip olması gerekir. Şubeler için şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı belgesine sahip olması istenir. Buna göre en az 18 ay içinde belgeye sahip olma zorunluluğu bulunur. Resmi Gazeteye göre İl Ticaret Müdürlükleri artık mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişilere yetki belgesi vermeyecekler. Karar kapsamında taşınmaz ticareti ile ilgilenen bir kişinin belgeyi alması için 31 Aralık 2021 tarihine kadar süresi bulunmaktadır.

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Emlak mesleki yeterlilik belgesi almak için gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu,
 • 2 adet fotoğraf,
 • Nüfus kimlik fotokopisi,
 • Personel belgelendirme başvuru formu.

Emlak mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen kişilerin yukarıda sıralanan belgeleri ATSO MESEM’e teslim etmeleri gerekir. Sınav ücretleri İş Bankası TOBB Şubesine yatırılacaktır. Hesap adı Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş.’dir. Dekont açıklama kısmına aşağıdaki bilgilerin girilmesi gerekmektedir:

 • İsim ve soyisim,
 • TC no,
 • Yeterlilik adı,
 • Antalya,
 • Sınav bedeli.

Emlak danışmanı sınav ücreti seviyesine göre değişiklik gösterecektir. Sınavda başarılı olan kişilerden belge almaları için, sınavdan bağımsız olarak ödeme yapmaları gerekecektir. Bu ücret belge ücretidir.

İlginizi Çekebilir:  Bnb Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak için Sınav İçeriği Nelerdir?

Emlak mesleki yeterlilik belgesi almak için sınav içeriği başında İSG, Çevre ve Kalite yeterlilik birimi gelir. Bu alanda 20 tane soru çıkar. Sınav süresi 30 dakikadır. Sınav geçme oranı ise %70’dur. Diğer bir yeterlilik birimi Pazarlama Stratejisi Geliştirme ve İş Organizasyonu’dur. Bu alanda 20 tane soru çıkar. Sınav süresi 30 dakikadır. Sınav geçme oranı ise %70’dur. Sorumluk emlak danışmanı seviye 5’te yer alan son yeterlilik birimi Emlak Satış Kiralama ve Sonrası İşlemleridir. Bu alanda 20 tane soru çıkar. Sınav süresi 30 dakikadır. Sınav geçme oranı ise %70’dur. Sınava girmek için kimlik belgenizle beraber sınav yerinde hazır olmanız gerekir. Katılımcı listesini kontrol etmeyi ve ilgili dosyaların altında yer alan sınav hakkında genel bilgilendirme notunu okumayı ihmal etmeyin.

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak için Sınav Sonucuna Nasıl İtiraz Edebilirim?

Emlak mesleki yeterlilik belgesi almak için sınav sonucuna itiraz etmek için çeşitli kanalları kullanabilirsiniz. Bu kanallar şu şekilde sıralanabilir:

 • E posta,
 • Web adresi,
 • Faks,
 • İnfo,
 • Posta.

Eğer sınav sonucu ile ilgili bir şikayetiniz varsa, bu şikayeti sınavdan sonra en geç 5 gün iş günü içinde yapmanız gerekir. Yeniden belgelendirme, belge iptal edilmesi ya da askıya alınması, belgenin alanının daraltılması, genişletilmesi işlemleri için de yapılacak itirazların aynı şekilde itiraz süresi kararının bildirilmesinden itibaren 5 iş gününde yapılmalıdır.

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak için Öğrenim Ön Şartı Var mı?

Emlak mesleki yeterlilik belgesi almak için öğrenim ön şartı bulunmuyor. Yönetmeliğin yayımlandığı tarihten önce kişiler vergi kaydı ile emlak işleri ile uğraşıyorlarsa bu kişiler belge alabilirler. Kişilerin ayrıca meslek odası kaydının bulunması gerekiyor. MEB onaylı eğitim alındıktan sonra kişilerin gerekli belgeyi alması mümkün oluyor. Daha önce taşınmaz ticareti yapan kişiler ya da ilgili bölümlerden mezun olan kişilerin mesleki yeterlilik belgesi için ön öğrenim yapması gerekmiyor. Örneğin bir kişi zaten emlak ve emlak yönetimi mezunu ise, herhangi bir ön şartı yerine getirmesine gerek olmuyor.

İlginizi Çekebilir:  Devlet Kredileri Nelerdir?

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesini Almak için Başvuru Nereye Yapılıyor?

Emlak mesleki yeterlilik belgesi almak için başvuru ilan edilen tarihler arasında MYK kurumunun yetkilendirdiği kuruluşlara yapılmalıdır. Başvuru yapılabilecek tarih 2021 senesinin sonuna kadar uzatılmıştır. MYK yetkisi olan SC belgelendirme kuruluşuna online başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapacak olan kişilerin en az lise mezunu olmaları gerekiyor. Mesleki yeterlilik kuruluşlarından birinden alınmayan belgeler geçerli olmuyor. Daha önceki yönetmelikte yayımlanan bilgiye göre 2 Aralık 2019 tarihine kadar bu belgenin alınması gerekiyorken, şimdi bu süre uzatıldığı için başvurularınızı rahat rahat yapabilirsiniz. Eğer belge almadan faaliyet göstermeye devam ederseniz, 4 bin TL para cezası ödemeniz gerekebilir. Emlak ofisinde kaydı bulunmayan kişilerin ve danışmanların da emlak alım satım ya da kiralama gibi işlemleri yapması söz konusu olmayacak.

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesini Almak için Şartlar Nelerdir?

Emlak mesleki yeterlilik belgesi almak için şartlar başında kişilerin teorik ve performansa dayalı sınavlardan başarılı olmaları gerekiyor. Bu belge Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu 22. Madde çerçevesinde veriliyor. İşletmede temsile yetkisi olan kişilerin, pazarlama ve satış personellerinin, şubelerde şube müdürünün bu belgeyi mutlaka alması gerekiyor. Belgelerin MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlardan alınması zorunluluğu bulunuyor. Eper kişilerin mesleki yeterlilik belgesi onaylanırsa ya da iptal edilirse, bu kişilerin durumları eş zamanlı şekilde Ticaret Bakanlığı Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi’ne (TTBS) aktarılıyor. Meslekli yeterlilik belgesi alan kişilerin meslek konusunda bilgi ve yeterlilikleri artmış oluyor. Bu belgeyi alıp almadığınızı sorgulamak için e devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesini Nasıl Sorgularım?

Emlak mesleki yeterlilik belgesini sorgulamak için e devlet sayfanıza bilgilerinizi girerek giriş yapmanız gerekir. Bunun için TC kimlik no bilginiz ile şifrenize ihtiyaç duyacaksınız. Eğer daha önce şifre almadıysanız ilk defa şifre almak için size en yakın PTT şubesini ziyaret edebilirsiniz. Yeni şifrenizi almak için 2 TL ödemeniz gerekecek. Şifrenizin mutlaka kapalı zarf içinde olması gerekir. Eğer daha önceden şifre aldıysanız ve şifrenizi unuttuysanız 4 TL ödeyerek yeni şifre alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra sisteminize giriş yapın ve yeni, kuvvetli bir şifre belirleyin. Sisteminize giriş yaptıktan sonra arama kısmına emlak mesleki yeterlilik belgesi yazın. İlk çıkan sonuca tıklayın. Buradan belgenizin durumunuzu görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kadınlarda Emeklilik Şartları Nelerdir, Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesini Almak için Online Başvuru Formu

Emlak mesleki yeterlilik belgesini almak için online başvuru doldurmanız yeterli olur. Form doldurulduktan sonra ödemenin yapılması gerekmektedir. Başvurular girilen bilgiler doğrultusunda değerlendirilir ve daha sonra uygun olması halinde onaylanır. Başvuru formunu doldururken girdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olmadığından emin olmanız gerekir. Başvuru formunda zorunlu alanlar (*) işareti ile belirtilmiştir. Bu alanların mutlaka doldurulması gerekir. Aksi halde meslekli yeterlilik belgesi almak için kayıt işlemi tamamlanması söz konusu değildir. Online başvuru formuyla birlikte, sınav planlaması için hazırlıklara başlanır. Formda aşağıdaki bilgilerin girilmesi gerekir:

 • Meslekli yeterlilik bölümü,
 • Ad ve soyad,
 • TC kimlik no,
 • Cinsiyet,
 • Doğum tarihi,
 • Bulunduğunuz il,
 • İkamet adresi,
 • Telefon,
 • Faks,
 • E posta,
 • Ödeme yöntemi (Online ödeme, havale ödeme).

Emlak mesleki yeterlilik belge formunda gerekli bilgiler doldurulduktan sonra, sanal pos hizmet sözleşmesinin okunup onaylanması gerekir. Ayrıca gizlilk politikası ve iade şartları formunun da onaylanması istenir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.