Emlak Vergisi Ne Kadar?

13.02.2020
939
A+
A-
Emlak Vergisi Ne Kadar?

2021 Emlak vergisine uygulanan zam oranı 27 Aralık 2019 Tarihli Resmi Gazetede yayınlanmıştır. 2021 Emlak vergisi zammı % 11.29 olarak belirlendi. Genel kural olarak   Emlak vergisi her yıl 1 kez zamlanır. Emlak vergisi iki türlü tahsil edilmektedir. Emlak vergisi tahsilat türleri şunlardır:

 • Arazi vergisi
 • Bina vergisidir.

2021 Emlak Vergisi Ödeme Zamanı

2021 Emlak vergisi ödemesi taksitler halinde yapılabilir. Eğer emlak vergisi taksitle ödenecek ise en fazla 2 taksit halinde ödeme yapılmasına izin verilmektedir. Emlak vergisi ödeme zamanı şunlardır:

 • 2021 yılına ait emlak vergisi 1. taksit ödenme zamanı 1 Mart 2021 ile 1 Haziran 2021 tarihleri arası olarak belirlenmiştir.
 • 2021 yılına ait çevre ve temizlik vergisi 1. taksit ödenme zamanı 1 Mart 2021 ile 1 Haziran 2021 tarihleri arası olarak belirlenmiştir.
 • 2021 emlak vergisi taksit ödenme zamanı 1 Kasım 2021 ile 30 Kasım 2021 tarihleri arası olarak belirlenmiştir.
 • 2021 yılına ait çevre ve temizlik vergisi 1. taksit ödenme zamanı 1 Kasım 2021 ile 30 Kasım 2021 tarihleri arası olarak belirlenmiştir.

Emlak vergisi ve çevre vergisi birinci taksit ödemesi en geç mayıs ayının son gününde yapılmış olmalıdır. İkinci taksit ise 30 Kasımdan sonraya bırakılmamalıdır. Aksi takdirde ödenmeyen vergiye faiz işletilmektedir. Emlak vergisi 2 taksit halinde ödenebildiği gibi tek taksitte peşin olarak da ödeme yapılabilir

2021 Emlak Vergisi Zammı

2021 Emlak vergisine yıllık olmak üzere % 11.29 oranında zam yapılmıştır. Emlak vergisi için yapılan bu güncelleme her yıl tekrarlanır. 2021 Yılı söz konusu olduğunda arttırılan yüzde ile ilgili hesaplama şöyle açıklanabilir. Örnek olarak bir evin vergisi 2019 yılında 100 TL olarak ödenmiş ise 2021 yılında ödemesi gereken emlak vergisi % 11.29 ‘luk artış tutarınca 111,29 TL olur.

İlginizi Çekebilir:  Seyyar Satıcılık Belgesi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Eğer bahse konu evin vergisi iki taksit halinde ödenecek ise 1. Taksit ödemesi mayıs ayının en son gününe kadar ödenmelidir. 111,29 TL olan toplam verginin yarısı yani 55.695 TL’si  birinci taksit ödeme süresi (1 Haziran) bitmeden yatırılmış olmalıdır. 2. Taksit ise yani 111,29 TL olan toplam verginin kalan % 50 kısmı 55.695 TL en geç 30 Kasıma kadar ödenmelidir.

2021 Emlak Vergisi Hesaplaması

Emlak  vergisi hesaplanırken dikkate alınan en önemli parametre bahse konu evin yer aldığı İl ve ilçe sınırları itibariyle ilgili emlak için belirlenen minimum rayiç değeridir. Ödemesi yapılacak emlak eğer konut ise, devlet tarafından ödenmesi uygun bulunan vergi tutarı minimum rayiç bedelin binde 1’i oranında bir tutar olarak hesaplanır.

Emlak vergisi ödemesi yapılması istenen evin bulunduğu lokasyon herhangi bir büyükşehir belediye sınırları içinde bulunduğu takdirde, ödenmesi gereken emlak vergisi belirlenen minimum rayiç bedelin binde 2’si kadar olur. Yani Büyükşehir belediyesi sınırları içinde uygulanan emlak vergisi tutarı 2 katına çıkar.

Bir örnekle anlattıklarımızı açıklayalım. Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan bir meskenin minimum rayiç bedeli 100.000 TL olarak belirlendi ise, devlet tarafından ödenmesi istenen vergi tutarı minimum rayiç bedelin 1000’de 2’si olduğu için ödenecek vergi

tutarının bulunması için 100.000 ‘in 2 ile çarpılıp, 1000’e bölünmesi gerekir. Elde edilen 200 TL rakamı ödenmesi gereken büyükşehir belediyesi sınırları içindeki evin yıllık emlak vergisidir. Eğer bahse konu evin bulunduğu yer Büyükşehir belediyesi sınırları içinde değil ise ödenmesi gereken rakam 100.000’in 1 ile çarpılıp 1000’e bölümü ile elde edilen rakam kadardır. Yani 100 TL’dir. Hesaplama ile bulunan bu 100 TL’de evin yıllık emlak vergisi tutarıdır

2021 Emlak Vergisi Ödeme Kanalları

2021 Emlak vergisi çeşitli kanallar üzerinden yapılabilir. 2021 emlak vergisi ödemek için izlenebilecek yollar şunlardır:

 • Emlak vergisi ödeme zamanı geldiğinde vergi mükellefi bahse konu taşınmazın bağlı olduğu belediyeye şahsen giderek vergi ödemesi yapabilir.
 • Emlak vergisi ödeme zamanı geldiğinde vergi mükellefi bahse konu taşınmazın vergi ödemesini PTT şubesinden ilgili belediyeye havale ile para yollamak sureti ile
 • Emlak vergisi ödeme zamanı geldiğinde vergi mükellefi e-belediye üzerinden TC kimlik numarası ile ya da vergi sicil numarası ile emlak vergisi ödemesi yapabilir. E-devlet üzerinden yapılacak ödemede kredi kartı bilgileri elektronik ortama girilir ve ödeme işlemi tamamlanır. Emlak vergisi ödemesi yapılacak e-belediye vergisi ödenecek taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeye ait resmi web sitesi olmalıdır.
 • Emlak vergisi ödeme zamanı geldiğinde vergi mükellefi internet bankacılığını kullanarak da kendi hesabı üzerinden emlak vergisi ödemesi yapabilir.
İlginizi Çekebilir:  Esnaf Kredisi Şartları Nelerdir?

2021 Emlak Vergisi Muafiyeti

Emlak vergisi ödemelerinde bazı vatandaşlara devlet tarafından muafiyet tanınmıştır. Bu özelliklere sahip kişiler emlak vergisi ödemez. Emlak vergisi muafiyeti bulunan yani emlak vergisi ödemesi gerekmeyen kişiler şunlardır:

 • Herhangi bir yerden geliri olmadığını resmi olarak belgeleyebilen vatandaşlar,
 • Sadece bir tek evi olan emekli vatandaşlar (Vergi muafiyetinden yararlanılabilmesi için bahse konu ev brüt 200 metrekareyi geçmemelidir )
 • Sadece bir tek evi olan gaziler,( Vergi muafiyetinden yararlanılabilmesi için bahse konu ev brüt 200 metrekareyi geçmemelidir)
 • Sadece bir tek evi olan şehitlerin dul ve yetimleri (Vergi muafiyetinden yararlanılabilmesi için bahse konu ev brüt 200 metrekareyi geçmemelidir) ev vergisinden muaf tutulur.

Bahsedilen emlak vergisi muafiyeti uygulaması, 2006 yılı itibariyle alınan Bakanlar Kurulu Kararı uyarınca yürürlüktedir. Vergi muafiyeti 200 metrekarenin üzerindeki evler için geçerli değildir. Yine aynı şekilde birden fazla evi olan vatandaşlar da emlak vergisinden muaf değildir.

Emlak Vergisi Başvurusunda Gerekli Belgeler

Emlak vergisi müracaatı için evin bulunduğu belediyeye gidilmesi ve istenen belgelerin teslim edilmesi ev alan kişinin yasal yükümlülüğüdür. Belgelerin teslimatı sırasında ev sahibine belediye tarafından vergi mükellefinin doldurması icap eden başvuru formu tam ve doğru olarak doldurulmalıdır. 2021 Emlak vergisi müracaatı için belediye tarafından istenen evraklar şunlardır:

 • Bildirimde bulunulan vergisi ödenecek emlak tapu fotokopisi,
 • Eğer vergisi ödenecek emlak bina ise o takdirde, bahse konu bina için yapı kullanma izin fotokopisi,
 • Bildirimde bulunan vergi mükellefinin ikamet ettiği ev adresi
 • Bildirimde bulunan vergi mükellefinin vergi numarası,
 • Bildirimde bulunan vergi mükellefinin TC kimlik numarasıdır.

Emlak Vergisi Değerli Konut Vergi Beyannamesi

Değerli konut vergisi ilk kez 2021 yılında yani bu yıl uygulanmaya başlanmış bir sistemdir. Değerli konut vergisi ödemekle yükümlü vatandaşlar için değerli konut beyanname verme süresi en geç 20 Mart 2021 olarak belirlenmiştir. Değerli konut vergisi ilk taksit ödemesi için ise bildirilen süre en geç 30 Mart 2021’dir.

İlginizi Çekebilir:  Uzman Erbaş Maaşları Ne Kadar?

Emlak Vergisi ve Kira Geliri İstisna Tutarı

2021 Yılında meskenden kira geliri alan vatandaşlara uygulanan vergi istisna tutarı da belli oldu. 2021 Mesken kira gelirlerinde uygulanan istisna tutarı 6.600 TL olarak belirlenmiştir. 2019 Yılı mesken kira gelirinde uygulanan istisna tutarı 5.400 TL idi.

2021 emlak vergisi hakkında yapılan resmi açıklamalar uyarınca yürürlükte bulunan uygulamalar ile ilgili bilgiler bunlardır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.