Engelli Araç Alım Şartları Nelerdir? 

22.05.2021
422
A+
A-
Engelli Araç Alım Şartları Nelerdir? 

Engelli bireylerin araç satın alma şartları, engel durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Temel olarak engelli bireylerin araç alımında iki evraka ihtiyaç duyulmaktadır.  Bunlar:

  • Tam teşekküllü bir hastaneden alınacak engelli bireyin araç kullanma ve engel durumunu belirtir belge
  • Aracın, bireyin engeline uygun olacak şekilde tasdik edildiğini gösteren noter onaylı bir belge
  • H sınıfı Ehliyet belgesi
  • Vergi dairesinden alınan ÖTV indirim belgesi

Rapor alan bireylerin özel aracını kullanmaya dair bir mahsuru yoksa engeline uygun bir araç ile sınava girmeli ve H sınıfı ehliyet belgesini almalıdır. %40 üzeri ve %90 oranının altında engeli bulunanların ve özel işlevli aracı kullanabilir belgesi bulunan bireylerin ÖTV indiriminden yararlanarak engelli araç alım şartlarında işleyen süreç bu şekildedir. Bununla birlikte %90 oranının üzerinde engele sahip bireylerin de özel işlevli aracını kullanma izni varsa onlar da aynı koşullar ile araç alımından yararlanabilirler. Ancak %90’ın üzerinde engeli var iken özel işlevli araç kullanma izni olmayan bireylerin birinci derece ile üçüncü dereceye kadarki akrabaları, engelli birey vasıtasıyla ÖTV indiriminden yararlanarak araç satın alabilirler.

Engelli Raporu Nedir?

Engelli raporu, doğuştan vücut fonksiyonlarını tam olarak kullanamayan kişilere verilen sağlık belgesinin adıdır. Bu raporda bireyin vücut işlevlerini yüzde kaç kullandığını veya kullanamadığını belirten ibareler bulunmaktadır. Engelli raporunu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan bireyler alamamaktadır. Bireyin raporunu alabilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından bu belgeyi hazırlama yetkisi verilen tam teşekküllü hastanelere başvurması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığının da onayı ile engelli bireye raporu, süreli veya süresiz şekilde verilir. %90 ve üzeri engeli bulunan kişilere süresiz olarak verilen bu rapor, diğer engel koşullarında 6 ay süreli olarak değişkenlik göstermektedir.

Engelli Araç Almak için Rapor Yüzde Kaç Olmalıdır?

Engelli bireylerin araç almak için raporları %40 üzeri olmalıdır. ÖTV indirimi ile araç almak isten bireylerin raporlarında %40 üzeri engellerinin bulunması yeterli iken ÖTV’den muaf olmak isteyen bireylerin raporlarında %90 ve üzeri engel şartı bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Waves Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

%40 ve %90 Engel Oranına Göre Araç Nasıl Alınır?

%40 ve %90 engel durumuna göre araç satın alımları değişiklik göstermektedir. Öncelikle ÖTV indirimi veya muafiyeti için %40’ın altında engel oranına sahip olanlar bu imkanlardan yararlanamamaktadırlar. %40-90 arası engelini raporlayan bireyler, aynı hastaneden raporlarında “özel aracını kendisi kullanabilir” ibaresini aldılarsa H sınıfı ehliyet belgesi ile özel araçlarını kendileri kullanabilirler. Ancak bu ibareye sahip olmayan bireyler kendileri araç kullanamazlar ve birinci ila üçüncü derece arası yakınları bireyler adına araç satın alıp kullanabilirler. Bununlar birlikte %90 ve üzeri engeli bulunan bireylerin de “özel aracını kendisi kullanabilir” ibaresi yer alıyorsa onlar da H sınıfı ehliyet belgeleriyle kendileri araç kullanabilirler. Fakat ibareye sahip olmayan bireylerin de yine birinci ila üçüncü dereceden yakınları araç satın alıp kullanabilirler. Engelli bireylerin haklarından yararlanarak araç satın alacak yakınların B sınıfı ehliyet belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca, araç kaydında ismi yer almayan bireylerin o aracı kullanması da ceza teşkil etmektedir.

Engelli Raporu ile Araç Nasıl Alınır?

Engelli raporu ile araç satın almak isteyen bireylerin öncelikle engel durumlarını gösteren bir rapor almaları gerekmektedir. Ülkemizde engelli raporuna sahip bireyler, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)’den muaf sayılarak kendilerine veya yakınlarına özel araç satın alabilmektedirler. Burada karşımıza çıkan husus bireyin raporunda sahip olduğu engel yüzdesidir. Yapılan indirimler, sahip olunan %40 ve %90 üzeri engeller için farklılık teşkil etmektedir. 18 yaşından büyükler için Engelli raporu ve 18 yaşından küçükler için ÇÖZGER raporunun aslını ya da noter onaylı örneğinin araç satışı yapan bayiye verilmesi gerekmektedir. Araç satışı yapan bayiinin de tüm düzenlemeleri yapmasının sonucunda evraklar Vergi Dairesi’ne iletilir. Böylelikle, engelli araç alım şartları tamamlanmış olur.

Engelli Bireylerin Araç Alım Hakları

Engelli bireylerin araç satın alımındaki hakları, ÖTV indiriminden muaf tutulmaktadır. ÖTV indirimi, beş yılda bir kez uygulanmaktadır. Engelli birey veya uygun koşullardaki yakınları beş yılın sonunda yeniden ÖTV indiriminden yararlanarak sıfır kilometre aracını alabilir. Beş yıl dolmadan satılan araçlarda ÖTV indirimindeki tutar geri ödenmek zorundadır. Fakat bu beş yıl içerisinde doğal afetler yaşanırsa veya araç kullanılamayacak duruma gelirse engelli bireyler ÖTV indiriminden yararlanarak yeniden araç satın alma hakkına sahiptirler.

İlginizi Çekebilir:  İzmir Peşinatsız Senetle Araba Satan Yerler

H sınıfı Ehliyet Belgesi Nedir?

H sınıfı ehliyet belgesi, yalnızca engelli bireylerin alabildiği bir sürücü belgesidir. Otomobil veya motosiklet kullanımı için engelli bireylerde sınıf farkı bulunmamaktadır. Diğer sürücü adayları ile aynı sürede aynı koşullarda sınava tabii tutulan bireylerin engelini gösteren bir belgeyi kuruma ulaştırmaları dahilinde ehliyet süreçleri başlatılır. Önce yazılı sonra da uygulamalı ehliyet sınavlarından başarılı olan engelli bireylere, araç kullanabilme hakları doğrultusunda H sınıfı ehliyet belgesi kurumlar tarafından verilmektedir. Sürücü belgesi bulunan ancak daha sonradan bir kaza sonucu engeli oluşan bireyler de yazılı sınava tabii tutulmadan özel donanımlı bir araçla direksiyon sınavına girebilir, başarılı olunması dahilinde H sınıfı ehliyet belgesini alabilmektedirler.

Engelli Araç ÖTV İndirimi Nasıl Hesaplanır?

Engelli bireylerin araç alımında ÖTV indirimi veya muafiyeti, bireylerin engelleri dahilinde ulaşımda yaşadıkları aksaklıklar neticesinde aracın motor hacmi baz alınarak düzenlenmiştir. Engel oranı %90 ve üzeri olan bireyler için iki farklı ÖTV indirimi bulunmaktadır.

  • Taşıtta Tadilat Aranmayan ÖTV İstisna Uygulaması: Bireyin engel sebebinin herhangi bir önemi bulunmamaktadır.
  • Taşıtta Tadilat Aranan ÖTV İstisna Uygulaması: Bu uygulamadan yalnızca engel durumları sürücü olmasına elverişli olmayan sürekli tekerlekli sandalye kullanan bireyler yararlanmaktadır. Sürücü dahil olmak üzere 9 kişilik oturma yeri bulunan ve azami ağırlığı 3,5 tonu aşmayan taşıtlar bu kapsamda yer almaktadır.

%40 ve üzeri engeli bulunan bireyler için ise ÖTV de dahil olmak üzere tüm vergilerin toplamı 303.200 TL olan; binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, jeep ve station model araçlar tercih edilmektedir. Motosikletler için motor hacmi önem taşımamakla beraber 2800 cm³ veya altında motor hacmine sahip olan kamyonet, panelvan gibi araçlar istisna kapsamında bulunmaktadır.

Sıfır Engelli Araç Fiyatları: 2021

Engelli bireylerin veya yakınlarının araç alımında dikkat etmesi gereken nokta, aracın sıfır kilometre engelli araç alımına uygun olup olmadığıdır. Çünkü ikinci el araç satışlarında ÖTV indirimi veya muafiyeti uygulanmamaktadır. Engelli vatandaşların Özel Tüketim Vergisi ödemeden araç alabilecekleri fiyat, 2021 yılının Aralık ayı dahil olmak üzere üst limit 303.000 TL olarak uygulanmakta iken 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle üst limit 330.800 TL’ye yükseltilmiştir. Resmî gazetede yayımlanan Özel Tüketim Vergisi 2.Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği’ne göre, 01.01.2021 tarihi itibariyle Özel Tüketim Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden muaf şekilde satın alınabilecek olan otomobillerin motor silindir hacmine bakılmaksızın Özel Tüketim ve diğer her türlü vergiler dahil bedellerinin 330.800 TL’nin altında olması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Esnaf Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sıfır kilometre bir araç tercih edip uygun koşullar dahilinde gerekli belgelerini hazırlayıp araç satış bayilerine başvuruda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı engelli araç alım şartları tamamlanmış bulunmaktadır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.