Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

16.02.2020
4.463
A+
A-
Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

2021 Engelli araç alımında engelli vatandaşlara bazı ayrıcalıklar tanınmaktadır. Bu yazıda 2021 Engelli araç alımı konusunda bilgiler veriliyor.

2021 Engelli Araç Alımı İçin Gereken Evraklar

2021 Engelli araç alımında engelli vatandaşlar ÖTV’den ya muaf olurlar ya da indirimli olarak öderler. Vatandaşlara engel derecesi oranında ÖTV’de çeşitli oranlarda indirim ya da muafiyet hakkı tanınmaktadır.

Engelli raporu ile ÖTV indirimli araç müracaatında gerekli evraklar şunlardır:

 • Aracı alacak yani araç ruhsatı adına düzenlenecek olan vatandaşın engelli raporu Engelli raporunun yanı sıra başvuruda bulunan vatandaş engel oranını belirten belge, ( Bu indirimden yararlanmak için vatandaşın engel oranı en az % 40 olmalıdır.) Böyle bir engelli raporunun geçerli olması için mutlaka devlet hastanelerinden birinden alınmış olması gereklidir. Özel hastanelerden alınan engelli raporu ÖTV indirimi için yeterli sayılmaz.
 • Eğer alınan raporda vatandaş için ‘’Özel tertibatlı araç kullanabilir ‘’ yazısı var ise alınan aracın sürücüsü engelli vatandaş olmak zorundadır.
 • Eğer alınan raporda ‘’Otomatik araç kullanabilir ‘’ ibaresi yer alırsa alınan aracı engelli bireyin yakınları da kullanabilir.
 • Engelli vatandaşın aldığı aracı kullanmak istemesi hâlinde, vatandaşın H sınıfı ehliyet belgesi olması istenir.
 • Vergi dairesinden tedarik edilen ÖTV ödeme belgesidir.

2021 Engelli Araç Alımı Şartları

Engelli vatandaşların araç alırken ÖTV indiriminden yararlanabilmeleri için alacakları araçta bazı özellikler aranmaktadır. Bu özellikler şunlardır:

 • Alınacak aracın motor gücü en fazla 1.6 cc olabilir.
 • ÖTV indirimi yalnızca ‘’0’’ km. araçlarda kullanılabilir. Eğer alınması planlanan araç ikinci el ise bahse konu indirimden yararlanılmaz.
 • ÖTV indiriminden yararlanılarak araç alınmasını takip eden ilk 5 sene içinde bahse konu engelli vatandaşın yeni bir araç alması halinde tekrar ÖTV indirimi uygulaması yapılmaz.
İlginizi Çekebilir:  Link Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

Yukarıda sayılan koşullar dikkate alınarak engelli indiriminden yararlanmak isteyen bireyler engelli raporları da yanlarında olmak üzere, araç satış bayilerinden tercih ettikleri aracı alabilirler. Yalnız engelli araç alım indiriminden yararlanmak isteyen vatandaşların engeli % 40’ın altında ise bu haktan yaralanamazlar.

2021 Engelli Araç Alımı İndirim Hesaplaması

2021 Engelli araç alımında yapılan indirim tutarları vatandaşların engel yüzdesine göre farklılık göstermektedir. Engelli vatandaşın engel yüzdesi % 90 ve daha üzerinde ise bahse konu vatandaştan hiç ÖTV talep edilmez.  Engel yüzdesi % 90 ve daha  üzerinde olan vatandaşlar ÖTV vergisi ödemez.

Eğer vatandaşın engel % ‘si, % 90’ın altında ise uygulanacak vergi tutarı % 26.30 olur. Bunların yanı sıra araç alımında uygulanan % 18 düzeyindeki KDV de, engelli vatandaşların araç alımında % 15.254’e kadar indirilebilmektedir. Yapılan bütün vergi indirimleri toplandığında, engelli bir vatandaş araç alımı sırasında ödemesi gereken vergide % 30 ila % 32 oranında düşüş olmaktadır.

Engelli Araç Alımında Ruhsat Düzenlemesi

Engelli indirimi ile araç alındığında araç ruhsatı engelli vatandaş adına düzenlenir. Engelli vatandaş araç kullanamayacak durumda dahi olsa uygulamada yasal kurallar gereği ruhsat engelli vatandaş adına düzenlenmelidir. Ruhsat engelli kişinin üzerinde olduğu için, bu kişinin aracı kullanması şart değildir. Aracın şoför mahalline engelli kişinin yakını oturabilir. Fakat trafik tescil işlemleri sırasında engelli kişinin bilgilerinin yanı sıra bahse konu engelli kişinin yakınlarının ve aracı şoför olarak kullanmayı düşünen kişinin de bilgilerinin de kayıt ettirilmesi gereklidir.

2021 Engelli Araç Satışı

Engelli aracın satışında özel bir prosedür uygulanacaktır. Bu özel koşullar yazının devamında anlatılmaktadır.

Engelli Bireyden Engelli Bireye Araç satışı

Engelli vatandaştan bir başka engelli vatandaşa araba satılmasında satış ve tescil işlemleri noter tarafından oluşturulur.

İlginizi Çekebilir:  Ada Coin Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

Düzenlenen belgenin ücreti notere ödenir. Bu işlemin akabinde satış sırasına düzenlenerek kullanılan tescil belgesi yine noter tarafından iptal edilir ve süresiz olarak noterin arşivine kaldırılır.

Aracı yeni satın alan engelli birey araçta bazı tadilatlar yaptırmak isteyebilir. Bu tadilat için yetkili bir mühendise proje hazırlatılmalıdır.

Bütün bu aşamalar bittikten sonra aracın yeni sahibi kendi oturduğu bölgede yer alan trafik tescil kuruluşuna müracaatta bulunur ve araç tescil belgesi alır.

Engelli Bireyden Engelsiz Bireye Araç Satışı

Engelli bireyin aracını engeli olmayan bir birey alıyor ise  normal satış işlem basamakları uygulanır. Yalnız bu kez yapılması gereken araçta yer alan engelli işaretinin ilgili trafik tescil kuruluşuna müracaat edilerek kaldırılmasıdır. Söz konusu işaretin kaldırılmaması halinde araç sahibine cezai yaptırım uygulanır.

Engelli Bireyden Diplomatik Bir Kuruma ya da Kişiye Araç Satılması

Engelli raporuna istinaden alınmış aracın satışında noterden tescil işlemleri yaptırılır. Yalnız bu durumda hem noter tescil belgesi ücreti, hem de motorlu araç trafik belge ücret tutarının ödenmesi gerekliliği vardır.

Diplomatik bir kuruma ya da kişiye araç satılması halinde normal satış işlem basamaklarına ek olarak, Dışişleri Bakanlığından takrir belgesi alınır. Alınan takrir belgesi trafik tescil kuruluşuna verilmelidir.

Daha sonra araçta gereken muayene ve tadilat işlemleri yapılır. En son aşamada araca ait plaka işlemleri trafik tescil kurumunca düzenlenir.

Engelli Bireyden Yabancı Uyruklu Kişiye ya da Kuruma Araç Satılması

Engelli bireyden alınan aracın yabancı bir kişiye ya da kuruma satışı için noterden standart satış işlemleri gerçekleştirilir. Bütün bu prosedüre ilaveten bahse konu aracın bir kuruma veya şirkete ait olduğunun belirtilmesi için trafik tescil kurumuna başvuru yapılarak, gereken düzenleme yaptırılır.

İlginizi Çekebilir:  Peşinatsız Senetle Ev Satan Şirketler

Engelli Raporu İle Araç Alan Bireyin Vefatı

Engelli raporu ile ÖTV indiriminden yararlanarak araç alan kişi vefat ettiği takdirde araç üzerinde mirasçıları hak sahibi olur. Araç kullanılacak ve ilerleyen bir tarihte satılacak ise bu durumda araç ruhsatı mirasçılardan birinin üzerine çıkartılır. Bu sırada diğer mirasçılar haklarından feragat ettiklerini yazılı olarak bildirmelidir.

Böyle bir yol izlendiğinde yani araç varislerden birsinin üzerine devredildiğinde,  araç 5 yıl boyunca satılmaz. Satıldığı takdirde ÖTV indirimi düşer. Aradaki farkın devlete ödenmesi gerekir. Hak kaybına uğramadan aracın satışı ancak 5 sene geçtikten sonra olabilir.

İSPARK Engelli Araç İndirimi

Engelli raporu ile alınan araçlar İSPARK otoparklarında 8 saate kadar bedava park edebilirler. Böyle bir avantajdan faydalanılması için bahse konu araçların engelli kayıt sistemine bildirimi yapılmış olmalıdır.

Araçların engelli kayıt sistemine kaydı için öncelikle araç sahibi tarafından bir dilekçe doldurulur. Daha sonra söz konusu dilekçe elden olmak şartıyla kuruma teslim edilir.

Resmi Gazetede Yayınlanan 2021 Engelli Araç Sınırı

Engelli araç alımında Resmi Gazetede üst sınır belirlenmiştir. ÖTV İndiriminden faydalanılması için alınacak aracın olabilecek maksimum fiyatı her yıl belli bir rakama kadar sınırlandırılır. Söz gelimi 2019 yılı için ÖTV indiriminden faydalanılabilmesi için, engelli vatandaşların alabileceği aracın fiyatı en fazla 247 bin 400 TL olarak bildirilmişti.

2021 Yılında  araç almak isteyen engelli bireyin ÖTV indirim hakkından yararlanabilmesi için Resmi Gazetede yayınlanan rakam 303 Bin 200 TL’dir. Alınması planlanan aracın fiyatı 303 Bin 200 TL üzerinde ise söz konusu engelli birey araç alırken ÖTV indiriminden yararlanamaz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ozgen Miroğlu dedi ki:

  Hocam bilgiler için teşekkür ederiz. Emin olmak için başımızda olan şahsi bir konuyu bizzat sorup daha fazla aydınlanmak istiyorum . Yüzde 40 engel raporu olan babamin üzerine araç almak istiyoruz . Babamın H sınıfı ehliyeti bulunmakta. Alacağımız aracı babam haricinde evlatlari olarak kullanabilmeniz için ne yapmamız gerekiyor .