Engelli Araç Satışı Nasıl Yapılır?

24.04.2021
258
A+
A-
Engelli Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Engelli araç satışının nasıl yapılacağı Özel Tüketim Vergisi Kanununda düzenlenmiştir. Özel Tüketim Vergisi Kanununun 15/2-a maddesine göre, (II) sayılı listedeki kayıt ve tescile tabi taşıtların ilk iktisabında malul ve engellilerden ÖTV alınmamaktadır ancak yararlanma tarihinden itibaren beş yıl geçmemiş olan malul veya engelli araç satışı ya da devri halinde ÖTV alınacaktır.

Engelli Raporuyla Alınan Araç Engelli Olmayan Birine Satılabilir Mi?

Engelli raporuyla alınan aracın engelli olmayan birine satılması mümkün değildir. Engelli kişi ÖTV muafiyetiyle araç satın almaktadır ve araç alındıktan itibaren beş yıl geçmeden ÖTV muafiyeti olmayan birine aracın satılması söz konusu olamamaktadır. Engelli raporuyla alınan araçların tescil belgesine beş yıl boyunca satılamayacağı hali şerh düşülmektedir. Araç sahibi engelli kişi bu süre bitmeden elindeki aracın satışını engelli olmayan birine yaparsa aracı alırken ödemediği ÖTV’yi ödemek zorunda kalacaktır.

5 Yıl Dolduktan Sonra Engelli Araç Satışı Nasıl Yapılır?

5 yıl dolduktan sonra engelli araç satışı yapmak yasak değildir. Yani yukarıda açıklanan duruma göre engelli araç satışında engelli alıcıdan ÖTV alınmamaktadır. Bu indirimden faydalanarak engellinin aldığı araçların 5 yıl içinde satışı yapılamamaktadır. Beş yıllık süre dolduktan sonra ise engelli araç satışı yapılması halinde ÖTV alınmamaktadır.

5 Yıl Dolmadan Engelli Araç Satışı Nasıl Yapılır?

5 yıldan dolmadan engelli araç satışı yapmak yasaktır. Engelli kişinin ÖTV indiriminden yararlanarak aldığı aracı 5 yıl geçmeden yine ÖTV indirimiyle satması mümkün değildir. ÖTV muafiyeti indirimli satıştan beş yıl geçmesi halinde geçerli olmaktadır. Ancak beş yıl dolmadan engelli araç satışında aracın bir başka engelliye satılması halinde ÖTV indirimi söz konusu olacaktır. Alıcı engelli kişinin satıcı engelli ile aynı engel grubuna dahil olması gerekmektedir. Aksi halde engelli araç satışında ÖTV indirimi olmadan alım gerçekleşecektir.

İlginizi Çekebilir:  Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

Engelli Kişiler Arasında Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Engelli kişiler arasında araç satışında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır ancak iki engellinin de aynı engel grubunda olması gerekmektedir. Engelli kişiler ÖTV indirimli olarak aldıkları aracı bir başka engelliye satarken satış ve tescil işlemlerini noterde yapmalı ve noter tarafından düzenlenen belgeyle satış yapılmalıdır. Bunun sebebi satışın olabildiğince güvenli yollarla yapılması içindir.

Satış ve tescil işlemleri yapıldıktan sonra aracı alan engellinin araçta herhangi bir özel teçhizata ihtiyaç duyması halinde tadilat projesinin hazırlanması ve proje bitiminde aracın bu şekilde tescili gerekmektedir. Gerekli teçhizatlar tamamlandıktan sonra aracı alan engelli Trafik Tescil Kurumundan satın aldığı aracın belgelerini alabilecektir.

Engellinin Vefatı Halinde Engelli Aracının Satışı Nasıldır?

Engellinin vefatı halinde engelli aracının satışı bazı şartlara bağlanmıştır. Araç sahibi engellinin vefat etmesi halinde engellinin aldığı araç mirasçılara kalmaktadır. Aracın mirasçılar adına tescil edilmesi için ÖTV alınmamaktadır. Beş yıl boyunca araç mirasçıların üstünde kalabilir, beş yılın sonunda ise engelli araç satışı yapılabilecektir. Ancak beş yıl dolmadan araç tek bir mirasçıya ÖTV aranmaksızın devredilmek istenirse bu halde tüm mirasçıların araç üzerindeki haklarından feragat etmesi gerekecektir.

Beş yıl dolmadan aracın tek bir mirasçıya devredilebilmesi için vefat eden engellinin terekesinde araçtan başka mal varlığı da bulunmalıdır. Terekede araçtan başka mal varlığının bulunmaması halinde aracın tek bir mirasçıya devredilmesi mümkün değildir. Türk Hukukuna göre terekede başka mal bulunmaması ve diğer mirasçıların feragat ederek terekedeki tek malı sadece bir mirasçıya devretmeleri karşılıksız hibe anlamına gelmekte ve verasetle intikal şartları meydana gelmemiş olmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Temyiz Harcı Hesaplama Nasıl Yapılır?ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.