2021 Engelli Bakım Maaşı Ne Kadar?

01.06.2021
384
A+
A-
2021 Engelli Bakım Maaşı Ne Kadar?

2021 engelli bakım maaşı, engellilerin evde bakım yardımı ocak ayından itibaren haziran sonuna kadar 1.657 lira olarak açıklanmaktadır. Engelli bakımı için bakacak kişiye verilen maaş türüdür.

Engelli Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde bakım ücreti, engellilerin gündelik hayatlarını sürdürebilmeleri için başkasının bakımına muhtaç olmaları söz konusunda yardımcı olan kişilerin aldığı maaştır. Engellilerin gündelik bakım hizmetlerinin genellikle kendi evlerinde ve bir akrabaları tarafından gerçekleştirildiği görülüyor. Bakım hizmetini gerçekleştiren kişiye evde bakım parası ödenebiliyor. Ancak bunun için bazı şartlar vardır. Engelliye bakan kişinin evde bakım parası alabilmesi için ilk şart, engellinin en az yüzde 50 oranında engeli olduğunun sağlık kurulu raporuyla tespit edilmesidir. Bununla birlikte, engellinin sağlık kurulu raporunda “ağır engelli” ibaresinin yer alması şarttır. Yüzde 50’den daha düşük bir engellilik oranı tespit edilmiş ise evde bakım parası alınamaz. Evde bakım parası alınabilmesi için engellinin sağlık kurulu raporunda bakıma muhtaç olduğunun da belirtilmesi gerekmektedir.

Evde Bakım Parası İçin Akrabalık Şartı Aranır Mı?

Evde bakım parası alınabilmesi için akrabalık koşulu, engelliye bakan kişi ile engelli arasında kan bağı bulunması şarttır. Engelliye bakan herkes evde bakım parası alamıyor. İlgili yönetmelik çerçevesinde üvey akrabalar da evde bakım parası alabiliyor. Engelli bakımı için kişinin engelliyle aynı adreste ikamet etmesi de şarttır. Aksi takdirde, bakım hizmetinin tam anlamıyla yerine getirilemeyeceği düşünülerek evde bakım parası ödenmiyor. Diğer yandan, engelliye bakacak başka kişinin bulunamaması ve engellinin veya yasal temsilcisinin özel veya resmi merkezlerde bakım hizmeti almayı istememesi halinde, bakım hizmetleri değerlendirme heyetinin de görüşüyle bakım hizmeti her gün rahatlıkla gelip gidilebilecek yakınlıktaki farklı adresteki akraba tarafından da verilebilir.

Evde Bakım İçin Engelliye Kaç Saat Hizmet Verilmelidir?

Evde bakım için engelliye, hanedeki akrabası tarafından 24 saat bakımının yapılması esas olmakla birlikte Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti’nin uygun görmesi ve hanesinde bakımını üstlenecek akrabası olmaması halinde yakında ikamet eden akrabası tarafından en az 8 saat bakımının yapılması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Subay Maaşları Ne Kadar?

Engellinin Vefat Durumu Kaç Gün İçerisinde Bildirilmelidir?

Engellinin vefat etmesi durumunda akrabası en geç on beş gün içinde durumu il müdürlüğüne bildirmek zorundadır. Aksi takdirde sorumlular hakkında hukuki ve idari işlem yapılmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evde bakım maaş başvurusu için gerekli evraklar, Devlet Hastanelerinden alınan ağır özürlü olduğunu gösterir özürlü sağlık kurulu raporu veya fotokopisi, nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve yerleşim yeri belgesi, engelliye ait 2 adet fotoğraf, engelli kişiye ait kiralık mülk var ise kira kontratları, mülkler boş ise muhtardan mülklerin boş olduğuna dair yazı gereklidir.

Başvuru Kaç Gün İçerisinde Sonuçlanır?

Başvuru, belgelerin eksiksiz teslim edilmesi ve İl Müdürlüğü bünyesinde görev alan Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti tarafından engellinin hanesinde gerçekleştirilecek inceleme sonucunda İl Müdürlüğü onayı ile başvuru sonuçlandırılır. Talebinin olumsuz değerlendirilmesi halinde engelliye veya yasal temsilcisine İl Müdürlüğünce 30 gün içinde yazılı olarak bildirilir.

Evde Bakım Maaşı İçin Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Evde bakım maaşı için evde bakıma destek yardımından yararlanabilmek için hastanelerden alınacak 16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan” Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” kapsamında alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında engel oranı % 50 ve üzeri olup ağır engelli EVET- HAYIR bölümünde EVET ibaresi olması gerekmektedir. Engelli bakımı için engellinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması gerekmektedir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.